Darmowe narzędzie dla nauczycieli ma pomóc we wsparciu uczniów z Ukrainy. To jedyna w swoim rodzaju platforma e-learningowa

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nauczyciele będą mogli skorzystać z darmowej platformy Learning Passport.
Nauczyciele będą mogli skorzystać z darmowej platformy Learning Passport. Obraz autorstwa Freepik/ gpointstudio
Polskie szkoły wciąż mierzą się z zapewnieniem odpowiedniej edukacji uczniom przybyłym do naszego kraju po rosyjskiej agresji Rosji na Ukrainę. Dużą pomocą dla nauczycieli w tym zakresie może być darmowa platforma Learning Passport firmy Microsoft i UNICEF stworzona we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki i Fundacją SOK.

Spis treści

Darmowa platforma dla nauczycieli wesprze dzieci z Ukrainy

Platforma została po raz pierwszy uruchomiona w 2018 r. i teraz jest obecna w 32 krajach świata. Ma ona za zadanie umożliwić dzieciom i młodzieży, w tym ze społeczności przesiedlonych lub dotkniętych kryzysem, dostęp do wysokiej jakości edukacji włączającej i rozwijanie umiejętności potrzebnych do budowania lepszej przyszłości.

Polska została pierwszym krajem na świecie, który uruchomił wersję tego narzędzia uwzględniającą kursy z umiejętności radzenia sobie ze stresem, komunikacji międzykulturowej oraz pracy z dziećmi z Ukrainy dotkniętymi traumą wojenną – czytamy w komunikacie. – Learning Passport będzie wdrażany w Polsce przez biuro UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Fundacją SOK.

Przedstawiciele tych organizacji wzięli udział w wydarzeniu inauguracyjnym w Warszawie przy udziale ekspertów ds. edukacji z Polski i Ukrainy, a także nauczycieli i uczniów.

– Szansa na naukę i przebywanie w bezpiecznej przestrzeni razem z rówieśnikami i nauczycielami nie tylko zapewnia edukację, ale daje również kluczowe poczucie stabilności, normalności i nadziei dzieciom i młodzieży dotkniętym wojną. Cieszę się, że Learning Passport w Polsce pomoże nauczycielom zdobyć umiejętności niezbędne do pracy i wspierania wielokulturowej klasy, zapewniając wszystkim dzieciom-uchodźcom w Polsce możliwość nauki i rozwoju – powiedział krajowy koordynator biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce Rashed Mustafa Sarwar.

Dostęp do platformy i wszystkich kursów jest bezpłatny a kursy dostępne są w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

– W co trzeciej klasie w Polsce uczy się co najmniej jeden uchodźca z Ukrainy. Dlatego wielu nauczycieli musi doskonalić swoje umiejętności w zakresie komunikacji międzykulturowej i wspierania edukacji włączającej, a także diagnozowania i reagowania na trudne emocje oraz rozpoznawania sytuacji, zagrażających bezpieczeństwu emocjonalnemu uczniów lub wymagających specjalistycznej interwencji – powiedział dyrektor ds. edukacji w biurze UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce Francesco Calcagno.

Edukacja włączająca uczniów z Ukrainy do polskiego systemu

Zdaniem Mateusza Rafała, dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, „projekt Learning Passport ma służyć wsparciu pracy nauczycieli przy edukacji włączającej z dziećmi-uchodźców i umożliwić im lepszą przyszłość”.

– Platforma w ramach swojej struktury jest połączona z Zintegrowaną Platformą Edukacyjną (ZPE). Tworzą łączność dzięki nieograniczonej przestrzeni na narzędzia e-learningowe, bezpłatne materiały pomocnicze dla uczniów i nauczycieli ze wszystkich przedmiotów szkolnych oraz aspektów przejrzystości i funkcjonalności strony dla użytkowników – wyjaśnił.

Dodał także, że platforma ta umożliwi tysiącom dzieci otrzymanie wsparcia i szansy na edukację „niezależnie od ich tła czy historii”.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym ekspertom ds. edukacji, nauczycielom, uczniom i mediom za udział w tym doniosłym wydarzeniu inauguracyjnym – zaznaczył Mateusz Rafał.

Członkini zarządu Fundacji SOK i koordynatorka projektu Learning Passport Iga Pietrusińska zaznaczyła, że realizowane od kwietnia pierwsze pilotażowe szkolenia i warsztaty cieszą się dużą popularnością, a informacje od nauczycieli uczestniczących w nich potwierdzają, że rozwijanie umiejętności w obszarze wsparcia psychospołecznego jest w Polsce bardzo potrzebne.

– Nauczyciele mogą korzystać ze wszystkich kursów na platformie Learning Passport we własnym tempie, a także zapisać się na jednodniowe warsztaty, by ćwiczyć i wymieniać się doświadczeniami z innymi nauczycielami. Dostępne jest również 3-tygodniowe szkolenie „Spokojna Głowa” prowadzone przez doświadczonych trenerów i trenerki. Oferta Learning Passport będzie regularnie rozwijana i dostosowywana do aktualnych potrzeb nauczycieli, nauczycielek oraz dzieci i młodzieży – poinformowano.

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach

W 2023 roku dzięki platformie Learning Passport UNICEF zamierza przeszkolić 8900 nauczycieli i edukatorów, którzy dotrą do 200 tys. dzieci w Polsce. Około 180 tys. dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie, uczęszcza obecnie do polskich szkół i przedszkoli. W ponad 85 tys. klas jest co najmniej jeden uczeń-uchodźca. Na kursy Learning Passport można zarejestrować się na stronie Learning Passport.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji