Co było na maturze próbnej z matematyki 2023? Egzamin się zakończył. Są już opinie uczniów: „Co to było?”. Mamy arkusz CKE i odpowiedzi

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczniowie 29.09.22 przystąpili do drugiego egzaminu próbnego. Tym razem zmierzyli się z matematyką.
Uczniowie 29.09.22 przystąpili do drugiego egzaminu próbnego. Tym razem zmierzyli się z matematyką. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Próbna matura z matematyki rozpoczęła się w środę, 29 września, o godz. 9.00 i zakończyła o godz. 12.00. To już drugi dzień, w którym uczniowie mają szansę sprawdzić swoje umiejętności przed majowym egzaminem dojrzałości. Wczoraj zmierzyli się z językiem polskim, dziś z królową nauk. Jak zdającym poszła próbna matura z matematyki? Opinie są różne, ale przeważają te negatywne: „Co to było?”, „Będzie 0 proc. jak nic”, "Kosmos", "Straciłam punkt z takiej głupoty". O komentarz na temat poziomu trudności matury poprosiliśmy także eksperta - Pawła Werwińskiego, znanego w internecie jako Łysy od matmy.

Spis treści

Opinie uczniów po próbnej maturze z matematyki 2023

Matematyka, od kiedy tylko stała się obowiązkowym przedmiotem na maturze, stanowiła dla uczniów spore wyzwanie. Można przypuszczać, że nie inaczej będzie na maturze, która już w maju 2023 roku odbędzie się w nowej formule. Tymczasem tegoroczni maturzyści przystąpili do drugiego egzaminu próbnego, właśnie z matematyki. Część osób zdecydowała się wyjść wcześniej z sali egzaminacyjnej, pierwsze opinie temat poziomu trudności matury pojawiały się więc już około godz. 10.00. Co pisali uczniowie?

Nie mam nic do powiedzenia o matematyce…

Matma dla mnie to był kosmos

Co to było? xD

Będzie 0 proc. jak nic

Wyszłam z tej matmy i chyba jeszcze nigdy się tak nie zmęczyłam myśleniem

Popłakałam się nad tym arkuszem

Zdający w swoich opiniach nawiązywali do zadań, które znalazły się w arkuszu. W jednym z nich należało określić, gdzie była największa głębokość basenu. „W tym basenie to mnie nauczyciel utopi, jak będzie sprawdzał ten w większości pusty arkusz” – napisał w mediach społecznościowych uczeń. Niektórzy jednak zauważają, że próbna matura z matematyki była bardzo prosta: „easy ten arkusz”, "myślę, że dzisiaj to było na essie".

Trwa głosowanie...

Co myślisz o maturze próbnej z matematyki w Formule 2023?

Uczniowie w sposób szczególny zapamiętali zadanie, w którym należało obliczyć ile trzeba sprzedać wiatraków, by zysk nakładu w ciągu tygodnia był największy. Już powstają zabawne memy na ten temat.

Arkusz CKE i odpowiedzi do próbnej matury z matematyki 2023

Arkusz egzaminacyjny z matematyki został już opublikowany na stronie CKE. Na naszym są już proponowane odpowiedzi do zadań. Zarówno arkusz, jak i odpowiedzi znajdziecie w tekście:

Wystarczy wejść w powyższy link, kliknąć w zdjęcia arkusza, a następnie przewijać galerię. Odpowiedzi będą pojawiać się pod arkuszem.

Egzamin okiem eksperta: "Matura była na standardowym poziomie"

O opinie na temat wrześniowego próbnego egzaminu z matematyki poprosiliśmy Pawła Werwińskiego – znanego w internecie jako Łysy od matmy.

– Matura była na standardowym poziomie – zauważa matematyk. – Nowa forma zadań mogła stanowić wyzwanie w tym sensie, że uczeń musiał uważać, by czegoś nie pominąć. Natomiast największe wyzwanie to jej przeprowadzenie pod koniec września tzn. uczniowie jeszcze nie są w pełni formy egzaminacyjnej. Ale lepiej we wrześniu niż wcale.

Zapytany o najtrudniejsze zadania Paweł Werwiński stwierdził, że z pewnością było to zadanie na dowód.

– Równie sprytne było zadanie z basenem i zadanie z dwusieczną – dodał.

Nauczyciel podkreślił także, że rzeczywiście formuła matury z matematyki jest inna niż wcześniej.

– Ale trudności bym się dopatrywał bardziej w szerszej podstawie programowej. Pewniaków było mnóstwo. Logarytmy, potęgi, wzory skróconego mnożenia no i wyjątkowo dużo funkcji kwadratowej – podsumowuje Paweł Werwiński.

Co było na próbnej maturze z matematyki?

Na próbnym egzaminie maturalnym z matematyki pojawiły się m.in. zadania z liczb naturalnych, obliczanie logarytmów, wyrażenia algebraiczne czy równania z niewiadomymi. Poza tym znalazły się też zadania dłuższej odpowiedzi. Ostatnie zazwyczaj uznawane jest za najbardziej wymagające.

Brzmiało ono następująco: Wykaż, że dla każdej liczby naturalnej n liczba liczba 10n (do kwadratu) + 30n + 8 przy dzieleniu przez 5 daję resztę 3.

Arkusz próbnej matury z matematyki (29.09.22) pojawił się już w tekście: Próbna matura w nowej formule 2023. Mamy arkusz CKE. Zamieściliśmy tam także proponowane odpowiedzi.

Przypomnijmy, że zgodnie z komunikatem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie jest zalecane, by próbna matura podlegała ocenie. Ma ona za zadanie oswoić uczniów z formułą egzaminów i pomóc zweryfikować nauczycielowi, co jeszcze musi powtórzyć z klasą.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji