Ile lat ma się w 3., a ile w 6. klasie szkoły podstawowej? Szkoła a wiek dziecka. Tak przedstawiają się etapy edukacji w polskiej szkole

Magdalena Konczal
Wiek ucznia a etap nauki. Ile lat ma się w 3., a ile w 8. klasie szkoły podstawowej?
Wiek ucznia a etap nauki. Ile lat ma się w 3., a ile w 8. klasie szkoły podstawowej? unsplash/ note thanun
System edukacji w Polsce ostatnimi czasy bardzo mocno się zmieniał. Gruntowne reformy zaszły zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich. Związane to było oczywiście z likwidacją gimnazjów. Wiele osób zastanawia się więc, jak obecnie wyglądają etapy kształcenia w polskiej szkole oraz ile ma się lat w 8. klasie lub w klasie maturalnej. Przedstawiamy obowiązujące obecnie normy, dotyczące nauki a wieku dziecka. Sprawdź, ile ma się lat na poszczególnych etapach nauki.

Spis treści

System edukacji w Polsce a wiek dziecka

W roku szkolnym 2021/2022 maturę napisali absolwenci szkół średnich, którzy jako ostatni już rocznik uczęszczali do gimnazjów. Od roku szkolnego 2022/2023 wszyscy młodzi ludzie funkcjonują w tzw. trybie 8 + 4 lub 8 + 5, czyli uczęszczają do ośmioletniej szkoły podstawowej, a później 4-letniego liceum bądź 5-letniego technikum. Osoby, które zdecydowały się na kontynuowanie nauki w szkołach branżowych (dawne szkoły zawodowe), odbywają 3-letnie przygotowanie do zawodu.

W związku z likwidacją gimnazjów, a także możliwością, by do pierwszej klasy szkoły podstawowej uczęszczali już 6-latkowie, inaczej rozkłada się wiek dzieci w zależności od klasy, do której chodzą. Poniżej przedstawiamy tabelę: Wiek dziecka a klasa, do której uczęszcza.

Wiek dziecka a klasa. Zerówka, szkoła podstawowa i szkoła średnia

Ile lat ma się w 3., a ile w 6. klasie szkoły podstawowej? Szkoła a wiek dziecka. Tak przedstawiają się etapy edukacji w polskiej szkole
Ile lat ma się w 3., a ile w 6. klasie szkoły podstawowej? Szkoła a wiek dziecka. Tak przedstawiają się etapy edukacji w polskiej szkole

Ile lat ma się w zerówce?

Obowiązek szkolny zaczyna się w tzw. zerówce, czyli klasie 0. Takie klasy najczęściej powstają przy szkołach podstawowych, ale także przedszkolach. Ile lat ma się w zerówce? 5-6 lat w zależności od decyzji rodzica, czy chce puścić 6-letnie dziecko do pierwszej klasy.

Ile lat ma się w 1. klasie szkoły podstawowej?

Nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Ile lat ma się w 1. klasie szkoły podstawowej? W zależności od tego, w jakim wieku dziecko poszło do zerówki, uczeń w pierwszej klasie może mieć 6 lub 7 lat.

Ile lat ma się w 2. klasie szkoły podstawowej?

Niektórzy zastanawiają się, ile lat mają uczniowie, uczęszczający do 2. klasy szkoły podstawowej. Zgodnie z tabelą tacy uczniowie mają 7-8 lat.

Ile lat ma się w 3. klasie szkoły podstawowej?

3. klasa szkoły podstawowej to końcówka pierwszego etapu nauki – nauczania zintegrowanego (tzw. I-III). Dzieci, które chodzą do tej klasy, mają 8-9 lat. Najczęściej jest to okres, w którym uczniowie przygotowują się, a następnie przystępują do komunii.

Ile lat ma się w 4. klasie szkoły podstawowej?

Od 4. klasy uczniowie rozpoczynają naukę z podziałem na poszczególne przedmioty. Pojawiają się nauczyciele od konkretnych specjalizacji. Bardzo często zmienia się także wychowawca. Ile lat dzieci mają w 4. klasie szkoły podstawowej? Zazwyczaj 9-10 lat.

Ile lat ma się w 5. klasie szkoły podstawowej?

W 5. klasie szkoły podstawowej uczniowie kontynuują naukę z podziałem na przedmioty. Bardzo często już wówczas zaczynają się pierwsze przygotowania do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie w 5. klasie mają 10-11 lat.

Ile lat ma się w 6. klasie szkoły podstawowej?

W dawnym systemie 6. klasa była ostatnim etapem nauczania w szkole podstawowej. Dzieci przystępowały wówczas do egzaminu szóstoklasisty. W związku z reformą na uczniów czekają jeszcze dodatkowe dwa lata nauki na tym etapie kształcenia. Dzieci w 6. klasie mają 11-12 lat.

Ile lat ma się w 7. klasie szkoły podstawowej?

Wiele osób nie jest jeszcze przyzwyczajonych do nowego systemu nauki, którego reforma rozpoczęła się w 2017 roku, w związku z tym pojawiają się pytania, ile lat ma dziecko w 7. klasie szkoły podstawowej. Przypomnijmy, że jest to odpowiednik dawnej 1. klasy gimnazjum, w związku z tym uczniowie ci mają 12-13 lat. To również moment, w którym następują zmiany nauczanych przedmiotów - uczniowie nie mają już zajęć z techniki, pojawia się natomiast drugi język obcy, chemia, fizyka, geografia, biologia oraz doradztwo zawodowe.

Ile lat ma się w 8. klasie szkoły podstawowej?

8. klasa szkoły podstawowej to intensywne przygotowania do testu ósmoklasisty, który może przesądzić, czy dany uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Egzamin na zakończenie szkoły podstawowej w pewnym stopniu zastąpił dawny egzamin gimnazjalny. Uczniowie, którzy chodzą do 8. klasy szkoły podstawowej, mają 13-14 lat.

Ile lat ma się w 1. klasie szkoły średniej?

W związku z likwidacją gimnazjów nie ma już 3-letniego liceum, ale 4-letnie. Ile więc lat mają uczniowie uczęszczający do 1. klasy szkoły średnie? 14-15 lat. Jest to wciąż wiek gimnazjalny, przed reformą byli to bowiem uczniowie trzeciej klasy gimnazjum.

Ile lat ma się w 2. klasie szkoły średniej?

2. klasa szkoły średniej to w aktualnym systemie dopiero połowa nauki w liceum. Na tym etapie są już nastolatkowie w wieku 15-16 lat.

Ile lat ma się w 3. klasie szkoły średniej?

W 3. klasie szkoły średniej zaczynają się przygotowania do egzaminu maturalnego. Uczniowie mają wówczas 16-17 lat.

Ile lat ma się w klasie maturalnej?

Klasa maturalna to czas intensywnej nauki, która zwieńczona jest maturą. Uczniowie kończą edukację w liceum w wieku 17-18 lat i już jako młodzi dorośli zaczynają myśleć o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, a później zawodowej.

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki w Polsce

Obowiązek nauki rozpoczyna się w zerówce i trwa do końca 8. klasy szkoły podstawowej. Należy jednak pamiętać, że obowiązek szkolny uczniowie muszą realizować do 18. roku życia. Obecnie dziecko przygodę ze szkołą może rozpocząć w wieku 6 lub 7 lat. Warto wiedzieć, że obowiązek szkolny można spełniać także poza szkołą. Jest to tzw. edukacja domowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji