Przecieki na maturę z polskiego i matematyki. W sieci ukazały się arkusze. Ale czy są prawdziwe?

Magdalena Ignaciuk
Konsekwencje ujawniania arkuszy i korzystania z przecieków są poważne - prokuratura i unieważnienie egzaminu. Czy przecieki są wiarygodne?
Konsekwencje ujawniania arkuszy i korzystania z przecieków są poważne - prokuratura i unieważnienie egzaminu. Czy przecieki są wiarygodne? Wojciech Matusik / Polska Press
Matura to dla wielu bardzo stresujący egzamin. Od jego wyników bardzo wiele zależy. Dlatego też wielu szuka przecieków! Maturzyści chcą mieć przewagę czasową i uzyskać dobry wynik na egzaminie. Szansa na wiarygodne przecieki jest niska, chociaż w 2022 roku do sieci wyciekły zadania z języka angielskiego. Maturzyści zadają sobie pytanie: gdzie szukać przecieków maturalnych? Jakie zadania będą na maturze z matematyki? Czy arkusze, które pojawiły się w internecie, są prawdziwe? Sprawdź najnowsze informacje o przeciekach z maturalnych 2024.

Spis treści

Matura z polskiego. W sieci pojawiły się zdjęcia arkuszy. To przecieki?

Matura z języka polskiego odbyła się 7 maja. Przed egzaminem w sieci pojawiły się zdjęcia arkuszy z formuły 2023 (z charakterystycznym fioletowym kolorem). Na Facebooku mogliśmy znaleźć zdjęcia pierwszej strony arkusza, które zachęcały do kliknięcia w link.

Może cię zainteresować: Przecieki na maturze 2024. Pytania niejawne zostaną ujawnione? CKE nie zapobiegnie temu zjawisku

Przecieki nie były prawdziwe, to oszustwo. Takie linki zostały stworzone po to, by wyłudzić dane, nie niosą za sobą żadnych prawdziwych informacji.

Niestety, tego typu sytuacje to już prawdziwa plaga w Internecie. Krótka wiadomość z intrygującą treścią ma na celu zachęcić odbiorcę do kliknięcia w załączony link. Ten może prowadzić jednak do witryn, które wyłudzają nasze dane – czytamy w serwisie Gra.pl

Podobne posty pojawiły się również na temat matury z matematyki.

Przecieki na maturę 2024. Co warto powtórzyć?

Czas poświęcany na szukanie przecieków lepiej przed maturą wykorzystać na powtarzanie lektur obowiązkowych i utrwalanie zasad dotyczących pisania.

Przecieki to zadania, które zostały udostępnione przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego. Zawierają często dokładne numery zadań, ich treść, a często także gotowe rozwiązanie lub odpowiedź, w przypadku zadań zamkniętych. Rozpowszechnianie przecieków jest nielegalne. Nie można mylić ich również z pewniakami maturalnymi. Pewniaki maturalne to zadania, które często pojawiają się w arkuszach maturalnych i z dużym prawdopodobieństwem pojawią się również w następnych latach. Mówi się więc, że te zadania mogą z dużym prawdopodobieństwem pojawić się na egzaminie (ale np. w innym kontekście, z innymi danymi).

Konsekwencje prawne korzystania z przecieków na maturze

Arkusze maturalne są tajne i ich ujawnianie jest nielegalne. Konsekwencje przewidziane są nie tylko dla osoby, która jest autorem przecieku, lecz także ci, którzy z ewentualnych przecieków skorzystają. Podczas matury 2022 z języka angielskiego doszło do przecieków. Egzamin maturalny z języka angielskiego rozpoczął się o godz. 9, około godz. 8.30 jedna z użytkowniczek portalu X opublikowała zdjęcie fragmentu arkusza maturalnego. Post został usunięty, a po opublikowaniu arkuszy przez CKE potwierdziło się, że przeciek był autentyczny.

– Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury – poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o przeciek treści z arkusza egzaminacyjnej z języka angielskiego na poziomie podstawowym w 2022 roku.

Arkusze CKE i odpowiedzi do matury 2024. Gdzie ich szukać?

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą publikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zgodnie z następującym harmonogramem:

  • w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9.00 – tego samego dnia około godz. 14:00
  • w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14.00 – tego samego dnia około godz. 19:00.

W naszym serwisie będziemy publikować arkusze CKE oraz odpowiedzi do zadań przygotowane przez ekspertów w dniu każdego egzaminu:

Matura 2024 – egzaminy pisemne i ustne. Arkusze CKE, odpowiedzi i najważniejsze informacje o egzaminie dojrzałości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji