Książki dla dzieci o niezwykłych dziewczynkach i kobietach. 7 ciekawych propozycji z okazji Dnia Kobiet

Magdalena Konczal
Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jakie książki warto czytać dziewczynkom?
Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jakie książki warto czytać dziewczynkom? reshot/ Aleena
Dziś 8 marca, a więc Międzynarodowy Dzień Kobiet. Warto przybliżać dzieciom postacie badaczek, naukowczyń, pisarek czy innych niezwykłych kobiet. W jaki sposób najlepiej to robić? Oczywiście czytając. Książki dla dzieci, w których poruszana jest właśnie taka tematyka, mogą zainspirować dziewczynki do działania, wybrania własnej ścieżki i zauważenia, jak wiele wybitnych kobiet znajdziemy na kartach historii. Przedstawiamy 7 pięknie wydanych i ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. Dorośli też znajdą w nich coś dla siebie!

1. Seria „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Elena Favilli i Francesca Cavallo

Książki dla dzieci o niezwykłych dziewczynkach i kobietach. 7 ciekawych propozycji z okazji Dnia Kobiet
Archiwum prywatne

Zaczęło się od książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Później wyszła druga część tej serii, a także dwie inne pozycje: „100 historii imigrantek, które zmieniły świat” i „100 historii niezwykłych Polek”. Każda z tych książek zawiera historie różnych kobiet: działaczek politycznych, aktywistek, malarek, lekarek i wielu innych ciekawych postaci kobiecych. Ciekawa lektura dopełniona jest przez przepiękne ilustracje. Idealna lektura dla dziecka w wieku szkolnym.

2. „Maria Skłodowska-Curie” Maria Isabel Sanchez Vegara

Książki dla dzieci o niezwykłych dziewczynkach i kobietach. 7 ciekawych propozycji z okazji Dnia Kobiet
Archiwum prywatne

Krótka historia polskiej noblistki. Książka przeznaczona raczej dla młodszych dzieci. Lektura zdecydowanie na jeden wieczór. Co ciekawe, w książce pokazane jest także dzieciństwo Marii Skłodowskiej-Curie, co z pewnością sprawia, że dzieci mogą łatwiej utożsamić się z bohaterką. Na końcu znajdziemy też krótkie kompendium wiedzy na temat życia wybitnej chemiczki i fizyczki. Ta książka dla dzieci należy do serii „Mali wielcy”, w ramach której pokazywane są życiorysy znanych postaci, także z perspektywy, gdy byli oni jeszcze małymi dziećmi.

3. „Astrid Lindgren” Maria Isabel- Sanchez Vegara

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez Książki i gry dla dzieci (@tytuliki)

Kolejną książką z cyklu „Mali wielcy” jest opowieść o znanej pisarce Astrid Lindgren. Pięknie ilustrowana lektura, pokazuje historię dziewczynki, która, nawet będąc już dorosła, umiała pielęgnować w sobie wewnętrzne dziecko. Warto zapoznać swoje córki i synów z tą niezwykłą postacią. Ta książka może okazać się do tego świetną okazją.

4. „Mania Skłodowska” Jakub Skworz

Książki dla dzieci o niezwykłych dziewczynkach i kobietach. 7 ciekawych propozycji z okazji Dnia Kobiet
Archiwum prywatne

„Mania Skłodowska” to kolejna książka, w której opowiedziana została historia podwójnej polskiej noblistki. Tym razem jest to lektura dla nieco starszych czytelników. Ola spędza kilka dni u swoich dziadków. Tam odwiedza bibliotekę. Daje się porwać jednej z opowieści i odkrywa niezwykłą historię życia Manii Skłodowskiej. Świetna pozycja nie tylko dla najmłodszych czytelników.

5. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anna Dziewit-Meller

Książki dla dzieci o niezwykłych dziewczynkach i kobietach. 7 ciekawych propozycji z okazji Dnia Kobiet
Archiwum prywatne

Magdalena Bendzisławska, Henryka Pustowójtówna czy Maria Komornicka – to tylko niektóre z niezwykłych, choć bardzo często zapomnianych przez nas kobiet. Pierwsza kobieta chirurg, dziewczyna walcząca w powstaniu i pisarka w męskim stroju stanowią jedynie początek opowieści o kobietach, które zmieniały świat. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” to naprawdę porywającą lektura po „brakującej połowie dziejów”*. Wszystkie opowieści zostały dopełnione przez piękne ilustracje Joanny Rusinek.

6. „Maria Montessori” Maria Isabel Sanchez Vegara

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez Maria Isabel Sanchez Vegara (@mariaisabelsanchezvegara)

Trzecia już książka z cyklu „Mali wielcy”, która jest warta uwagi. Tym razem mamy szansę poznać bohaterkę, która całe swoje życie poświęciła walce o lepszą edukację. Maria Montessori pokazała, że zauważenie potrzeb dziecka i pójście w zgodzie za nimi może zmienić oblicze szkoły. Warto by niedorośli czytelnicy poznali jej niezwykłą historię.

7. „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” Joanna Kończak

Wyświetl ten post na Instagramie            Post udostępniony przez Biblioteka z Kotem 🐱 (@bib

Książka zawiera 35 opowieści o nietuzinkowych kobietach. Część z nich jest bardziej znana (jak wspomniane już dwie Marie: Skłodowska-Curie i Montessori), a część mniej (jak chociażby Virginia Apgar). Lektura ta, jak przystało na książkę dla dzieci i młodzieży, jest bogato ilustrowana. Warto tę pozycję podrzucić nastoletniej córce, a jeszcze lepiej: przeczytać razem z nią.

*określenie zaczerpnięte z książki Anny Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów: krótka historia kobiet na ziemiach polskich”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji