Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. Co się zmieni w poszczególnych przedmiotach? Kiedy będą rozporządzenia?

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego nastąpią już od roku szkolnego 2024/2025. Celem planowanych zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. Dowiedz się, które lektury mają zostać wykreślone z listy, jakie inne zmiany w podstawach programowych z poszczególnych przedmiotów planuje resort edukacji, a także kiedy możemy spodziewać się ministerialnego dokumentu.

Spis treści

Zmiany w podstawie programowej 2024/2025

Szykują się zmiany w podstawie programowej. Prekonsultacje poprzedzają konsultacje społeczne i uzgodnienia, które mają być przeprowadzone w kwietniu. W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, nazywanym zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po konkretnym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

dzieci w szkole
MEN rozpoczęło prekonsultacje na temat zmian w podstawach programowych freepik

– Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co – przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania – umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, na antenie TVN24, odnosząc się do zmian w podstawie programowej podkreśliła, że docelowo chcą dać więcej autonomii nauczycielom. Zaznaczyła także, że od roku szkolnego 2024/2025 zmieniają się zasady zdawania matury i egzaminu ósmoklasisty.

– Chcemy, by to było na podstawie odchudzonej podstawy programowej – mówiła. – Musimy zadbać o to, by uczniowie rzeczywiście wynosili ze szkoły realną wiedzę.

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku matematyki „kluczowe jest, aby nauczyciel mógł powtórzyć zagadnienia”, a jeżeli chodzi o historię – jak wskazała Lubnauer – zmniejszony ma zostać zakres materiału ze starożytności.

– Rolą podstawy programowej nie jest wymieniane poszczególnych nazwisk, dat bitew – zaznaczyła.

Kiedy rozporządzenia z nowymi podstawami programowymi?

Katarzyna Lubnauer na łamach gazeta.pl przekazała również, że od 15 kwietnia ruszają konsultacje ws. zmian w podstawie programowej, a do końca czerwca planowane jest przyjęcie nowych rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie zmian od 1 września 2024 roku.

Które podstawy programowe się zmienią?

W ramach prekonsultacji opublikowano 12 lutego na stronie internetowej MEN dokumenty zawierają wszystkie wymagania określone w podstawie wraz z propozycjami zmian.

Zmiany obejmują następujące przedmioty:

  • w szkole podstawowej w klasach IV–VIII – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w liceum ogólnokształcącym i technikum – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki;
  • w branżowej szkole I stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w branżowej szkole II stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.

Prekonsultacje, w ramach których każdy mógł przesłać do ministerstwa swoją opinię na temat nowych propozycji podstaw programowych trwały do 19 lutego.

Co się zmieni w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło już propozycje zmian w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów na różnych etapach edukacyjnych w różnych typach szkół. Wszystkie dokumenty wraz z wykreślonymi oraz dodanymi fragmentami są dostępne na stronie rządowej.

W galerii można zobaczyć najważniejsze informacje na temat zmian w podstawie programowej:

Z podstawy programowej języka polskiego zniknąć mają też niektóre lektury m.in. „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza i „Kataryna” Bolesława Prusa. Część zmian wzbudziła kontrowersje, a w sieci rozgorzała dyskusja na temat zmian w nauczaniu.

Eksperci o zmianach w podstawie programowej

W dniach 19-21 lutego odbyły się spotkania spotkania online z ekspertami dotyczące projektowanych zmian. Wzięli w nich udział przedstawiciele organizacji zrzeszających nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się oświatą.

Harmonogram spotkań przedstawiał się następująco:

  • 19 lutego - język polski, historia, wiedza o społeczeństwie;
  • 20 lutego - matematyka i fizyka;
  • 21 lutego - biologia, chemia i geografia.

Zmiany w podstawie programowej od roku szkolnego 2024/2025 to dopiero początek

Resort edukacji wyjaśnił, że ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej tak, aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (LO, technikum, BS I i BS II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych.

MEN poinformowało, że po analizie nadesłanych uwag przygotowane zostaną projekty rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Jak wskazała Katarzyna Lubnauer gotowy, ministerialny projekt ma trafić do konsultacji w połowie kwietnia.

– Przewidujemy, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez Ministra Edukacji – czytamy.

Ministerstwo podało też, że nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa ma wejść w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji