Wyprawka do liceum. Ile kosztuje zestaw podręczników dla ucznia pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Podręczniki do liceum to spory wydatek
Podręczniki do liceum to spory wydatek GettyImages
Wyposażenie szkolne dla licealisty może stanowić znaczący wydatek dla rodziców. Przyjrzyjmy się cenom podręczników i sprawdźmy ile możemy wydać na wyprawkę dla ucznia pierwszej klasy liceum. W niektórych sytuacjach można starać się o dofinansowanie.

Spis treści

Wyprawka szkolna dla licealisty

Absolwenci klas ósmych biorą udział w rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych. Ci, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły — lub do żadnej — będą brać udział w rekrutacji uzupełniającej.

Osoby, które potwierdziły już wolę przyjęcia do szkoły i klasy, gdzie zostały zakwalifikowane w pierwszej turze rekrutacji, mogą cieszyć się wakacjami. Natomiast rodzice debiutujących licealistów, a także uczniów pierwszych klas techników, czyli dzieci w wieku 14-15 lat, muszą przygotować się na większy wydatek związany z kolejnym etapem edukacji.

Tak jak wspomnieliśmy, bezpłatne (wypożyczane ze szkół) podręczniki dotyczą tylko szkół podstawowych. Chociaż rodzice wszystkich dzieci uczących się (do 18 roku życia) mogą otrzymać świadczenie Dobry Start, jego kwota - 300 zł netto — częściowo pokryje koszty wyprawki licealisty.

W skład wyprawki do pierwszej klasy szkoły średniej należy zaliczyć:

  • podręczniki szkolne,
  • zestawy ćwiczeń/zbiory zadań,
  • zeszyty,
  • strój na w-f,
  • plecak,
  • piórnik,
  • worek na strój sportowy.

Największym wydatkiem będzie zestaw podręczników, nawet jeśli uda się skompletować książki z drugiej ręki.

Ile kosztują podręczniki do liceum?

Korzystając z wykazu podręczników opublikowanego przez jedno z liceów ogólnokształcących, okazuje się, że licealiści potrzebują aż 13 podręczników, nie licząc religii lub etyki, a także nowego przedmiotu — biznesu i zarządzania. W przypadku niektórych przedmiotów mogą to być 2 części podręcznika, po jednej na każdy semestr), a dodatkowo także zeszyty ćwiczeń i zbiory zadań.

Sprawdzając ceny na stronach wydawnictw i księgarni internetowych, można oszacować, że wydatek na nowe podręczniki to koszt od 750 do 900 złotych, uwzględniając już książki do języków obcych, które zazwyczaj są najdroższe. Istnieje jednak możliwość zmniejszenia kosztów poprzez poszukiwanie podręczników używanych.

Oto aktualne ceny podręczników na podstawie listy podręczników do 1 klasy liceum na rok szkolny 2023/2024 opublikowanej dla oddziału humanistycznego w jednej ze szkół:

  • Język polski (dwie części) - 90 zł
  • Matematyka - 45 zł
  • Historia - 53 zł
  • Fizyka - 42 zł
  • Biologia - 55 zł
  • Geografia - 53 zł
  • Chemia - 50 zł
  • Zbiór zadań do chemii - 42 zł
  • Informatyka - 43 zł
  • WOS - 42 zł
  • HiT - 51 zł
  • Język Angielski podręcznik + ćwiczenia - 170 zł
  • Język Francuski - 70 zł

Od września w szkołach ponadpodstawowych w wymiarze 1 lub 2 godzin tygodniowo ( w zależności od poziomu) ma być także nauczany nowy przedmiot „Biznes i zarządzanie” zastępujący wcześniejsze „Podstawy przedsiębiorczości”.

Nauczyciele mogą wybierać z oferty dwóch wydawnictw: Nowej Ery oraz WSiP. Podręczniki są w podobnych cenach ok. 56 zł za sztukę.

Całkowity koszt nowego zestawu książek: 862 zł.

Ile zeszytów trzeba kupić w pierwszej klasie szkoły średniej?

Liczba zeszytów, jakie należy zakupić dla licealisty, zależy od tego, czy do każdego przedmiotu nauczyciel będzie wymagał prowadzenia notatek. W większości tradycyjnych szkół trzeba założyć zeszyt do każdego przedmiotu poza zajęciami z wychowania fizycznego. Dlatego warto przygotować budżet na 15 sztuk zeszytów.

Jak oszacować wartość wyposażenia ucznia?

Precyzyjne oszacowanie kosztu wyposażenia ucznia jest trudne. Wartość wyprawki jest bardziej lub mniej odczuwalna dla osób, w różnej sytuacji. Na to wpływa m.in.:

  • zamożność rodziny,
  • liczba dzieci w domu,
  • wymagania nauczycieli dotyczące rodzaju zeszytów.

Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka, preferencje i półkę cenową, z której wybieramy produkty szkolne. Część osób zakupi podręczniki na szkolnej giełdzie, zeszyty w tanim markecie, a plecaka nie zmieniają każdego roku. Inni wybiorą nowe podręczniki, piórnik i wyposażenie w Empiku, a plecak zamówią u rękodzielnika.

Dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie potrzeb przed wrześniem i skompletowanie wyprawki zgodnie z listą. Z kupnem niektórych podręczników warto jednak wstrzymać się do rozpoczęcia roku. Dotyczy to np. podręczników do nauki języków obcych, szczególnie jeśli w szkole będzie podział na grupy pod kątem poziomu znajomości języka.

Ponadto niektórzy nauczyciele mogą zaproponować uczniom korzystanie z wersji cyfrowej podręczników, co może okazać się oszczędnością dla rodzinnego budżetu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji