Dyrektor szkoły lub przedszkola to także pedagog. Kto może nim zostać? Ile zarabia i jakie są obowiązki dyrektora placówki oświatowej?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Obowiązki dyrektora regulują przepisy. Nie każdy pedagog może nim zostać.
Obowiązki dyrektora regulują przepisy. Nie każdy pedagog może nim zostać. GettyImages
Praca dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej to stanowisko niezwykle odpowiedzialne i wymagające odpowiednich kwalifikacji. Kto może zostać dyrektorem? Jakie są główne obowiązki tego stanowiska? Na podstawie najnowszych przepisów wyjaśniamy, jakie kryteria są stawiane przyszłym dyrektorom szkół i przedszkoli, ale także zaglądamy do rozporządzenia i przypominamy o najważniejszych obowiązkach na stanowisku dyrektora.

Spis treści

Czy każdy może być dyrektorem placówki oświatowej?

Nie każdy może starać się o stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Aby zostać dyrektorem należy mieć odpowiednią wiedzę i, co najważniejsze, udokumentowane kwalifikacje potwierdzające właściwe przygotowanie do zawodu. Każdy dyrektor wcześniej był nauczycielem, a często pełni tę funkcję także po objęciu stanowiska dyrektora szkoły.

Zarządzanie szkołą to zadanie trudne i odpowiedzialne. Rola dyrektora jest dynamicznie kształtowana przez zmieniające się przepisy prawne i wytyczne edukacyjne. Musi on być na bieżąco z przepisami Prawa Oświatowego, aby realizować wszystkie zadania, których nie jest mało.

Między innymi dlatego kompetencje dyrektora, a także warunki, jakie musi spełnić kandydat na takie stanowisko określają przepisy.

Kto może zostać dyrektorem szkoły lub przedszkola

Kandydat na stanowisko dyrektora szkoły powinien spełnić określone wymagania. Zgodnie z najnowszymi przepisami, osoba ubiegająca się o stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, szkoły lub innej placówki edukacyjnej musi być nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym. Co to oznacza? Osoba ta musi mieć:

 • Wykształcenie wyższe - kandydat na dyrektora musi posiadać wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy: magister, magister inżynier lub inny równorzędny.
 • Przygotowanie pedagogiczne - kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole to kolejny kluczowy warunek. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o stanowisko dyrektora musi posiadać przygotowanie pedagogiczne (zazwyczaj nabyte w czasie studiów lub podczas kursu dla nauczycieli).
 • Staż pracy - dyrektorem może zostać osoba, która ma co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela.
 • Ocena pracy - osoba ubiegająca się o stanowisko dyrektora musi uzyskać co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy.

Czym się zajmuje dyrektor szkoły? Najważniejsze obowiązki

Dyrektor szkoły w Polsce ma wiele obowiązków i kompetencji, które są określone w przepisach prawa. Oto najważniejsze z nich, zgodnie z art. 68 Ustawy o Systemie Oświaty:

 • Kierowanie szkołą. Dyrektor odpowiada za ogólną organizację i zarządzanie szkołą, a także reprezentuje ją na zewnątrz.
 • Nadzór pedagogiczny. Sprawuje nadzór pedagogiczny nad pracą szkoły, dbając o jakość nauczania i wychowania.
 • Opieka nad uczniami. Zapewnia opiekę nad uczniami i stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.
 • Realizacja uchwał. Realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji.
 • Zarządzanie środkami finansowymi. Dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki, a także organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły.
 • Bezpieczeństwo uczniów. Odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom podczas zajęć organizowanych przez szkołę.
 • Współpraca z innymi instytucjami. Współdziała z innymi instytucjami, w tym szkołami wyższymi, w organizacji praktyk pedagogicznych.
 • Warunki działania w szkole. Tworzy warunki do działania różnych organizacji i wolontariuszy, takich jak stowarzyszenia czy organizacje harcerskie, które mogą wspomagać działalność szkoły.
 • Wsparcie dla uczniów z potrzebami specjalnymi. Odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia.
 • Ochrona danych osobowych. Wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zapewniające zgodność przetwarzania danych osobowych przez szkołę z przepisami o ochronie danych osobowych.
 • Współpraca z pielęgniarką albo higienistką szkolną, lekarzem i lekarzem dentystą, sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą, w tym udostępnia imię, nazwisko i numer PESEL ucznia celem właściwej realizacji tej opieki.
 • A także, jako kierownik placówki, dyrektor zatrudnia i zwalnia nauczycieli oraz innych pracowników danej placówki.

Dyrektor szkoły pełni kluczową rolę w zapewnieniu efektywnej edukacji i odpowiednim funkcjonowaniu placówki. Jego zadania są nie tylko pedagogiczne, ale także administracyjne i organizacyjne. Współpraca z różnymi instytucjami oraz dbałość o dobre warunki dla uczniów to elementy, które stanowią o jakości pracy dyrektora.

Ile zarabia dyrektor w szkole, a ile w przedszkolu?

Pensja dyrektora składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków. Podobnie wyliczana jest pensja nauczycieli. Za pełnienie roli dyrektora placówki przysługuje dodatek funkcyjny. Wynagrodzenie dyrektora może być różne w zależności od placówki, a także finansowych możliwości organu, który prowadzi szkołę.

Zazwyczaj jest to kilkaset złotych. Przypomnijmy, że w przypadku nauczycieli dodatek funkcyjny za wychowawstwo wynosi obecnie 300 zł i jest regulowany Kartą Nauczyciela. Jak wylicza portal Wynagrodzenia.pl średnie wynagrodzenie dyrektora wynosi w 2023 roku: 3600 zł.

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEiN zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce; Art. 68 ust. 2. Prawo oświatowe.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji