Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli czy warunki przyznawania dodatków reguluje rozporządzenia ministra edukacji, które weszło w życie niedawno, bo 22 lutego. To obliguje tym samym samorządy do rozpoczęcia wypłaty podwyżek z wyrównaniem od 1 stycznia.
- Od 1 marca rozpoczynamy wypłaty dla nauczycieli po nowych stawkach - potwierdził Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - Podwyżki są rzędu 30-33 procent, w zależności od tego, ile dany nauczyciel zarabiał wcześniej. Wyrównanie za dwa miesiące ma być wpłacone do 12 marca. Do 29 lutego mają być wypłacone trzynastki - dodał prezydent.
Miasto na pensje dla nauczycieli po podwyżkach wydawać będzie 19 milionów złotych miesięcznie (wcześniej było to 14,5 mln zł). W skali roku skutki podwyżki są takie, że potrzeba było dodatkowych 54 milionów złotych, by te wynagrodzenia na nowych warunkach zapewnić.
- W tym roku budżet koszalińskiej oświaty jest rekordowy, bo będzie wynosił aż 418 milionów złotych - uzupełnił odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski.
- Subwencja oświatowa to 282 mln złotych wraz z dotacją przedszkolną, co oznacza, że koszaliński samorząd dołoży 136 mln złotych, co jest kwotą większą o prawie 20 mln zł, niż w roku ubiegłym. Skala dopłaty miasta do wynagrodzeń nauczycielskich w 2023 roku to jest 21 milionów złotych. W tej kwocie zawierają się na przykład dodatki motywacyjne czy funkcyjne. W tym roku te dopłaty osiągną wartość 30 milionów złotych - dodał wiceprezydent.
Jak już informowaliśmy, zapowiadane podwyżki wymagały wprowadzenia zmian w budżecie Koszalina na 2024 rok. Podczas sesji nadzwyczajnej jednogłośnie zatwierdzono zwiększenie dochodów i wydatków o 45 milionów złotych.
Na koniec zaznaczmy, że od 1 stycznia tego roku minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego brutto wynoszą 4908 złotych dla nauczyciela początkującego, 5057 zł dla nauczyciela mianowanego i 5915 złotych dla nauczyciela dyplomowanego.