Spis treści
Pilotaż programu „Edukacja z wojskiem” wystartował
Program „Edukacja z wojskiem”, będący wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej, skierowany jest do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży, a także do szkół artystycznych. Przedsięwzięcie nie obejmuje szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych.
Celem programu jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw wobec zagrożeń, a także przekazanie wiedzy na temat reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo uczniowie mają szansę nauczyć się bezpiecznego poruszania się po internecie oraz krytycznego podejścia do informacji online.
Zajęcia, które będą trwały trzy godziny, zostaną dostosowane do wieku oraz zainteresowań uczestników. Prowadzić je będą żołnierze w asyście nauczycieli.
Przeczytaj także: Matura 2024 rozpocznie się lada dzień. Wymagania, terminy, istotne informacje
Zainteresowanie programem jest bardzo duże
Do 24 kwietnia Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjmowało wnioski od szkół chętnych do udziału w pilotażu. Jak informuje Piotr Otrębski, rzecznik prasowy MEN, zainteresowanie programem było ogromne, a liczba miejsc ograniczona do 3,5 tys. szkół. Ostatecznie zgłosiło się 3016 placówek. Ograniczenia dotyczyły także liczby szkół, które mogły zgłosić poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, w zależności od liczby mieszkańców.
Do udziału w przedsięwzięciu jeden samorząd gminy mógł zgłosić jedną szkołę, jeden powiat ziemski - jedną szkołę, miasto na prawach powiatu: liczące do 200 tys. mieszkańców – nie więcej niż 10 szkół (w tym 7 szkół podstawowych i 3 szkoły ponadpodstawowe), od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców – nie więcej niż 13 szkół (9 szkół podstawowych i 4 szkoły ponadpodstawowe), od 500 tys. do jednego miliona mieszkańców – nie więcej niż 15 szkół (10 szkół podstawowych i 5 szkół ponadpodstawowych), powyżej jednego mln mieszkańców – nie więcej niż 30 szkół (20 szkół podstawowych i 10 szkół ponadpodstawowych), samorząd województwa – nie więcej niż jedną szkołę, ministrowie prowadzący szkoły - łącznie nie więcej niż 43 szkoły.
Zajęcia w ramach programu „Edukacja z wojskiem” odbywają się podczas lekcji, w jednym wybranym oddziale. Wymagana jest zgoda rodziców dla uczniów niepełnoletnich oraz zgoda uczniów pełnoletnich na uczestnictwo w programie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?