1. Seria „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Elena Favilli i Francesca Cavallo
Zaczęło się od książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Później wyszła druga część tej serii, a także dwie inne pozycje: „100 historii imigrantek, które zmieniły świat” i „100 historii niezwykłych Polek”. Każda z tych książek zawiera historie różnych kobiet: działaczek politycznych, aktywistek, malarek, lekarek i wielu innych ciekawych postaci kobiecych. Ciekawa lektura dopełniona jest przez przepiękne ilustracje. Idealna lektura dla dziecka w wieku szkolnym.
2. „Maria Skłodowska-Curie” Maria Isabel Sanchez Vegara
Krótka historia polskiej noblistki. Książka przeznaczona raczej dla młodszych dzieci. Lektura zdecydowanie na jeden wieczór. Co ciekawe, w książce pokazane jest także dzieciństwo Marii Skłodowskiej-Curie, co z pewnością sprawia, że dzieci mogą łatwiej utożsamić się z bohaterką. Na końcu znajdziemy też krótkie kompendium wiedzy na temat życia wybitnej chemiczki i fizyczki. Ta książka dla dzieci należy do serii „Mali wielcy”, w ramach której pokazywane są życiorysy znanych postaci, także z perspektywy, gdy byli oni jeszcze małymi dziećmi.
3. „Astrid Lindgren” Maria Isabel- Sanchez Vegara
Kolejną książką z cyklu „Mali wielcy” jest opowieść o znanej pisarce Astrid Lindgren. Pięknie ilustrowana lektura, pokazuje historię dziewczynki, która, nawet będąc już dorosła, umiała pielęgnować w sobie wewnętrzne dziecko. Warto zapoznać swoje córki i synów z tą niezwykłą postacią. Ta książka może okazać się do tego świetną okazją.
4. „Mania Skłodowska” Jakub Skworz
„Mania Skłodowska” to kolejna książka, w której opowiedziana została historia podwójnej polskiej noblistki. Tym razem jest to lektura dla nieco starszych czytelników. Ola spędza kilka dni u swoich dziadków. Tam odwiedza bibliotekę. Daje się porwać jednej z opowieści i odkrywa niezwykłą historię życia Manii Skłodowskiej. Świetna pozycja nie tylko dla najmłodszych czytelników.
5. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anna Dziewit-Meller
Magdalena Bendzisławska, Henryka Pustowójtówna czy Maria Komornicka – to tylko niektóre z niezwykłych, choć bardzo często zapomnianych przez nas kobiet. Pierwsza kobieta chirurg, dziewczyna walcząca w powstaniu i pisarka w męskim stroju stanowią jedynie początek opowieści o kobietach, które zmieniały świat. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” to naprawdę porywającą lektura po „brakującej połowie dziejów”*. Wszystkie opowieści zostały dopełnione przez piękne ilustracje Joanny Rusinek.
6. „Maria Montessori” Maria Isabel Sanchez Vegara
Trzecia już książka z cyklu „Mali wielcy”, która jest warta uwagi. Tym razem mamy szansę poznać bohaterkę, która całe swoje życie poświęciła walce o lepszą edukację. Maria Montessori pokazała, że zauważenie potrzeb dziecka i pójście w zgodzie za nimi może zmienić oblicze szkoły. Warto by niedorośli czytelnicy poznali jej niezwykłą historię.
7. „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” Joanna Kończak
Książka zawiera 35 opowieści o nietuzinkowych kobietach. Część z nich jest bardziej znana (jak wspomniane już dwie Marie: Skłodowska-Curie i Montessori), a część mniej (jak chociażby Virginia Apgar). Lektura ta, jak przystało na książkę dla dzieci i młodzieży, jest bogato ilustrowana. Warto tę pozycję podrzucić nastoletniej córce, a jeszcze lepiej: przeczytać razem z nią.
*określenie zaczerpnięte z książki Anny Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów: krótka historia kobiet na ziemiach polskich”.
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?