Anna Nowak-Sokół: Nie ma przestrzeni na nudę, rutynę i na nieszczerość

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Anna Nowak-Sokół
- Każdy kolejny dzień to wyzwanie, ale i przygoda - mówi o zawodzie nauczyciela Anna Nowak-Sokół. Oto laureatka III miejsca w kategorii Nauczyciel Roku Szkoły Ponadpodstawowej.

Każdy kolejny dzień to wyzwanie i przygoda

Anna Nowak-Sokół w szkole pracuje od 30 lat i co dość nietypowe w dzisiejszych czasach od początku swojej kariery nauczycielskiej w tej samej placówce - w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Gdańsku.

- Choć od niedawna współpracuję także z innymi trójmiejskimi placówkami - dodaje nauczycielka.

Zapytana, co wpłynęło na wybór akurat tego zawodu, odpowiada, że po prostu… lubi ludzi.

- Lubię rozmawiać z ludźmi, lubię ludzi słuchać. Bycie nauczycielką, bycie polonistką umożliwia mi to wszystko i daje dużo satysfakcji - podkreśla.

Jak dodaje, kocha uczyć, ale nie lubi oceniać. W tej pracy ma także szansę rozwinąć skrzydła kreatywności i odwagi.

- Każdy kolejny dzień to wyzwanie, ale i przygoda. Nie ma w tym zawodzie przestrzeni na nudę, rutynę, na nieszczerość wobec innych czy wobec samej siebie. Młodzi ludzie zawsze to wyczują - twierdzi polonistka.

Największą radość i dumę przynoszą Jej zaś sukcesy uczniów - i te edukacyjne, i te życiowe. - Miło jest widzieć w swoich uczniach, w ich wyborach, decyzjach, w kształtującym się ich światopoglądzie cząstkę samej siebie. Jestem dumna z tego, że moi uczniowie, słuchacze mają do mnie zaufanie, że chcą ze mną rozmawiać nie tylko o szkole, że dzielą się tym, co dla nich ważne, dla nich trudne - dodaje Anna Nowak-Sokół.

Zajęcie zaszczytnego III miejsca w województwie pomorskim w plebiscycie edukacyjnym jest dla Niej miłym wyróżnieniem, ale także sporym wyzwaniem. To wysoko zawieszona poprzeczka, to wysoki kredyt zaufania, to zobowiązanie, któremu trzeba sprostać. A przecież tak łatwo spocząć na laurach.

- Sam udział w plebiscycie był interesującym doświadczeniem. Wielu moich uczniów, słuchaczy, koleżanek i kolegów kibicowało mi, za co serdecznie wszystkim dziękuję - mówi pedagog.

Na co dzień nauczycielka kreuje światopogląd swoich uczniów. Jako polonistka lubi czytać książki filozoficzne i psychologiczne. A jakie są pozazawodowe zainteresowania pani Anny? - Interesuje mnie bardzo drugi człowiek, ale lubię także obserwować przyrodę, wsłuchiwać się w ciszę i przebywać w lesie - wylicza nasza laureatka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji