Będzie nowa funkcja w szkole? MEiN zapowiada: doradca ds. dostępności uczenia zapewni pomoc psychologiczno-pedagogiczną

Magdalena Konczal
Program „Szkoła dostępna dla wszystkich”
Program „Szkoła dostępna dla wszystkich” Freepik
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach jest dziś niezbędna, a jej ważny element to kształcenie nauczycieli specjalistów. Właśnie dlatego Instytut Badań Edukacyjnych, UNICEF i Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają do udziału w projekcie „Szkoła dostępna dla wszystkich”. Dzięki niemu pedagodzy i psycholodzy mają być przygotowani do pełnienia nowej funkcji: doradcy ds. dostępności uczenia (DDU).

Spis treści

Nowa funkcja w szkole? To element kształcenia psychologów i pedagogów

„Szkoła dostępna dla wszystkich” to projekt, który ma za zadanie podnieść kompetencje nauczycieli specjalistów (pedagogów, psychologów, logopedów, pedagogów specjalnych) w zakresie udzielania wsparcia uczniom, rodzicom, a także innym nauczycielom.

Jego celem jest przekazanie specjalistom niezbędnych narzędzi m.in. w prowadzeniu zajęć wychowawczo-specjalistycznych, w tym integracyjnych i zapewniających poczucie wspólnoty (ze szczególnych uwzględnieniem dzieci ukraińskich z doświadczeniem migracyjnym), a także dbanie o ochronę zdrowia psychicznego wszystkich uczniów. Przeszkoleni nauczyciele specjaliści mają zyskać status doradcy ds. dostępności uczenia.

Szkolenia dla nauczycieli specjalistów

Jak przekazał IBE nauczyciele specjaliści, biorący udział w projekcie będą szukać odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Jak wspierać rozwój przedszkola/szkoły jako organizacji, która staje się coraz bardziej dostępna, bezpieczna i przyjazna wszystkim dzieciom/uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz daje możliwości wszechstronnego rozwoju wszystkim osobom uczącym się?
  • Jak realizować działania edukacyjno-specjalistyczne służące wzmacnianiu zdrowia psychicznego dzieci i uczniów?
  • Jak prowadzić skuteczne działania, których celem jest włączenie grupy dzieci i uczniów będących uchodźcami z Ukrainy do zespołu/klasy/środowiska lokalnego? Jak prowadzić proces kształcenia uczniów z doświadczeniem migracji?
  • W jaki sposób wykorzystać metody diagnostyczne oraz dostępne narzędzia diagnostyczne w procesie oceny funkcjonalnej?
  • W jaki sposób organizować środowisko sprzyjające uczestnictwu uczniów w procesie nauczania-uczenia się?

Uczestnicy projektu wezmą udział w webinarach prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Katolickiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto nauczyciele, rodzice i uczniowie, których szkoły zostaną zakwalifikowane do projektu, będą mieli dostęp do bezpłatnych konsultacji (m.in. psychiatrycznych i psychoterapeutycznych) oraz warsztaty w formie online z ekspertami-trenerami.

Do udziału w projekcie zaprosimy 560 placówek edukacyjnych (szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno – pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli) oraz 1120 zatrudnionych w nich nauczycieli specjalistów, którzy dzięki udziałowi w projekcie zostaną przygotowani do pełnienia funkcji doradcy ds. dostępności uczenia – czytamy w komunikacie IBE.

Teoria a praktyka, czyli zastosowanie wiedzy pedagogów i psychologów

Osoby biorące udział w projekcie będą miały szansę wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Ich zadanie to przeprowadzenie 5 interwencji, w ramach których wsparciem kompetencyjnym zostanie objętych min. 10 nauczycieli i 28 dzieci z przedszkola/szkoły, a także opisanie każdej z interwencji według dostarczonego szablonu oraz udział w części badawczej projektu (wypełnienie ankiet i kwestionariuszy).

Szczegółowe informacje na temat projektu „Szkoła dostępna dla wszystkich” znajdują się m.in. na stronie MEiN>>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji