Katecheci stracą pracę w związku z redukcją godzin religii. Rzecznik Praw Obywatelskich zabiera głos

OPRAC.:
Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wprowadzenie jednej godziny lekcji religii w szkołach, planowane przez MEN, zostało zgłoszone do Rzecznika Praw Obywatelskich. – Przy tak istotnie zmniejszonej liczbie lekcji religii, spora grupa katechetów straci pracę albo będzie musiała się przekwalifikować – powiedział Polsat News RPO Marcin Wiącek i podkreślił, że planowanym zmianom należy się skrupulatnie przyjrzeć pod kątem konstytucyjnych wymogów ochrony pracy.

Spis treści

Redukcja godzin religii w szkole

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad wprowadzeniem zmian, dotyczących liczby godzin lekcji religii w szkołach. Minister Barbara Nowacka zapowiedziała, że niebawem zostanie wydane rozporządzenie dotyczące warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Nowe rozporządzenie wprowadzi obowiązek organizowania lekcji religii raz w tygodniu od 1 września 2025 roku. Dodatkowo umożliwi ono organizowanie zajęć religii w grupach międzyklasowych.

Wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich

Projekt został skierowany do Rzecznika Praw Obywatelskich. Marcin Wiącek zgłosił pewne wątpliwości. Podkreślił, że zmniejszenie liczby lekcji religii może spowodować, że spora grupa katechetów straci pracę lub będzie musiała się przekwalifikować.

– Zadałem pytanie pani minister, czy uwzględnione zostały konstytucyjne wymogi związane z ochroną pracy, o których mówi art. 24 Konstytucji

– wyjaśnił.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił również uwagę na problem, jaki może wyniknąć z łączenia dzieci w wieku od 10 do 15 lat na jednej lekcji religii.

– Dzieci są na różnym etapie rozwoju. Nie zapominajmy też o specyfice nauczania religii. Przepisy ustaw dają prawo do zindywidualizowanego podejścia do dzieci – tłumaczył Wiącek.

Resort zgodził się na korektę w rozporządzeniu, która pozwala na grupowanie uczniów poprzez łączenie klas 1-3, 4-6 oraz 7-8.

Rzecznik Praw Obywatelskich przyznał, że chociaż wprowadzenie jednej lekcji religii w tygodniu mieści się w zakresie prowadzenia polityki państwa w obszarze edukacji, to istnieją pewne okoliczności, które, zdaniem obywateli, nie zostały uwzględnione. – Wydaje się, że nie zostały wzięte pod uwagę z wystarczającą skrupulatnością – podkreślił RPO.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji