Sztuczna inteligencja na rynku pracy. Konkurs dla uczniów i studentów pokaże perspektywę młodych o AI w pracy i zawodach przyszłości

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Dzisiejsza młodzież będzie wchodzić na rynek pracy w erze sztucznej inteligencji. Uczniowie i studenci mogą wypowiedzieć się na ten temat w konkursie.
Dzisiejsza młodzież będzie wchodzić na rynek pracy w erze sztucznej inteligencji. Uczniowie i studenci mogą wypowiedzieć się na ten temat w konkursie. 123rf.com
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) zyskuje coraz większe znaczenie w świecie pracy, otwierając nowe możliwości i wpływając na przyszłość różnych zawodów. Młodzi ludzie i studenci, którzy wkroczą na rynek pracy w erze sztucznej inteligencji, mają unikalną perspektywę na zrozumienie i kształtowanie tych zmian. Praca.pl, portal związany z rynkiem pracy, organizuje konkurs, który zachęca młodzież do przedstawienia swojego spojrzenia na ten temat.

Spis treści

Wpływ AI na zawody przyszłości

Według ekspertów, sztuczna inteligencja ma potencjał do optymalizacji pracy, usprawniania procesów oraz ułatwiania wykonywania zadań przewidywalnych i powtarzalnych. W rezultacie niektóre zawody mogą zniknąć, zastąpione przez nowe, które będą wykorzystywać AI w coraz większym stopniu.

ChatGPT wyszukuje odpowiedzi na pytania i rozwiązania zadań na podstawie gigantycznej i bardzo złożonej bazy danych, z których umie sprytnie korzystać. Jego zdolności znajdowania rozwiązań i odpowiedzi na różne życiowe problemy i zagadnienia są tak imponujące, że niektórzy internauci już wyrazili obawy, że ChatGPT może w przyszłości pozbawić pracy np. dziennikarzy, nauczycieli czy programistów - pisze Emil Hoff ze Strony Podróży

Już dziś w wielu firmach testuje się, chociażby użyteczność czatu GPT, automatyzuje wiele procesów z użyciem sztucznej inteligencji (np. analizę danych), a w środowisku akademickim toczona jest dyskusja jak oceniać prace uczniów, oraz w jaki sposób regulować kwestie prawne np. w kwestii publikacji naukowych, do których wykorzystywany był, chociażby wspomniany czat.

Wzrost zapotrzebowania na specjalistów AI

Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze IT związanych ze sztuczną inteligencją rośnie dynamicznie. Według danych No Fluff Jobs, liczba wyszukiwań ofert pracy z wymaganą znajomością NLP (przetwarzanie języka naturalnego) wzrosła o aż 195 proc.

Na jedno ogłoszenie związane z AI przypada średnio 30 aplikacji, a wynagrodzenia oferowane kandydatom, zwłaszcza na kontraktach B2B, są znacznie wyższe niż rok temu, sięgając nawet 100 tys. zł.

Jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy? Poznamy wizję młodych

Praca.pl organizuje konkurs, który daje młodzieży możliwość przedstawienia swojego spojrzenia na rozwój AI i wpływu sztucznej inteligencji na ich na przyszłość zawodową.

Konkurs Praca.pl zaprasza uczniów i studentów do napisania unikalnego artykułu na temat „Rozwój sztucznej inteligencji (AI) i jej wpływ na rynek pracy w przyszłości". Termin składania prac konkursowych mija 24 lipca 2023.

Jest to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby zgłębić temat AI, podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wizją rozwoju tej technologii, a tym samym oddać swój głos w publicznej dyskusji na temat rozwoju sztucznej inteligencji.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji