„Będziemy walczyć o kolejne podwyżki dla pracowników uczelni” – zapowiada przewodnicząca KRAPS

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska została nową przewodniczącą KRASP. Tu podczas inauguracji roku akademickiego na UAM
Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska została nową przewodniczącą KRASP. Tu podczas inauguracji roku akademickiego na UAM Adam Jastrzebowski
Nowo wybrana przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Bogumiła Kaniewska, zapowiedziała walkę o podwyżki dla pracowników akademickich. Wspomniała też, że nie wyobraża sobie, aby nowy model ewaluacji uczelni mógł być wypracowany poza środowiskiem nauki i szkolnictwa wyższego. Podkreśliła, że postulaty już zostały przedstawione ministerstwu.

Spis treści

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podkreśliła znaczenie zjednoczenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w nowej kadencji.

– Cieszę się z tego, że konferencja rektorów wchodzi w tę nową kadencję bardzo zjednoczona, co jest zasługą pana profesora Arkadiusza Mężyka – zaznaczyła podczas konferencji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Wtórował jej prof. dr hab. Michał J. Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który ponownie został wybrany na wiceprzewodniczącego KRASP.

– Pomimo tego, że wydawało się, że ostatnie lata były bardzo trudne, to środowisko pozostało w jakiś sposób zintegrowane. (…) Jesteśmy społecznością uczelni akademickich, która widzi dużą wartość tym, że jesteśmy razem – powiedział.

Nowy honorowy przewodniczący, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, zapewnił o ciągłych staraniach KRASP na rzecz ulepszania systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

– KRASP nie ustaje w swoim dążeniu do doskonalenia systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Będziemy starali się w dobrej wierze proponować wszelkie zmiany w ustawie, które będą ku temu zmierzały – powiedział.

Wyzwania i priorytety nowej kadencji

Prof. Kaniewska wskazała na główne problemy, którymi zajmie się KRASP w najbliższej kadencji. Należą do nich „odwieczny problem finansowania nauki”, pauperyzacja środowiska akademickiego oraz propalestyńskie protesty studenckie. Podkreśliła również potrzebę przyciągnięcia studentów na kierunki ścisłe i zacieśnienia współpracy nauki z biznesem.

W odniesieniu do planowanej przez ministra nauki reformy systemu ewaluacji, prof. Kaniewska podkreśliła, że w marcu br. zostało przekazane ministrowi nauki Dariuszowi Wieczorkowi stanowisko środowiska.

My nad kwestią ewaluacji pracujemy właściwie nieustannie. (…) Wypracowaliśmy 14 takich postulatów, z których część dotyczy rozporządzeń, część dotyczy zmiany ustawy – mówiła i zaznaczyła – Dlatego z pewnym zdziwieniem przeczytałam w relacjach z konferencji prasowej, że środowisko nie wypracowało żadnych propozycji. Wypracowało. Będziemy o tych środowiskowych propozycjach przypominać.

Plany na przyszłość – podwyżki dla środowiska akademickiego

Pytana o konkretne plany na najbliższą kadencję, prof. Kaniewska wymieniła walkę o podwyżki dla środowiska akademickiego.

– W tej chwili na pewno będziemy walczyć o kolejne podwyżki, dlatego że – w moim przekonaniu – pauperyzacja środowiska akademickiego jest dosyć głęboka. (…) Myślę, że 2 proc. PKB na naukę i szkolnictwo wyższe to jest nasze marzenie – podkreśliła.

Nowy wiceprzewodniczący KRASP, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, zaznaczył na potrzebę współpracy międzynarodowej i praca nad miejscem naszych uczelni w „ekosystemie i europejskim, i światowym”.

Dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH, podsumował znaczenie integracji w środowisku akademickim.

– Dla naszego środowiska (…) integracja jest – oprócz spraw merytorycznych i wyzwań – bardzo ważna. (…) My jako rektorzy w KRASP w większości po prostu się lubimy i chcemy ze sobą współpracować – powiedział.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji