500 ml zł na uczniów z Ukrainy? Od nowego roku szkolnego 60 tys. dzieci ukraińskich w polskim systemie

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli na teren Polski w wyniku działań wojennych, zostaną objęci obowiązkiem szkolnym, o czym informowała już Joanna Mucha, wiceministra edukacji. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w poniedziałek (17 czerwca) została opublikowana informacja o pracach MFiPR nad zmianami w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), w związku z zapowiedzią objęcia obowiązkiem szkolnym od 1 września dzieci z Ukrainy.

Spis treści

Dodatkowe pieniądze na kształcenie uczniów z Ukrainy

Informacja o przygotowywaniu przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projektu zmiany programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 została opublikowana w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

dziewczynka z Ukrainy z plecakiem
Od 1 września 2024 roku wchodzi obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy. Trwają prace nad zmianami w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Wyjaśniono, że zmiany są powiązane z nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona uzależnienie wypłaty świadczeń wychowawczych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy od faktu realizacji przez nich obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w polskim systemie oświaty.

Podano, że planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi lub trzeci kwartał 2024 r. Według szacunków resortu edukacji – zaznaczono – modyfikacja spowoduje, że w roku szkolnym 2024/2025 dodatkowo do polskich szkół zostanie przyjętych ok. 60 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy.

– Wymaga to szybkiego uruchomienia wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na rzecz przygotowania polskich szkół do przyjęcia tak dużej grupy nowych osób z Ukrainy – uzasadniono.

Zaznaczono, że z uwagi na włączenie interwencji do FERS w trakcie okresu programowania, niemożliwe jest objęcie wsparciem EFS+ wszystkich uczniów i uczennic z Ukrainy.

– Niemniej, w konsultacji z Ministerstwem Edukacji Narodowej, stwierdzono, że aby uzyskać odczuwalną zmianę w systemie, konieczne jest objęcie wsparciem co najmniej 40 proc. uczniów i uczennic (24 tys. osób przy szacunkach resortu oświaty i wychowania, że od 1 września 2024 r. do polskich szkół wejdzie 60 tys. osób) – zaznaczono. – Przyjmując to za punkt wyjścia oraz uwzględniając możliwą do wygospodarowania na ten cel kwotę 116 256 626 euro i objęcie finansowaniem częściowym interwencji krajowej środkami EFS+ zdecydowano się ustalić wskaźnik na poziomie 29 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy (48 proc.).

Resort funduszy zauważył, że w związku z wprowadzeniem do programu działań mających na celu wsparcie kształcenia formalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy przebywających w Polsce, konieczne jest przesunięcie środków na ten cel (500 mln zł) z innych priorytetów programu.

Wskazano, że proponowana realokacja środków spowoduje, że łączna alokacja FERS zostanie zwiększona o 6 416 857 euro, tj. do kwoty 4 882 368 735 euro, w tym wkład UE pozostanie bez zmian i wyniesie 4 049 099 776 euro, a wkład krajowy zwiększono o 6 416 857 euro i wyniesie 833 268 959 euro.

– Zmiana kwoty wkładu krajowego wynika z różnego poziomu środków krajowych wymaganego na poszczególnych priorytetach FERS. Na zwiększenie wkładu krajowego wyraził zgodę Minister Finansów – zaznaczono.

Poinformowano, że dodatkowo w programie m.in. dodano uzasadnienie dla realizacji działań wspierających objęcie dzieci i młodzieży z Ukrainy kształceniem formalnym, zmniejszono wskaźniki dotyczące współpracy międzynarodowej oraz innowacji proporcjonalnie do zmniejszenia alokacji na działania. Dodano też wskaźnik dotyczący uczniów z Ukrainy uczestniczących w kształceniu formalnym w roku szkolnym z wartością docelową 29 tys. i usunięto zapisy dotyczące opieki farmaceutycznej w związku ze zmianami wprowadzonymi w alokacji Ministerstwa Zdrowia.

Obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy

W środę wiceministra edukacji Joanna Mucha zapowiedziała, że od 1 września br. będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Poinformowała, że cały proces wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy został uzgodniony ze stroną ukraińską. Podała, że również sama Ukraina od 1 września wraca do nauczania stacjonarnego.

– Mam głębokie przekonanie, że i ze strony rządu ukraińskiego i ze strony społeczności ukraińskiej nasz program znajdzie pełne zrozumienie – zapewniła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji