Kiepskie wyniki egzaminu ósmoklasisty przyczyną kontroli w szkołach. Takie są plany MEN-u na nadchodzący rok szkolny

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podstawowe kierunki polityki oświatowej na nowy rok szkolny zostały opublikowane. MEN udostępnił informacje o tym, na czym szkoły skupią się w nowym roku szkolnym. Barbara Nowacka zapowiada kontrole w szkołach, w których uzyskano najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Nauczyciele rozczarowani pomysłem: „I znowu utwierdzamy wszystkich, że jedynym odpowiedzialnym za sukcesy uczniów mierzone wynikami egzaminu ósmoklasisty jest nauczyciel”.

Spis treści

Te zagadanienia będą kluczowe w roku szkolnym 2024/2025

Każdego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej publikuje dokument o nazwie Podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa. W nowym roku szkolnym 2024/2025 szkoły mają skupić się na siedmiu głównych aspektach:

  1. Edukacji prozdrowotna w szkole – kształtowaniu zachowań służących zdrowiu, rozwijaniu sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauce udzielania pierwszej pomocy.
  2. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
  3. Wspieraniu dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego.
  4. Wspieraniu rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.
  5. Kształtowaniu myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
  6. Wspieraniu rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie.
  7. Pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.

W nowym roku szkolnym nauczyciele będą swoimi działaniami realizowali zalecenia.

Przeczytaj również: Prezentujemy wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025

Kontrole w szkołach z najsłabszymi wynikami

Elementem dokumentu podpisanego przez ministrę edukacji, Barbarę Nowacką, który wzbudził oburzenie wśród nauczycieli, jest podpunkt dotyczący zaleceń kontroli dla kuratoriów oświaty:

Sprawowanie nadzoru pedagogicznego przez dyrektora oraz realizacja zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Oznacza to, że szkoły z najniższymi wynikami z egzaminu ósmoklasisty będą mogły spodziewać się kontroli. W sieci zawrzało, a nauczyciele wyjaśniają, dlaczego w jednych szkołach wyniki są wysokie, a w innych bardzo niskie.

  • Czytam wypowiedzi, trzeba zdiagnozować, znaleźć przyczynę itd. Ministerstwo już to zaocznie zrobiło i wskazało winnego jest nim nauczyciel bo się nie kształci, zamordyzm powraca i tyle.
  • A uczniowie i ich możliwości, zaangażowanie we współczesnym świecie? Może trzeba zacząć edukować rodziców?
  • Oj, nie tego oczekiwałam od nowej władzy.
  • Konia można do wodopoju doprowadzić, ale zmusić do picia już nie.

Rażąco niskie wyniki egzaminu w szkole publicznej, która nie jest szkołą specjalną, czy też szkołą dla dorosłych, powinny być dzwonkiem alarmowym. Zwłaszcza, gdy uczniowie osiągają dobre wyniki z jednego egzaminu, a z innego te wyniki mocno odbiegają u nich od regionalnych średnich. Takie sytuacje mogą wskazywać na przykład na poważne problemy kadrowe, szczególnie, gdy jest to powtarzalna sytuacja. Problem polega na tym, że to, o czym mowa w dokumencie podpisanym przez min. Nowacką nie wygląda na próbę szukania trafnej diagnozy w celu udzielenia wparcia, tylko na przegląd papierów, tam, gdzie się je dość łatwo przegląda – czytamy w jednym z komentarzy.

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty poznamy 3 lipca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji