Ilu uczniów chodzi na lekcje religii? Najnowszy raport ISKK pokazuje jednoznaczną tendencje. Jest mniej czy więcej osób na religii?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Najnowsze dane z 19 grudnia 2023 roku na temat lekcji religii w szkołach
Najnowsze dane z 19 grudnia 2023 roku na temat lekcji religii w szkołach freepik
Pod koniec grudnia 2023 opublikowano raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego „Kościół w liczbach”. Zawarto w nim także informacje, ilu uczniów chodzi na lekcje religii, w jakich regionach te zajęcia są najchętniej i najmniej uczęszczane, a także, w których typach szkół jest większych odsetek osób chodzących na religię. Sprawdźcie najnowsze dane na ten temat.

Spis treści

Ilu uczniów chodzi na religię? Najnowsze dane

Liczby przekazane w opublikowanym przez ISKK raporcie dotyczą 2022 roku, a – mówiąc o lekcjach religii – roku szkolnego 2022/2023. Jak wynika z dokumentu, w minionym roku szkolnym na zajęcia z religii uczęszczało 80,3 proc. uczniów. To mniej niż w roku ubiegłym – wówczas było to 82 procent wszystkich uczących się.

Największy odsetek uczniów chodzących na te zajęcia odnotowano w:

  • Diecezji przemyskiej (96,5 proc.),
  • tarnowskiej (96,3 proc.),
  • rzeszowskiej (94,9 proc.).

Najniższy wskaźnik zaobserwowano kolejno w diecezjach: warszawskiej (59,8 proc.), opolskiej (63,4 proc.) oraz łódzkiej (65,4 proc.).

Religia w szkołach podstawowych, średnich i przedszkolach. Gdzie jest popularniejsza?

Procent uczniów uczęszczających na lekcje religii w roku szkolnym 2022/2023 wynosi 80,3. Ale jak to wygląda w przypadku poszczególnych typów placówek edukacyjnych? Okazuje się, że wśród przedszkolaków średnia przekracza tę ogólną – wynosi bowiem 83,7 proc.

Jeszcze większy wzrost obserwujemy wśród uczniów szkół podstawowych. Tam odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii wynosi 88,9 procent. Znaczący spadek można zauważyć w przypadku starszych uczniów z liceum ogólnokształcącym: mowa tu o 60,1 proc. Trochę liczniej na lekcje religii chodzą osoby z techników (65,7 proc.) i szkół branżowych I stopnia (63,7 proc.).

Z kolei w przypadku szkół branżowych II stopnia znów możemy zaobserwować spadek (55,3 proc.). Jeżeli chodzi o szkoły specjalne, odsetek uczniów uczęszczających na religię wynosi 88,9 proc., a jeżeli chodzi o inne szkoły, takie jak ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, placówki resocjalizacyjne, szkoły w szpitalach, sanatoriach, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich itp. odsetek ten wynosi 57,3 proc.

Podobnie więc jak w poprzednim badaniu ISKK, tak i w tym na przełomie etapów: szkoła podstawowa – szkoła średnia obserwujemy spadek uczniów uczestniczących w katechezie.

Ilu jest katechetów w szkołach?

W raporcie przyjrzano się też nauczycielom religii. Okazuje się, że najliczniejszą grupę stanowią świeccy katecheci (59,6 proc.), na drugim miejscu są księża diecezjalni (30,3 proc.). Na trzecim znalazły się siostry zakonne, ale odsetek ten jest już niewielki (6,5 proc.), następnie zakonnicy (3,3 proc.), a na końcu alumni/diakoni (0,3 proc.).

Zamieszczono także dane dotyczące wieku katechetów. Przedstawiają się one następująco (począwszy od grupy najliczniejszej):

  • 46-50 lat – 19,4 proc.;
  • 51-55 lat – 18,2 proc.;
  • 41-45 lat – 15,2 proc.;
  • 36-40 lat – 13,9 proc.;
  • 56-60 lat – 11,0 proc.;
  • 31-35 lat – 9,8 proc.;
  • do 30. roku życia – 6,6 proc.;
  • 61 lat i więcej – 6,0 procent.

Można więc zauważyć, że przeważają katecheci w wieku od 46 do 55 lat, z kolei niewiele jest najmłodszych nauczycieli, zaraz po studiach i w wieku powyżej 30 lat.

Będzie mniej lekcji religii?

Raport dotyczący lekcji religii może być dziś niezwykle ważny w związku z tym, że w przestrzeni publicznej wrócił temat organizacji tych zajęć. Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że chce ograniczyć lekcje religii z dwóch do jednej godziny.

– Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym – decyzja finansowa – podkreśliła minister edukacji.

Dodała też, że chciałaby, by lekcje religii odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej oraz, by ocena z tego przedmiotu nie liczyła się do średniej i nie znajdowała się na świadectwie szkolnym.

Sprawdź, co będzie inne w nowym roku kalendarzowym

Te zmiany czekają edukację w 2024 roku. Podwyżki dla nauczyc...

Wypowiedź Barbary Nowackiej sprawiła, że powróciła dyskusja na temat tego, jak mają wyglądać lekcje religii, gdzie i w jakim zakresie powinny być realizowane.

Źródło: „Kościół w liczbach. 2022”, Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji