Dzisiaj Światowy Dzień Emotikon. Sprawdź, czy używasz ich poprawnie. Ktoś może uznać cię za osobę ponurą

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Markus Winkler/unsplash.com
Dzień Emotikona obchodzimy 19 września. Bez tych zabawnych obrazków nie wyobrażamy sobie obecnie wirtualnej rozmowy. Osoby nie używające emoji uznawane są za ponure, nieuprzejme czy niezbyt dobrze zorientowane w świecie on-line. Czym właściwie są emotikony? Z okazji ich święta przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek na ich temat, a także dowiedzieliśmy się, jak ludzie na świecie korzystają z emoji. Czego obecnie się używa, a które emotki wyszły z mody i są passe?

Spis treści

Emoji pełne emocji

Emoji to piktogramy, których używamy przy okazji pisania wiadomości tekstowych po to, by przekazać towarzyszące nam uczucia. Nazwa pochodzi od angielskich słów emotion - emocja oraz icon - ikona. Za pomocą emotikon możemy wyrazić prawie każdy nastrój i stan, w jakim się znajdziemy. Ich brak również informuje odbiorcę o naszym samopoczuciu.

W zależności od użytych emotikonów na różne sposoby odczytujemy zapisaną treść - w ten sposób możemy rozpoznać intencje nadawcy.

Dzisiaj Światowy Dzień Emotikon. Sprawdź, czy używasz ich po...

Jak ludzie z całego świata używają emotikon?

W ramach obchodów Światowego Dnia Emoji 🌎 17 lipca 2023 roku, poświęconego celebracji emotikonów, ExpressVPN przeprowadził badania wśród prawie 1000 internautów we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych, aby lepiej zrozumieć sposób postrzegania emoji przez społeczeństwo.

Kobiety inaczej niż mężczyźni używają emoji.
Emoji to kolejna rzecz, która rożni kobiety i mężczyzn - używając zwykłego piktogramu przedstawiającego serce, mamy różne intencje.

Dla przykładu, kobiety często używają emoji serca, aby okazać wsparcie innym kobietom oraz swoim przyjaciółkom. Z kolei mężczyźni rzadko używają tej emotki w kontekście męskiej przyjaźni, ponieważ serduszko dla większości z nich jest nacechowane romantycznie - czytamy w raporcie portalu ExpressVPN.

Ciekawy okazał się fakt, jak bardzo podzielone zdanie na temat emotikon mają ankietowani.
Na pytanie o to, czy w pracy powinno używać się emoji 47.8 proc. ankietowanych odpowiedziało tak, a 52.2 proc. uznało, że nie. Podobno wynika to z odmiennych interpretacji tych samych obrazków - dla jednych uśmiechnięta buźka (🙂) może oznaczać po prostu uśmiech, dla innych jest uznawana za bycie niemiłym.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku postrzegania emotikon jako złagodzenie przekazywanej wiadomości.
50.5 proc. ankietowanych Amerykanów uznało, że dodanie przyjaznego obrazka do wiadomości wpływa na jej treść i zmiękcza przekazywaną informację, natomiast 49.5 proc. osób stwierdziło, że tak nie jest.

Zapytano również o emotikony, których brakuje internautom:

  • większej ilości buziek i ludzi,
  • więcej zwierząt,
  • więcej rodzajów jedzenia i napojów.
Czy potrzebujemy więcej emotikon?
Czy potrzebujemy więcej emotikon? ExpressVPN

Po co używamy emoji?

Pytanie to zadano mieszkańcom czterech krajów: USA, Francji, Niemiec oraz Hiszpanii. Wyniki były bardzo podobne.

Emoji sprawiają, że nasze wiadomości stają się weselsze.
Emoji sprawiają, że nasze wiadomości stają się weselsze. ExpressVPN
  • Emoji używamy po to, by sprawić wrażenie weselszych niż faktycznie jesteśmy.
  • Za pomocą emotikon wyrażamy swoje uczucia.
  • Emoji zastępują słowa i skracają naszą wiadomość tekstową.
  • Tekst jest lżejszy, gdy użyjemy emotikon.

Młodsi internauci wiadomości bez emotikon uznają za oschłe, niektórzy uważają, że brak emotikon w wiadomości jest oznaką złego nastroju nadawcy.

Lepiej zapomnij o tych emotikonach. Używanie ich to obciach

Używanie niektórych emotikonów bywa niebezpieczne i może być mylące dla odbiorcy.
Których emotek lepiej nie wysyłać?

W 2022 roku Keith Broni potwierdził, że Gen Z używa emoji inaczej niż inne pokolenia. Na przykład lekko uśmiechnięta buźka (🙂) i kciuk w górę (👍) są uważane za pasywno-agresywne. Żeby pozbyć się wszelkich wątpliwości co do przekazu, pokolenie Z wybiera bardziej entuzjastyczne emotikony (😊) - podaje portal ExpressVPN

Okazuje się również, że osoby urodzone między 1997 a 2021 rokiem buźkę płaczącą ze śmiechu (😂) uznały za przestarzałą. Zamiast tego, kiedy coś jest naprawdę zabawne, młodsze pokolenia wolą używać emoji czaszki (💀) lub płaczącej buźki (😭).

Jak widać, w większości przypadków używamy emotikon, by nasze wypowiedzi były łagodniejsze i weselsze, ale trzeba mieć się na baczności i zwracać uwagę na obrazki, które wysyłamy, możemy bowiem zostać opacznie zrozumieni. A czy wy macie swoje ulubione emoji?

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji