Arkusze maturalne z chemii jako jeden ze sposobów przygotowania do matury z chemii

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe
Chemia to dość trudny, ale jednocześnie niezwykle fascynujący przedmiot. Z jednej strony wymaga rozwiązania skomplikowanych równań reakcji chemicznych, ale z drugiej wyjaśnia zjawiska zachodzące w przyrodzie i ludzkim organizmie. Poza tym matura z chemii to przepustka do wielu ciekawych kierunków studiów, dlatego warto korzystać z różnych metod, dzięki którym można zwiększyć swoje szanse na egzaminie.

Czy rozwiązywanie arkuszy maturalnych to dobry sposób na naukę chemii?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca. Po pierwsze, dzięki arkuszom można odtworzyć w domu podobne warunki jak na prawdziwej maturze. Taka symulacja sprawi, że uczeń nabierze większej pewności siebie i podejdzie do egzaminu z większym spokojem, ponieważ nie zaskoczy go forma ani stopień trudności pytań. Po drugie, arkusze maturalne z chemii zawierają zadania z różnych działów, co pomoże odkryć maturzyście ewentualne braki w wiedzy. Udowodniono też, że wypełnianie zróżnicowanych ćwiczeń (tzw. metoda króla boksu) jest znacznie efektywniejsze niż nauka podzielona na bloki tematyczne. Dzięki temu wypełnianie arkuszy może przynieść lepsze rezultaty niż „wkuwanie” tematów po kolei zgodnie z podręcznikiem.

Jak rozwiązywać arkusze maturalne z chemii?

Przede wszystkim po arkusze warto sięgnąć dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi zagadnieniami zawartymi w wymaganiach egzaminacyjnych. Po przerobieniu całego materiału można przystąpić do rozwiązywania zadań, najlepiej z odtworzeniem warunków podobnych do tych na prawdziwym egzaminie. Warto zaopatrzyć się w budzik i nastawić czas na 180 minut, a także przygotować tablice chemiczne (wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z chemii, biologii i fizyki), linijkę oraz prosty kalkulator.

Podczas rozwiązywania zadań powinno unikać się zerkania do internetu, podręcznika czy zeszytu - chodzi o to, żeby maturzysta mógł sprawdzić stan swojej wiedzy i ocenić, czy jest w stanie napisać cały egzamin w trzy godziny. Po zakończeniu „egzaminu” należy porównać swoje odpowiedzi z kluczem, a następnie zanotować zagadnienia, które sprawiły problem i wymagają bardziej sumiennej powtórki. Arkusze maturalne z chemii warto wypełniać jak najczęściej, aby zyskać jak największą wprawę w rozwiązywaniu pytań otwartych, które wymagają obliczeń.

Nauka zdalna, czyli kursy maturalne przez internet

Choć królową nauk jest matematyka, to chemia jest godną pretendentką do tronu. Dobry wynik matury z chemii otwiera drzwi do wielu kierunków studiów, m.in.:

Skąd wziąć arkusze maturalne?

Arkusze maturalne można pobrać za darmo z internetu, na przykład ze strony dawiduczy.pl. Jest to strona założona przez nauczyciela chemii z kilkunastoletnim doświadczeniem, który specjalizuje się w prowadzeniu kursów maturalnych. Uczeń może z niej pobrać arkusze wydane przez Centralną Komisję Edukacyjną w latach od 2010 wraz z kluczami odpowiedzi. Maturzysta może również zapoznać się z wymaganiami maturalnymi oraz podstawą programową, dzięki którym można łatwiej usystematyzować swoją wiedzę. Dodatkowo uczeń może pobrać aktualne tablice wzorów i stałych z chemii, które z pewnością przydadzą się podczas rozwiązywania arkuszy maturalnych.

  • lekarskiego i lekarsko-dentystycznego,
  • weterynarii,
  • genetyki,
  • analityki medycznej,
  • kosmetologii,
  • farmacji,
  • technologii żywności i żywienia człowieka,
  • inżynierii materiałowej,
  • automatyki i robotyki,
  • energetyki i wielu innych.

Uczniowie szkół średnich, którym zależy na uzyskaniu maksymalnej liczby punktów z egzaminu i dostaniu się na dobrą uczelnię, mogą rozważyć również kursy maturalne przez internet. Taki sposób nauki nie koliduje ze szkołą czy zajęciami dodatkowymi, a uczeń nie traci czasu na dojazd do korepetytora. Taki kurs można wykupić na wspomnianej już platformie www.dawiduczy.pl. W ramach kursu uczeń uzyskuje dostęp do lekcji teoretycznych, ćwiczeń praktycznych z prezentacją, zadań do samodzielnego rozwiązania oraz arkusza maturalnego. Po wykupieniu kursu można korzystać z platformy przez 365 dni, dzięki czemu intensywne przygotowania do matury można zacząć nawet rok wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji