Rekrutacja na studia 2023/2024 trwa. Oto terminy, zasady i wymagania. Wyjaśniamy, jak zapisać się na studia krok po kroku

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Terminy rekrutacji na studia w 2023 roku różnią się od siebie w zależności od uczelni. Kiedy można się zapisywać?
Terminy rekrutacji na studia w 2023 roku różnią się od siebie w zależności od uczelni. Kiedy można się zapisywać? Jakub Steinborn/ Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne
Jak zapisać się na studia? I kiedy to zrobić? Takie pytania zadają sobie tegoroczni maturzyści. Oprócz wyboru kierunku, uczelni i miasta, w którym będziemy się kształcić, niezwykle ważne jest poznanie zasad rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024, kluczowych terminów i sposobu obliczania punktów. W tym tekście znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące zapisów na studia.

Spis treści

Rekrutacja na studia 2023/2024. Terminy zapisów

Terminy zapisów na studia różnią się od siebie w zależności od konkretnej uczelni. Internetowa Rekrutacja Kandydatów możliwa jest jednak zazwyczaj od maja-czerwca. Maturzyści będą mogli więc zakładać konta IRK i wprowadzać informacje jeszcze przed uzyskaniem wyników matur.

Dokładny harmonogram zapisów na studia warto jest sprawdzić bezpośrednio na stronie konkretnej uczelni, która nas interesuje. Poniżej zamieszczamy odesłania do popularnych w kraju szkół wyższych, na których znajdują się szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji:

Harmonogram rekrutacji na studia w przypadku innych uczelni można znaleźć na ich stronach, zazwyczaj w zakładkach: „kandydaci na studia” i „terminarz rekrutacji”.

Jak zapisać się na studia? Krok po kroku

Rekrutacja na studia 2023/2024 odbywa się online. Osoby, które chcą rozpocząć naukę na uczelniach wyższych, muszą założyć konto kandydata, wprowadzić dane, a później także wyniki matury. Jeszcze przed zapisami warto sprawdzić wymagania, a także oszacować swoje szanse na dostanie się na studia, np. przy pomocy kalkulatora maturalnego.

Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy rekrutacji na studia:

  1. Przeglądamy oferty interesujących nas szkół. Możemy także zapoznać się z zeszłorocznym Rankingiem Szkół Wyższych Perspektywy i dowiedzieć się, które uczelni są najbardziej prestiżowe i jakie kierunki warto studiować. Kiedy mamy już wybraną szkołę i kierunek, na który chcemy aplikować, możemy przejść do kolejnego punktu.
  2. Rejestrujemy się w systemie IRK (lub ERK czy IR – w zależności od konkretnej uczelni). Postępujemy zgodnie z instrukcją. W formularzu należy podać: imię i nazwisko, PESEL, płeć, datę i miejsce urodzenia, narodowość, obywatelstwo, adres zameldowania, adres do korespondencji, telefon kontaktowy oraz e-mail. Zwróćmy uwagę, czy prawidłowo podaliśmy PESEL, bo jest to bardzo ważne.
  3. Następnie wprowadzamy wyniki matury. Jeśli jesteśmy tegorocznymi maturzystami, na wyniki musimy poczekać do 7 lipca 2023 roku. Po ogłoszeniu wyników możemy uzupełnić pola: nazwa szkoły, rok ukończenia nauki, numer świadectwa maturalnego oraz data i miejsce wystawienia świadectwa.
  4. Zaznaczamy kierunki studiów, które nas interesują. W niektórych przypadkach będzie należało podać również specjalność. Pamiętajmy też, by określić rodzaj studiów (stacjonarne/niestacjonarne; studia I stopnia, studia II stopnia).
  5. Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty rekrutacyjnej. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, bo zaksięgowanie płatności może chwilę potrwać.
  6. Dokładnie sprawdźmy, czy wszystkie dane w formularzu zostały poprawnie wprowadzone.
  7. Po jakimś czasie w systemie rekrutacyjnym powinna pojawić się informacja na temat zakwalifikowania lub niezakwalifikowania na studia, a także liczba punktów uzyskana w procesie rekrutacyjnym.
  8. Jeśli nie udało ci się dostać na wybrany kierunek, możesz jeszcze wziąć udział w drugim naborze (zazwyczaj odbywa się on w sierpniu) lub w rekrutacji uzupełniającej (wrześniowej).
  9. Ostatni krok to składanie dokumentów na studia. Zazwyczaj uczelnie wymagają, by donieść: oryginał lub odpis świadectwa maturalnego, zdjęcia (trzy fotografie), dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej i kserokopię dowodu osobistego. Dobrze jest zapoznać się z informacją, jakie dokumenty są wymagane na konkretnym kierunku i uczelni, bo w zależności od tego, do jakiej szkoły wyższej aplikujemy, mogą się one od siebie różnić.

Jak liczyć punkty na studia?

Każda uczelnia ma nieco inny przelicznik punktów na studia. Zdawany na maturze przedmiot mnoży się przez określoną wartość podaną na stronie szkoły wyższej. Coraz częściej uczelnie zamieszczają na swoich stronach kalkulator punktów na studia, który znacznie ułatwia maturzystom obliczenia.

Uczniowie chętnie korzystają też ze strony dostanesie.pl, gdzie wystarczy wpisać wyniki matur z poszczególnych przedmiotów, a system podpowiada nam, jak duże szanse mamy na to, by dostać się na wybrany przez siebie kierunek.

Kiedy wyniki matur 2023?

Uczniowie do egzaminu dojrzałości przystąpią w terminie 4-8 maja (matury obowiązkowe). Maturalny maraton zakończy się z kolei 23 maja (to ostatni dzień matur ustnych). Wyniki egzaminów uczniowie będą mogli sprawdzić 7 lipca 2023 roku (piątek). Pojawią się one na indywidualnych kontach ucznia. Warto wówczas od razu wprowadzić je do systemu rekrutacji na uczelnię wyższą.

Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Wyniki rekrutacji na studia 2023/2024. W jakim terminie się pojawią?

Chociaż rekrutacja na studia zaczyna się w maju lub w czerwcu, to jej wyniki maturzyści poznają mniej więcej w połowie lipca 2023 roku. Terminy te różnią się od siebie w zależności od konkretnej uczelni, np. na UAM i PW zostaną one ogłoszone 18 lipca, a na UW – 20 lipca. Warto więc śledzić harmonogram rekrutacji na interesujących nas uczelniach.

Dla niektórych maturzystów przy wyborze studiów ważne okazują się rankingi, np. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji