Cytologia II – budowa błon biologicznych z działu biologia komórki. Przygotowanie do matury z biologii na poziomie rozszerzonym

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Przygotuj się do matury z biologii temat po temacie.
Przygotuj się do matury z biologii temat po temacie. Red. Polska Press
Cytologia na maturze z biologii. Biologia na maturze zdawana jest na poziomie rozszerzonym, jako przedmiot dodatkowy. Każdego roku nie brakuje chętnych zdających ten przedmiot. Jak dobrze przygotować się do matury rozszerzonej z biologii? Zachęcamy do przygotowań z kanałem Aniodbiologii. W tym materiale omawiamy jeden z tematów drugiego działu o nazwie biologia komórki (cytologia). Temat lekcji: budowa błon biologicznych.

Spis treści

Cytologia (Biologia komórki): budowa błon biologicznych

Druga lekcja z działu biologia komórki dotyczy budowy błon biologicznych. W tym odcinku dowiesz się m.in. jaka jest funkcja błon biologicznych (bariera + łączność), a także poznasz składniki błony komórkowej oaz poznasz właściwości błon biologicznych i zrozumiesz, czym są białka błonowe, a także, w jaki sposób białka tkwią w błonie.

Ponadto dowiesz się, jaka jest rola białek błonowych. Mogą:

  • być receptorami
  • wzmacniać mechanicznie błonę
  • działać jako kanały, przenośniki, pompy itp
  • być enzymami
  • brać udział w reakcjach odpornościowych (MHC, prezentacja antygenu)

Z lekcji musisz zapamiętać, że:

  • błony komórkowe zbudowane są z fosfolipidów, glikolipidów, cholesterolu, białek i cukrów (reszt cukrowych)
  • są półpłynne
  • są asymetryczne (glikokaliks od zewnątrz)
  • są półprzepuszczalne

W poprzedniej lekcji przedstawiono podstawy budowy komórki. Była to pierwsza lekcja z działu: biologia komórki (lub też:cytologia).

Sprawdź inne działy i lekcje na kanale Aniodbiologii>>, szczeglnie może cię zainteresować film o lipidach, które stanowią podstawę budowy błon komórkowych.

Przygotowania do matury z biologii z kanałem Aniodbiologii

Zdajesz maturę z biologii? Już teraz wraz z kanałem Aniodbiologii rozpocznij kompleksowe przygotowania do tego egzaminu. Nauczycielka biologii – Ania Kazimierczuk – w ciekawy sposób omawia poszczególne działy i lekcje z zakresu biologii na poziomie rozszerzonym.

Na bieżąco pojawiają się nowe odcinki, które stanowią realizację podstawy programowej. Zdobądź wiedzę niezbędną do uzyskania wysokiego wyniku na maturze z biologii.

Ania Kazimierczuk to nauczycielka, która ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze doświadczenia pedagogiczne zdobywała w tradycyjnej szkole. Po jakimś czasie postanowiła jednak zrealizować plan, który od dłuższego czasu chodził jej po głowie – założyła kanał na YouTube o nazwie Aniodbiologii. Możemy tam znaleźć poszczególne zagadnienia przygotowujące do matury z biologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji