Spis treści
Czym są godziny dostępności dla nauczyciela?
Nauczyciele dobrze wiedzą, czym są godziny dostępności, nazywane przez niektórych godzinami czarnkowymi. Od roku szkolnego 2022/2023 muszą bowiem przeznaczyć jedną godzinę tygodniowo na konsultację z rodzicami czy uczniami, jeśli są zatrudnieni na pełen etat.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego na mniej niż ½ etatu należy zrealizować przynajmniej jedną godzinę dostępności w ciągu dwóch tygodni. Tak też było w przypadku osób pracujących na mniej niż 1/3 etatu. Teraz jednak – jak wynika z nowelizacji Karty Nauczyciela – ta grupa nauczycieli może mieć większą swobodę, jeżeli chodzi o wymiar realizacji godzin dostępności. Zresztą nie tylko ona jedna.
Zmiany w godzinach dostępności od roku szkolnego 2023/2024
Zgodnie z podpisanym przez prezydenta dokumentem wprowadzającym zmiany w oświacie w art. 42 Karty Nauczyciela po ust. 2f dodaje się ust. 2g. Jest w nim mowa, że o godzinach dostępności nauczycieli, którzy prowadzą:
- zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w wymiarze niższym niż 6 godzin tygodniowo;
- wyłącznie zajęcia w formach pozaszkolnych lub zajęcia w szkole dla dorosłych, branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej, bez względu na wymiar zatrudnienia
decyduje dyrektor szkoły odpowiednio do potrzeb.
W nowelizacji podkreślono jednak, że ustalony przez dyrektora wymiar godzin nie może być wyższy od wymiaru określonego w ust. 2f, a dostępność nauczyciela w szkole oraz inne zajęcia i czynności realizowane przez niego w ramach stosunku pracy nie mogą przekroczyć maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy obowiązującego tego nauczyciela (czasu pracy określonego w umowie).
Przypominamy, że ustęp 2f brzmi następująco:
W ramach zajęć i czynności, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nauczyciel jest obowiązany do dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć – w wymiarze 1 godziny w ciągu 2 tygodni, w trakcie której, odpowiednio do potrzeb, prowadzi konsultacje dla uczniów, wychowanków lub ich rodziców.
Oznacza to więc, że nauczyciele zatrudnieni na mniej niż 1/3 etatu, a także ci realizujący zajęcia w formach pozaszkolnych, szkołach dla dorosłych, branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej (niezależnie od wymiaru zatrudnienia) mogą mieć bardziej elastyczne godziny dostępności – wszystko zależy jednak od potrzeb danej placówki oraz decyzji dyrekcji.
Godziny dostępności u nauczycieli pracujących na pełen etat
A co z nauczycielami pracującymi na pełen etat lub w jeszcze większym wymiarze godzin? W ich przypadku nic się nie zmienia. Obowiązkowo muszą przeznaczyć 1 godzinę dostępności tygodniowo na konsultacje z rodzicami czy uczniami, zgodnie z art. 42 KN ust. 2f.
Inne zmiany dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/2024
W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym nauczycieli czeka sporo zmian. Jakich? Otrzymają 2,5 tys. zł na zakup laptopa oraz jednorazową nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł brutto. Zniesiony zostanie także limit godzin ponadwymiarowych.
Sprawdź szczegółowe informacje dotyczące zmian dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/2024:
Źródło: Ustawa o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.