Dziś 124. rocznica urodzin Ernesta Hemingwaya. 7 ciekawostek z życia noblisty

Magdalena Ignaciuk
Z okazji 124. urodzin Ernesta Hemingwaya przedstawiamy kilka faktów z jego życiorysu.
Z okazji 124. urodzin Ernesta Hemingwaya przedstawiamy kilka faktów z jego życiorysu. wikimedia commons/Public domain
124 lata temu w Oak Park w Illinois na świat przyszedł noblista Ernest Hemingway. To jeden z najważniejszych pisarzy XX wieku. Autor powieści „Komu bije dzwon”, „Pożegnanie z bronią”, noweli „Stary człowiek i morze”, za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera, i laureat literackiej Nagrody Nobla. Jego nazwisko znajdziemy także na liście lektur obowiązkowych w polskich szkołach. Czego nie wiemy o tym autorze? Z tej okazji przygotowaliśmy 7 interesujących faktów z życia pisarza.

Spis treści

Ernest Hemingway miał być dziewczynką

Matka Hemingwaya marzyła o kolejnej córeczce i przez pierwsze trzy lata ubierała go w sukienki oraz zwracała się do niego Ernerstie. Miał pięcioro rodzeństwa i był pierwszym chłopcem w rodzinie. Jego ojciec był lekarzem, a matka śpiewaczką operową, nauczycielką muzyki i malarką. Noblista więc od najmłodszych lat miał do czynienia ze sztuką.

Hemingway pisał na stojąco

Wydaje się, że pisarstwo to zawód męczący głównie umysłowo, a nie fizycznie. Inaczej było w przypadku Hemingwaya, który swoje najważniejsze dzieła tworzył w sypialni na maszynie do pisania, która stała na szczycie regału. I tak, przestępując z nogi na nogę, pisał swoje powieści.

Kochał podróże

W czasie I wojny światowej przebywał w Europie. Po wojnie wrócił do Stanów, a następnie jako korespondent wyjechał do Paryża, podróżował po Europie, był oczarowany Hiszpanią. Odwiedził również Kubę i Afrykę.

Hemingway był kociarzem

Autor powieści „Komu bije dzwon” był miłośnikiem kotów. Jego miłość zaczęła się od prezentu od kapitana statku Stanleya Dextera, który podarował nobliście kota z polidaktylią. Koty z tą wadą genetyczną były niezwykle popularne jako zwierzęta pokładowe, marynarze wierzyli, że im więcej palców u łap ma kot, tym bardziej jest łowny.
Hemingway pięknie wypowiadał się o tych domowych zwierzakach:

Kotom bez trudu udaje się to, co nie jest dane człowiekowi: iść przez życie nie czyniąc hałasu .

Tak wygląda posiadłość Hemingwaya w Key West, dziś znajduje się tam muzeum pisarza.
Tak wygląda posiadłość Hemingwaya w Key West, dziś znajduje się tam muzeum pisarza. zopalic/pixabay.com

W posiadłości Hemingwaya Key West mieszkało aż pięćdziesiąt kotów, a duża część z nich również była obciążona tą wadą.

I wojna światowa - Hemingway nie marnował czasu

Chociaż ze względu na kłopoty ze wzrokiem nie pozwolono nobliście walczyć na froncie, mężczyzna został kierowcą karetki i I wojną światową spędził we Włoszech. W lipcu 1918 r. przeżył ostrzał moździerzowy i został ciężko ranny - odznaczono go wówczas srebrnym Medalem za Męstwo Wojskowe.

Serce nie sługa - historie małżeńskie Hemingwaya

Ernest Hemingway był wielokrotnie żonaty – miał cztery żony: Elizabeth Hadley Richardson, Paulinę Pfeiffer, Marthę Gellhorn i Mary Welsh Hemingway. Z ostatnią żoną pozostawał w związku aż do śmierci.

Przykry koniec

Choć Hemingway przez całe życie igrał ze śmiercią: dwukrotnie przeżył katastrofę lotniczą, chorował na zapalenie płuc, malarię, nowotwór skóry, cukrzycę, odebrał sobie życie 2 lipca 1961 roku. Spekulowano, że był to nieszczęśliwy wypadek podczas czyszczenia broni. Prawda okazała się jednak inna, a noblista popełnił samobójstwo. Niektóre źródła podają, że może mieć to związek z niezdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową, na którą mężczyzna miał cierpieć zdaniem współczesnych badaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji