Spis treści
Edukacyjna funkcja placówek muzealnych
Jedną z trzech podstawowych funkcji muzealnictwa - obok ochrony dziedzictwa i kształtowania wrażliwości na piękno - jest edukacja. Obok tej najbardziej tradycyjnej formy, jaką są wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem czy publikowanie informatorów, poszczególne instytucje oferują różnorodne zajęcia, często dostosowane do wieku odbiorców i realizujące konkretne punkty podstawy programowej. Są to na przykład lekcje żywej historii, polegające na inscenizowaniu życia lub procesów produkcyjnych w dawnych czasach, tematyczne lekcje prowadzone przez specjalnie przygotowanych edukatorów czy bardzo popularne wystawy interaktywne, pozwalające na bezpośrednie obcowanie z eksponatami. Skorzystanie z takiej oferty stanowi prawdziwe wsparcie dla procesu edukacyjnego nie tylko dla nauczycieli historii.
Niekończące się możliwości
Bogactwo oferty edukacyjnej polskich muzeów może przyprawić o zawrót głowy. Proponowana tematyka często zaskakuje i rozbudza ciekawość do tego stopnia, że trudno się zdecydować na jedną tylko lekcję. Obok tych spotkań, które poruszają wielkie, poważne tematy, takie jak na przykład rozmowy o wojnie z najmłodszymi prowadzone przez Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, znajdą się takie, które uczą podstaw konkretnych umiejętności jak na przykład techniki animacji prowadzone przez Muzeum Kinematografii w Łodzi czy odwołujące się do powszechnie stosowanych modnych medialnie haseł - w warszawskim Muzeum Farmacji dowiesz się na przykład, czy aromaterapia działa, a przy okazji zanurzysz się w zapachu dawnych aptek. A może warto wyprawić komuś z klasy kulturalne urodziny? Taki pomysł ma Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. To tylko niektóre przykłady z losowo wybranych instytucji - w praktyce jednak każde muzeum oferuje coś, co można włączyć do programu lub wpisać w program wychowawczy.
Korzyści płynące z edukacji kulturalnej
O korzyściach płynących z opuszczenia szkolnej ławki i zdobywaniu wiedzy na drodze praktycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Oto największe plusy korzystania z oferty edukacyjnej muzeów:
- Nauka przez doświadczenie: Lekcje muzealne oferują unikalną formę nauki przez doświadczenie. Muzea przechowują unikalne eksponaty i artefakty, które pozwalają uczniom zobaczyć, dotknąć i zrozumieć historię w sposób konkretny i zmysłowy, obcować ze sztuką w sposób bezpośredni, brać udział w warsztatach i doświadczeniach.
- Interdyscyplinarność: Muzea często prezentują różnorodne dziedziny wiedzy, co pozwala na integrację różnych przedmiotów nauczania i wspiera interdyscyplinarny charakter edukacji.
- Zrozumienie różnorodności kulturowej: Muzea często prezentują różne aspekty kultury, historii i tradycji, co może być doskonałą okazją do promowania tolerancji i szacunku dla różnic między ludźmi. Uczniowie mogą lepiej zrozumieć bogactwo różnorodności kulturowej poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami i narracjami prezentowanymi w muzeach.
- Pobudzanie zainteresowań: Dla niektórych uczniów wizyta w muzeum może być pierwszym krokiem w odkrywaniu pasji i zainteresowań. Kontakt z eksponatami może inspirować do dalszego zgłębiania danego tematu lub nawet rozwoju nowych zainteresowań.
- Podnoszenie świadomości społecznej: Niektóre wystawy muzealne dotyczą aktualnych problemów społecznych, środowiskowych czy politycznych. Udział w lekcjach muzealnych może zatem przyczynić się do podniesienia świadomości społecznej i zachęcania uczniów do refleksji nad swoją rolą w społeczeństwie.
- Kształtowanie postaw obywatelskich: Muzea często podejmują tematy społeczne, historyczne czy ekologiczne, co może być okazją do kształtowania postaw obywatelskich i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
- Uczenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego: Muzea są miejscem przechowywania i eksponowania dziedzictwa kulturowego. Uczestnictwo w lekcjach pomaga zrozumieć jego wartość oraz uczy szacunku dla historii i kultury swojego kraju i świata.
Przeczytaj także: 33 najbardziej niezwykłe muzea w Polsce
Jak zorganizować wyjście?
Nic prostszego. Na stronie niemal każdego muzeum znajduje się odpowiednia zakładka, informująca o ofercie edukacyjnej, prowadzonej przez daną instytucję. Pozostaje wybrać to, co wpisuje się w obecnie poruszaną w szkole tematykę i umówić termin z muzeum. Lekcje są płatne, na ogół jednak koszt lekcji podzielony na wszystkich uczniów nie jest specjalnie wymagający. Warto wcześniej omówić tę kwestię na zebraniu z rodzicami. Poza tym w wielu miejscach dostępne są także bezpłatne zajęcia online, których warto poszukać. Wyjście na lekcję muzealną może być ciekawym urozmaiceniem dnia i niekoniecznie musi wiązać się z odwoływaniem wszystkich zajęć z planu. W większości miast z powodzeniem można wyrwać się z klasy niemalże na chwilę. Inaczej rzecz ma się w szkołach z małych miejscowości. Jednak i tu warto zadbać o to, żeby od czasu do czasu wesprzeć się edukacją muzealną i połączyć wyjazd z jakąś inną atrakcją. Przy czym wcale nie trzeba od razu jechać do największych i najbardziej obleganych ośrodków.
O czym pamiętać?
Jednak najciekawsza nawet lekcja może spotkać się z lekceważeniem uczniów, jeśli nie będą na nią odpowiednio przygotowani. Warto na kilka dni przed planowanym wyjściem dokładnie omówić z klasą, dokąd i w jakim celu się wybieracie i przypominać o tym, co jakiś czas. Pozwoli to uniknąć rozczarowania tych, którzy kojarzą szkolne wyjścia wyłącznie z rekreacją i może stać się początkiem oczekiwanego przez wszystkich zwyczaju. Podziel się swoimi doświadczeniami z podobnych wyjść, niezależnie od tego czy były udane, czy spotkały cię jakieś trudności. Twoje doświadczenia mogą stać się inspiracją dla innych czytelników i pomóc im w odkrywaniu nowych miejsc.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!