Rekrutacja 2023: Oto najpopularniejsze kierunki na krakowskich uczelniach

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Wiele małopolskich uczelni prowadzi obecnie rekrutację uzupełniającą. Wciąż jeszcze możesz aplikować na wymarzony kierunek studiów.
Wiele małopolskich uczelni prowadzi obecnie rekrutację uzupełniającą. Wciąż jeszcze możesz aplikować na wymarzony kierunek studiów. 123RF
Jakie kierunki w tym roku najchętniej wybierają kandydaci na studia? W Małopolsce – podobnie jak w latach ubiegłych – niekwestionowanym liderem jest informatyka i inne kierunki z branży IT. Mocno oblegane są również m.in.: psychologia, marketing, architektura oraz filologie obce (głównie angielska).

Uniwersytet Jagielloński w tym roku przygotował 9650 miejsc dla kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie, co przełożyło się na 34 625 opłaconych zgłoszeń. To imponujący wynik.

– Ostateczna łączna liczba opłaconych zgłoszeń w pierwszej turze rekrutacji na ubiegły rok wyniosła 33 357, co oznacza, iż w tym roku zanotowaliśmy o 1268 zgłoszeń więcej niż na analogicznym etapie rekrutacji dwanaście miesięcy temu – podaje biuro prasowe UJ.

Jeśli chodzi o studia cieszące się na najstarszej polskiej uczelni największym zainteresowaniem, to ich lista jest niemalże identyczna jak w ubiegłym roku. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło na kierunki: psychologia na Wydziale Filozoficznym (2204 przy limicie wynoszącym 120), prawo (1871/limit 350), psychologia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej (1853/220), kierunek lekarski (1249/240) i filologia angielska (1202/120).

Gdy zaś weźmiemy pod uwagę największą liczbę kandydatów na jedno miejsce, to tutaj również niekwestionowanym liderem jest psychologia, gdzie o jeden indeks walczyło 20,63 osoby. W czołówce są również: filologia orientalna – japonistyka (15,88 os. na jedno miejsce), ekonomia (15,88), kierunek lekarsko-dentystyczny – (11,85) oraz finanse, bankowość i ubezpieczenia (11,80).

– Wstępne dane, pokazujące zainteresowanie kandydatów studiami I stopnia oraz jednolitymi magisterskimi na UJ, są bardzo zadowalające. Kandydaci dokonali w sumie ponad 34,5 tysiąca zgłoszeń i jest to wynik lepszy od zeszłorocznego, osiągniętego na tym samym etapie rekrutacji – podsumowuje Kamil Gajęcki, kierownik Działu Rekrutacji na Studia Uniwersytecie Jagiellońskim.

Psychologia liderem

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie w tegorocznej rekrutacji podaje, że chęć studiowania na tej uczelni zgłosiło 19 tysięcy osób. To już trzeci rok z rzędu, gdy następuje wzrost zainteresowania ofertą UP.

Na rok akademicki 2023/24 ta uczelnia przygotowała 10 562 miejsca dla studentów na 77 kierunkach, z tego na studiach stacjonarnych 6 842 miejsca, a na nie stacjonarnych 3 720. Podobnie jak na UJ tak i tutaj najbardziej obleganym kierunkiem jest psychologia, gdzie o jedno miejsce walczyło 26 osób. Na kolejnych pozycjach pod względem popularności uplasowały się: filologia angielska (13 osób na miejsce), kryminalistyka (10), grafika (9), prawo (7), dziennikarstwo (7), kulturoznawstwo i wiedza o mediach (7) oraz informatyka (4).

Nowy rekord na UEK

Na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym w tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie wpłynęło 15 416 zgłoszeń. – To nowy rekord. Zgłoszeń było o 1 238 więcej niż w roku ubiegłym, który również był rekordowy – podkreśla rzecznik uczelni Paweł Kozakiewicz. I dodaje, że łącznie na przygotowane przez UEK kierunki aplikowało 8 507 kandydatów – o 270 osób więcej niż w roku ubiegłym). Przyjęte zostały 3 522 osoby.

Faworytem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce od lat na UEK pozostaje kierunek marketing i komunikacja rynkowa. Zaraz po nim na podium znalazła się informatyka stosowana. Trzecie miejsce w czołówce zajęła logistyka międzynarodowa. Pierwszą piątkę zamykają kierunki prawo i finanse oraz rachunkowość.

Największą popularnością – według liczby zgłoszeń osób, które wybrały dany kierunek na pierwszym miejscu – cieszyły się: finanse i rachunkowość, marketing i komunikacja rynkowa oraz prawo. Następne w kolejności były: informatyka stosowana, ekonomia, zarządzanie oraz logistyka międzynarodowa.

Z kolei jeśli chodzi o liczbę osób chętnych na dany kierunek drugiego i trzeciego wyboru faworytem pozostały finanse i rachunkowość. Na drugim miejscu znalazł się marketing i komunikacja rynkowa, a na trzecim zarządzanie. Chętnie wybierane w tym zestawieniu były również kolejno: ekonomia, prawo, rachunkowość i controlling oraz logistyka międzynarodowa.

Od weterynarii po dietetykę

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w roku akademickim 2023/24 oferuje kandydatom naukę na 31 kierunkach studiów polskojęzycznych i 7 angielskojęzycznych. Dla kandydatów przygotowano w sumie 4964 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia (z czego na studiach stacjonarnych I stopnia – 2285 miejsc, a na studiach niestacjonarnych I stopnia – 780 miejsc).

W pierwszej turze rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia na liście najpopularniejszych kierunków znalazły się: weterynaria (9,2 osoby na jedno miejsce), etologia i psychologia zwierząt (7,82), dietetyka (4,94) oraz architektura krajobrazu (5,09). Łącznie na studia I stopnia na URK zarejestrowało się ponad 6700 kandydatów na oferowanych 2285 miejsc, czyli ogółem było 2,94 osoby na jedno miejsce.

Najmniejszym zainteresowaniem na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym cieszyły się natomiast kierunki: rolnictwo (0,78 os. na miejsce), biogospodarka (0,84) oraz bioinformatyka i analiza danych (0,53).

Popularne studia I stopnia

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie podczas tegorocznej rekrutacji też nie było zaskoczenia. Podobnie jak na UJ i UP kandydaci najchętniej wybierali psychologię (jednolite studia magisterskie). Dużym powodzeniem cieszyły się również: pedagogika, digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations.

– W obecnym naborze największą popularnością cieszą się studia I stopnia i jednolite magisterskie, co widać po znaczącej liczbie chętnych na jedne z najbardziej obleganych kierunków, takich jak psychologia na Wydziale Filozoficznym oraz digital media, pedagogika czy dziennikarstwo na Wydziale Nauk Społecznych – podaje rzeczniczka uczelni Marta Mastyło.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji