Uważaj na te 11 popularnych aplikacji i gier dla dzieci! Dlaczego? Badacze ostrzegają przed znanymi programami na Androida

OPRAC.:
Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Patricia Prudente / Unsplash
Dzieci coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych. Okazuje się, że najpopularniejsze z nich żądają zdecydowanie więcej danych, niż potrzebują, przez co w dużym stopniu naruszają prywatność naszych pociech. Badacze sprawdzili, które z nich nie przestrzegają dobrych praktyk gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych, przez co mogą narazić pociechy na niebezpieczeństwo. Zobacz, na które programy i gry należy uważać.

Spis treści

Bezpieczeństwo podczas korzystania z telefonu

Każdy użytkownik telefonu z systemem Android korzysta ze sklepu Google Play i dostępnych w nim aplikacji. Z założenia wszystko, co tam się znajduje, powinno być w pełni bezpieczne i nie zagrażać w żaden sposób ani naszemu urządzeniu, ani naszej prywatności. Niestety, nie zawsze jest to prawda, gdyż część możliwych do ściągnięcia programów istnieje tylko lub także po to, by gromadzić nasze dane i zarabiać na ich obrocie.

W dzisiejszym świecie, gdzie dzieci spędzają znaczną część wolnego czasu na korzystaniu z urządzeń mobilnych, zapewnienie bezpieczeństwa zarówno im, jak i ich danym osobowym, staje się wyzwaniem. Niewystarczający nadzór ze strony rodziców może sprzyjać udostępnianiu danych pociech - nie tylko w celach marketingowych, ale także na potrzeby nieuczciwej, a nawet przestępczej działalności wymierzonej w dzieci.

Niebezpieczne aplikacje dla dzieci

W wielu aplikacjach dla dzieci brak jest przejrzystych zasad w zakresie ochrony danych osobowych i prywatności, co powoduje, że aplikacje te mogą wykorzystywać zebrane informacje do działań potencjalnie zarażających bezpieczeństwu dzieci. Incogni, wiodąca firma zajmująca się usuwaniem danych osobowych z sieci, przeanalizowała 10 najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych dla dzieci z 59 krajów. Badanie wykazało, że połowa z nich w dużym stopniu gromadzi dane dzieci, a wiele z nich nie przestrzega standardów dotyczących prywatności danych.

Dane zebrano i przeanalizowano dla 10 najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych dla dzieci z 59 krajów, co dało w sumie 74 unikalnych aplikacji – głównie gry. Spośród nich zidentyfikowano:

 • 34, które zbierały dane użytkowników
 • i 21, które je udostępniały.

11 aplikacji uznano za szczególnie głodne danych - gromadzą one 7 lub więcej kategorii danych, a pięć zebrało 10 lub więcej, głównie: przybliżoną lokalizację użytkowników (4), adresy mailowe (8), zdjęcia (2) i historie zakupów (8). Zebrały one dane z 55% wszystkich kategorii, w tym dane analityczne, dane funkcjonalności aplikacji, dane zapobiegania oszustwom oraz reklamy/marketingu. Wśród nich są:

 • Toca Boca Jr: Hair Salon 4,
 • Kahoot! Play & Create Quizzes,
 • Toca Boca Jr,
 • WildCraft: Animal Sim Online,
 • Avatar World: City Life,
 • Baby Panda World: Kids Games,
 • Miraculous Life,
 • BabyBus Kids: Video&Game World,
 • Aha World: Create Stories,
 • Toca Life World: Build a Story,
 • Baby Panda's Kids Play.
Grafika promocyjna z gry Toca Boca Jr
Jedną z najbardziej naruszających prywatność aplikacji, Toca Boca Jr, pobrało aż ponad 100 milionów osób.Play Piknik

Wśród aplikacji udostępniających najwięcej danych są:

 • Duddu - My Virtual Pet Dog,
 • Bubbu – My Virtual Pet Cat,
 • Truck games - build a house,
 • Bubbu School - My Virtual Pets,
 • Paper Princess's Dream Castle,
 • Paper Princess: Shining World,
 • Builder Game.

Prawie wszystkie aplikacje deklarują, że do gromadzenia danych szyfrują dane i przestrzegają Zasad dla Rodzin stworzone przez Google Play. Jednocześnie, tylko 62% aplikacji gromadzących dane umożliwiało użytkownikom usunięcie swoich danych.

Grafika promocyjna z gry Paper Princess[/apos/]s Dream Castle
Aplikację Paper Princess's Dream Castle pobrało z Google Play już ponad 10 milionów użytkowników.Libii HK Limited

Prywatność dzieci w internecie

Złożoność ustawień prywatności, luki regulacyjne oraz niewystarczające egzekwowanie prawa przyczyniają się do dalszego rozwoju nieuczciwych praktyk. Problem pogłębia dodatkowo niewiedza rodziców, którzy pozwalają swoim dzieciom na korzystanie z aplikacji wykorzystujących ich dane.

Rozwiązanie tego problemu wymaga współpracy rodziców, organów regulacyjnych i firm technologicznych w celu ustanowienia i egzekwowania jasnych standardów, które priorytetowo traktować będą bezpieczeństwo i prywatność dzieci w Internecie - podkreśla Darius Belejevas, szef Incogni.

Zobacz również:

Źródło: badania Incogni

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uważaj na te 11 popularnych aplikacji i gier dla dzieci! Dlaczego? Badacze ostrzegają przed znanymi programami na Androida - GRA.PL

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji