Będzie nowa funkcja w szkole? MEiN zapowiada: doradca ds. dostępności uczenia zapewni pomoc psychologiczno-pedagogiczną

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Program „Szkoła dostępna dla wszystkich”
Program „Szkoła dostępna dla wszystkich” Freepik
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach jest dziś niezbędna, a jej ważny element to kształcenie nauczycieli specjalistów. Właśnie dlatego Instytut Badań Edukacyjnych, UNICEF i Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają do udziału w projekcie „Szkoła dostępna dla wszystkich”. Dzięki niemu pedagodzy i psycholodzy mają być przygotowani do pełnienia nowej funkcji: doradcy ds. dostępności uczenia (DDU).

Spis treści

Nowa funkcja w szkole? To element kształcenia psychologów i pedagogów

„Szkoła dostępna dla wszystkich” to projekt, który ma za zadanie podnieść kompetencje nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, logopedów, pedagogów specjalnych) w zakresie udzielania wsparcia uczniom, rodzicom, a także innym nauczycielom.

Jego celem jest przekazanie specjalistom niezbędnych narzędzi m.in. w prowadzeniu zajęć wychowawczo-specjalistycznych, w tym integracyjnych i zapewniających poczucie wspólnoty (ze szczególnych uwzględnieniem dzieci ukraińskich z doświadczeniem migracyjnym), a także dbanie o ochronę zdrowia psychicznego wszystkich uczniów. Przeszkoleni nauczyciele specjaliści mają zyskać status doradcy ds. dostępności uczenia.

Szkolenia dla nauczycieli specjalistów

Jak przekazał IBE nauczyciele specjaliści, biorący udział w projekcie będą szukać odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Jak wspierać rozwój przedszkola/szkoły jako organizacji, która staje się coraz bardziej dostępna, bezpieczna i przyjazna wszystkim dzieciom/uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz daje możliwości wszechstronnego rozwoju wszystkim osobom uczącym się?
  • Jak realizować działania edukacyjno-specjalistyczne służące wzmacnianiu zdrowia psychicznego dzieci i uczniów?
  • Jak prowadzić skuteczne działania, których celem jest włączenie grupy dzieci i uczniów będących uchodźcami z Ukrainy do zespołu/klasy/środowiska lokalnego? Jak prowadzić proces kształcenia uczniów z doświadczeniem migracji?
  • W jaki sposób wykorzystać metody diagnostyczne oraz dostępne narzędzia diagnostyczne w procesie oceny funkcjonalnej?
  • W jaki sposób organizować środowisko sprzyjające uczestnictwu uczniów w procesie nauczania-uczenia się?

Uczestnicy projektu wezmą udział w webinarach prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Katolickiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto nauczyciele, rodzice i uczniowie, których szkoły zostaną zakwalifikowane do projektu, będą mieli dostęp do bezpłatnych konsultacji (m.in. psychiatrycznych i psychoterapeutycznych) oraz warsztaty w formie online z ekspertami-trenerami.

Do udziału w projekcie zaprosimy 560 placówek edukacyjnych (szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno – pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli) oraz 1120 zatrudnionych w nich nauczycieli specjalistów, którzy dzięki udziałowi w projekcie zostaną przygotowani do pełnienia funkcji doradcy ds. dostępności uczenia – czytamy w komunikacie IBE.

Teoria a praktyka, czyli zastosowanie wiedzy pedagogów i psychologów

Osoby biorące udział w projekcie będą miały szansę wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Ich zadanie to przeprowadzenie 5 interwencji, w ramach których wsparciem kompetencyjnym zostanie objętych min. 10 nauczycieli i 28 dzieci z przedszkola/szkoły, a także opisanie każdej z interwencji według dostarczonego szablonu oraz udział w części badawczej projektu (wypełnienie ankiet i kwestionariuszy).

Szczegółowe informacje na temat projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” znajdują się m.in. na stronie MEiN>>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji