Dla kogo jest wrześniowa rekrutacja na studia?
Nabór na studia 2022/2023 trwa. Dodatkowa rekrutacja przeznaczona jest dla osób:
- Niezdecydowanych, które nie są jeszcze pewne, jaki kierunek wybrać;
- Takich, które nie zdały matury w terminie podstawowym i będą przystępować do egzaminu dojrzałości w terminie poprawkowym w sierpniu;
- Uczniów, którzy mieli zbyt małą liczbę punktów, by dostać się na wybrany kierunek.
Warto podkreślić, że absolwenci szkół średnich, którym nie udało się zdać matury, mogą wziąć udział w rekrutacji dodatkowej i razem ze swoimi rówieśnikami rozpocząć od października studia. Szczegóły dotyczące zasad przystępowania do egzaminu dojrzałości w sierpniu znajdują się w tekście: Matura poprawkowa 2022. Do kiedy można składać deklaracje?
III tura rekrutacji na studia. Kiedy jest?
Na wielu uczelniach trwa właśnie III tura rekrutacji na studia. Na czym polega? Jeśli w I i II turze nie zostały zapełnione miejsca na danych kierunkach, to można jeszcze ubiegać się o przyjęcie. Kiedy jest III tura rekrutacji? To wszystko zależy od uczelni. Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim trwa ona od 27 do 28 lipca.
Terminy wrześniowej rekrutacji na studia. Nabór rusza już niebawem
Harmonogram dodatkowej rekrutacji na studia znajduje się na stronach poszczególnych uczelni. Najczęściej jest on ogłaszany, gdy zakończy się rekrutacja podstawowa. Nie ma jednego obowiązującego terminu dla poszczególnych uczelni. Warto też zwrócić uwagę, czy planujemy rozpocząć studia stacjonarne (dzienne) czy niestacjonarne (zaoczne). W zależności od trybu studiowania mogą występować także inne terminy rekrutacji dodatkowej.
Chcąc poznać ważne daty związane z zapisami na studia, warto śledzić strony poszczególnych uczelni. Wszystkie informacje powinny znaleźć się w zakładce „Rekrutacja”. Zazwyczaj dodatkowa rekrutacja kończy się w drugiej połowie września, a niekiedy trwa nawet do października.
Jak przebiega dodatkowa rekrutacja na studia 2022/2023?
Zasady dodatkowej rekrutacji na studia są takie same jak w rekrutacji podstawowej. Należy zalogować się w systemie IRK, ERK lub IR, wybrać kierunek, wprowadzić dane m.in. wyniki matur i czekać na informację o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu na studia. Przed przystąpieniem do rekrutacji dodatkowej warto sprawdzić progi punktowe na danej uczelni. Przyda się także kalkulator maturalny, który pozwala na obliczanie punktów z egzaminu dojrzałości. Więcej informacji na temat przebiegu rekrutacji na studia 2022/2023 znajdziecie w tekście: Jak zapisać się na studia?