Dzisiaj Światowy Dzień Emotikon. Sprawdź, czy używasz ich poprawnie. Ktoś może uznać cię za osobę ponurą

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Markus Winkler/unsplash.com
Dzień Emotikona obchodzimy 19 września. Bez tych zabawnych obrazków nie wyobrażamy sobie obecnie wirtualnej rozmowy. Osoby nie używające emoji uznawane są za ponure, nieuprzejme czy niezbyt dobrze zorientowane w świecie on-line. Czym właściwie są emotikony? Z okazji ich święta przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek na ich temat, a także dowiedzieliśmy się, jak ludzie na świecie korzystają z emoji. Czego obecnie się używa, a które emotki wyszły z mody i są passe?

Spis treści

Emoji pełne emocji

Emoji to piktogramy, których używamy przy okazji pisania wiadomości tekstowych po to, by przekazać towarzyszące nam uczucia. Nazwa pochodzi od angielskich słów emotion - emocja oraz icon - ikona. Za pomocą emotikon możemy wyrazić prawie każdy nastrój i stan, w jakim się znajdziemy. Ich brak również informuje odbiorcę o naszym samopoczuciu.

W zależności od użytych emotikonów na różne sposoby odczytujemy zapisaną treść - w ten sposób możemy rozpoznać intencje nadawcy.

Dzisiaj Światowy Dzień Emotikon. Sprawdź, czy używasz ich po...

Jak ludzie z całego świata używają emotikon?

W ramach obchodów Światowego Dnia Emoji 🌎 17 lipca 2023 roku, poświęconego celebracji emotikonów, ExpressVPN przeprowadził badania wśród prawie 1000 internautów we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych, aby lepiej zrozumieć sposób postrzegania emoji przez społeczeństwo.

Kobiety inaczej niż mężczyźni używają emoji.
Emoji to kolejna rzecz, która rożni kobiety i mężczyzn - używając zwykłego piktogramu przedstawiającego serce, mamy różne intencje.

Dla przykładu, kobiety często używają emoji serca, aby okazać wsparcie innym kobietom oraz swoim przyjaciółkom. Z kolei mężczyźni rzadko używają tej emotki w kontekście męskiej przyjaźni, ponieważ serduszko dla większości z nich jest nacechowane romantycznie - czytamy w raporcie portalu ExpressVPN.

Ciekawy okazał się fakt, jak bardzo podzielone zdanie na temat emotikon mają ankietowani.
Na pytanie o to, czy w pracy powinno używać się emoji 47.8 proc. ankietowanych odpowiedziało tak, a 52.2 proc. uznało, że nie. Podobno wynika to z odmiennych interpretacji tych samych obrazków - dla jednych uśmiechnięta buźka (🙂) może oznaczać po prostu uśmiech, dla innych jest uznawana za bycie niemiłym.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku postrzegania emotikon jako złagodzenie przekazywanej wiadomości.
50.5 proc. ankietowanych Amerykanów uznało, że dodanie przyjaznego obrazka do wiadomości wpływa na jej treść i zmiękcza przekazywaną informację, natomiast 49.5 proc. osób stwierdziło, że tak nie jest.

Zapytano również o emotikony, których brakuje internautom:

  • większej ilości buziek i ludzi,
  • więcej zwierząt,
  • więcej rodzajów jedzenia i napojów.
Czy potrzebujemy więcej emotikon?
Czy potrzebujemy więcej emotikon? ExpressVPN

Po co używamy emoji?

Pytanie to zadano mieszkańcom czterech krajów: USA, Francji, Niemiec oraz Hiszpanii. Wyniki były bardzo podobne.

Emoji sprawiają, że nasze wiadomości stają się weselsze.
Emoji sprawiają, że nasze wiadomości stają się weselsze. ExpressVPN
  • Emoji używamy po to, by sprawić wrażenie weselszych niż faktycznie jesteśmy.
  • Za pomocą emotikon wyrażamy swoje uczucia.
  • Emoji zastępują słowa i skracają naszą wiadomość tekstową.
  • Tekst jest lżejszy, gdy użyjemy emotikon.

Młodsi internauci wiadomości bez emotikon uznają za oschłe, niektórzy uważają, że brak emotikon w wiadomości jest oznaką złego nastroju nadawcy.

Lepiej zapomnij o tych emotikonach. Używanie ich to obciach

Używanie niektórych emotikonów bywa niebezpieczne i może być mylące dla odbiorcy.
Których emotek lepiej nie wysyłać?

W 2022 roku Keith Broni potwierdził, że Gen Z używa emoji inaczej niż inne pokolenia. Na przykład lekko uśmiechnięta buźka (🙂) i kciuk w górę (👍) są uważane za pasywno-agresywne. Żeby pozbyć się wszelkich wątpliwości co do przekazu, pokolenie Z wybiera bardziej entuzjastyczne emotikony (😊) - podaje portal ExpressVPN

Okazuje się również, że osoby urodzone między 1997 a 2021 rokiem buźkę płaczącą ze śmiechu (😂) uznały za przestarzałą. Zamiast tego, kiedy coś jest naprawdę zabawne, młodsze pokolenia wolą używać emoji czaszki (💀) lub płaczącej buźki (😭).

Jak widać, w większości przypadków używamy emotikon, by nasze wypowiedzi były łagodniejsze i weselsze, ale trzeba mieć się na baczności i zwracać uwagę na obrazki, które wysyłamy, możemy bowiem zostać opacznie zrozumieni. A czy wy macie swoje ulubione emoji?

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie