Czym są przetargi publiczne i jak są organizowane?
Na początku warto poznać dokładną definicję tego typu zamówień. Przetargi publiczne to postępowania administracyjne i dotyczą one przede wszystkim nabycia dostaw, wykonania robót (na przykład budowlanych) czy też świadczenia usług. Takie ogłoszenia są publikowane przez zamawiającego, a potem odpowiadają na nie wykonawcy czy też oferenci. Najczęściej w procesie biorą udział jednostki sektora publicznego, między innymi samorządowe i centralne, a także uczelnie. Wykonawcą takiej usługi staje się firma, osoba prowadząca własną działalność gospodarczą czy nawet ktoś, kto zdecyduje się na podpisanie umowy cywilnoprawnej.
Wszystkie przetargi publiczne są związane z wieloma regulacjami czy uwarunkowaniami. Między innymi będą to zasady:
- uczciwej konkurencji,
- równości,
- bezstronności i obiektywizmu,
- jawności,
- przejrzystości,
- pisemności i prowadzenia postępowania w języku polskim.
Gdyby któraś strona dopuściła się ich naruszenia, to postępowanie jest chronione prawnie. By przystąpić do przetargu publicznego, należy złożyć ofertę w odpowiedzi na nie. Trzeba też spełniać szereg warunków – między innymi nie można mieć żadnych zaległości w opłatach takich jak ubezpieczenie czy podatki – i nie podlegać warunkom wykluczenia. Obowiązkowo trzeba wnieść też tak zwane wadium, czyli określoną sumę pieniędzy w ramach zabezpieczenia.
Gdzie znaleźć informacje o przetargach publicznych?
Nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać tego typu zamówień, by móc złożyć swoją ofertę. Ogłoszenia o przetargach możesz znaleźć między innymi w Biuletynie Zamówień Publicznych i na poświęconej im stronie internetowej. W przypadku, gdy wartość przekracza próg unijny, to takie wieści są publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Korzystanie z odpowiednich narzędzi do wyszukiwania ofert zwiększa szansę na znalezienie atrakcyjnego ogłoszenia i złożenie korzystnej propozycji. O tym, jak to zrobić można dowiedzieć się, przechodząc szkolenia o zamówieniach publicznych.
Profesjonalne przygotowanie, czyli szkolenia z zamówień publicznych
Skuteczny start w przetargu można osiągnąć przede wszystkim dzięki właściwemu przygotowaniu i spełnieniu podanych w nim warunków. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czego należy w takiej sytuacji dopilnować. Dzięki możliwościom, jakie oferują liczne szkolenia, zamówienia publiczne i związane z nimi procedury staną się o wiele bardziej zrozumiałe i przystępne. Więcej informacji na temat takich kursów znajdziesz między innymi tutaj: www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-zamowienia-publiczne. Dowiedz się w ten sposób, jak się przygotować do złożenia oferty i skutecznie wystartować w przetargu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?