Czy podstawa programowa będzie odchudzona? Eksperci pracują nad zmianą. Nawet 5 godzin mniej w planach lekcji

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Mniej lekcji w siatce godzin to wypoczęte dzieci. Przeładowana podstawa programowa ma być zmieniona
Mniej lekcji w siatce godzin to wypoczęte dzieci. Przeładowana podstawa programowa ma być zmieniona GettyImages
Przeładowana podstawa programowa to problem, który widzą nauczyciele i rodzice, a najbardziej odczuwają dzieci. Jest szansa na zmiany i odciążenie uczniów. Mowa nawet o pięciu godzinach lekcyjnych, które sprawią, że dzieci będą mniej czasu spędzać w ławkach i nad podręcznikami. Minister zapowiedział, że prace na odchudzeniem podstawy programowej już trwają. Podkreślił, że zmiany nie odbędą się kosztem nauczycieli.

Spis treści

Nowa podstawa programowa? Będą zmiany

Szef MEiN podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej poinformował, że trwają prace nad „odchudzeniem podstaw programowych”.

Nasi eksperci rozpoczęli intensywnie prace nad tym, ażeby odchudzić podstawy programowe, które doprowadzą do zmniejszenia ilości godzin w siatce godzin – powiedział minister Czarnek.

Dodał, że zmiany nie zostaną wprowadzone kosztem pracy nauczycieli.

Godziny, te „sztywne zakuwania” - jak to mówią uczniowie - zamienimy na godziny miękkie, które będą wchodziły w skład pensum, nie stracicie państwo zatem godzin – powiedział, zwracając się do nauczycieli.

Uczniowie nie będą mieli w siatce godzin od dwóch do pięciu godzin tygodniowo. Pozwoli to na zmiany planów lekcji, ale godziny te będzie można - w zależności od potrzeb - wykorzystać na zajęcia rozwijające szereg innych, ważnych kompetencji.

Co będzie można przeznaczyć na kółka zainteresowań, zajęcia wspomagające, budujące relacje rówieśnicze, ale także - jeśli uczeń zdecyduje – na obecność w klubach sportowych poza terenem szkoły, na inne zajęcia, na które dziś brakuje czasu, zwłaszcza tym starszym rocznikom – stwierdził minister.

Jak dodał, zmiany będą dotyczyć zwłaszcza uczniów starszych, czyli dzieci w klasach VII, VIII i szkół ponadpodstawowych.

Odchudzona podstawa programowa to mniej godzin w ławkach

Odchudzenie podstaw programowych z pewnością wpłynie na jakość życia i zdrowia uczniów. Idealnie byłoby, gdyby - szczególnie nastolatkowie - mogli dzięki wprowadzonym zmianom rozpoczynać lekcje później, szczególnie zajęcia, które wymagają intensywnej pracy i skupienia.

Noce zarwane nad nauką do klasówek, a później wstawanie nawet o 5.30 czy 6.00 nad ranem. Właśnie tak wygląda rzeczywistość wielu polskich uczniów. Chroniczne niedosypianie to poważny problem wśród młodych ludzi, a obecnie wciąż zbyt często się go lekceważy i zasłania lenistwem - pisze Magdalena Konczal w rozmowie na temat zależności między snem a nauką u nastolatków

Pięć godzin mniej lekcji w tygodni, w których trzeba siedzieć w ławce lub pracować z podręcznikiem zostawi młodzieży przestrzeń na budowanie relacji, odpoczynek, zajęcia związane z ich zainteresowaniami.

Zmiany także w szkołach i przepisach dotyczących nauczycieli

Minister zapowiedział wzmocnienie ochrony prawnej zawodu nauczyciela.

Będziemy wzmacniać status zawodowy nauczyciela, również jeśli chodzi o przepisy prawa, które będą chronić nauczyciela przed niektórymi zachowaniami niektórych, którzy chcieliby stawiać nauczyciela pod ścianą i pociągać wyłącznie do odpowiedzialności za to, że postawił jedynkę, uwagę albo wymaga więcej na egzaminie czy klasówce – powiedział Czarnek.

Mówiąc o zarobkach nauczycieli przypomniał, że przyjęty przez rząd projekt ustawy budżetowej zakłada „rekordowe zwiększenie subwencji oświatowej o kwotę 12 mld 170 mln zł”.

Subwencja oświatowa w przyszłym roku, od 1 stycznia, będzie wynosiła już blisko 77 mld zł. Startowaliśmy z pozycji poniżej 40 mld zł. To oznacza również podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu i początkujących o ok. 20 proc. i mam nadzieję - jeśli mniejsze, to niewiele - dla tych najlepiej zarabiających – powiedział minister.

Szef MEiN wyraził przekonanie, że wzrost PKB i rozwój gospodarczy kraju pozwoli na zwiększenie subwencji i wynagrodzeń dla nauczycieli. Jak przypomniał, nauczyciele klas IV-VIII w pierwszej kolejności otrzymują bony na laptop. „W tym roku kalendarzowym i w tym roku szkolnym ten bon trafi do każdego nauczyciela” – przypomniał.

Zachęcił organy prowadzące do pozyskiwania środków „w każdej ilości” z:

  • Polskiego Ładu,
  • Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych,
  • i programu „Sportowa Polska”.

Zapowiedziano także dalsze inwestycje w rozwój infrastruktury szkół. „Będziemy również kontynuować inwestycje w infrastrukturę edukacyjno-sportową przyszkolną” – powiedział szef MEiN przypominając o ogłoszonym we wtorek w Białej Podlaskiej Narodowym Programie Rozwoju Profilaktyki Zdrowia Fizycznego, który będzie bazował – według ministra - na rozwijającej się infrastrukturze sportowo-edukacyjnej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji