Jak nauczyć dzieci szacunku do planety i ekologii? Skorzystaj z gotowych materiałów projektu „Planeta Energii”

Materiał informacyjny Energa
Każdego dnia naszą planetę zalewają śmieci, zaczyna brakować wody, kurczą się obszary z naturalną przyrodą. W związku z tym, niektórym organizmom zaczyna grozić wyginięcie. Dlatego niezwykle istotne jest to, aby pokazać najmłodszym, że codzienne dbanie o swoje środowisko nie jest trudne i powinno być podstawową zasadą funkcjonowania w zgodzie z przyrodą. Jak to zrobić? Pomocny w tym przypadku może okazać się projekt „Planeta Energii”, której inicjatorem jest Energa z Grupy ORLEN.

Spis treści

Edukacja ekologiczna dzieci - jak rozmawiać o szacunku do przyrody i bioróżnorodności?

Uczenie dzieci już od najmłodszych lat szacunku do przyrody oraz bioróżnorodności jest niezwykle ważne. Dzięki temu maluchy między innymi mogą lepiej zrozumieć świat naturalny, poznać gatunki zwierząt oraz roślin, a także zwrócić uwagę na zależność pomiędzy organizmami a środowiskiem. I uświadomić, że człowiek, czyli każdy z nas, nawet dziecko, jest częścią tego świata i ma na niego wpływ.

Kształtujemy w nich odpowiednie nawyki oraz świadomość, które przyniosą w przyszłości wiele dobrego, a przede wszystkim wpłyną korzystnie na środowisko i klimat.

Jak uczyć dzieci ekologii?

  • Bajki, wiersze, piosenki i opowiadania – to doskonały sposób na przemycenie historii o roślinach i zwierzętach, które współpracują ze sobą. Nie musisz wymyślać własnych opowieści, ulubieni bohaterowie też przecież mogą dbać o ekologię!
  • Zdjęcia i filmy – wszelkiego rodzaju obrazki, zdjęcia czy filmy to doskonały sposób na przedstawienie pociechom piękna oraz różnorodności przyrody.
  • Gry i zabawy – doskonałą formą edukacji o przyrodzie, klimacie, energii czy ekologii są wszelkiego rodzaju gry i zabawy. Stwórzcie np. własną grę planszową z prostymi zasadami, krzyżówkę, a może uda wam się wymyślić jakąś rymowankę, nowe słowa do znanej melodii?
  • Wycieczki – wszelkiego rodzaju wycieczki, czy to do parku czy lasu pokażą najmłodszym, jak ciekawa jest przyroda i dlaczego tak istotne jest dbanie o nią i o środowisko.

„Planeta Energii” w służbie polskiej przyrodzie

Od 2010 roku funkcjonuje autorski program edukacyjny o nazwie „Planeta Energii”. Powstał on przede wszystkim z myślą o dzieciach. Pierwotnym założeniem programu było szerzenie wśród najmłodszych wiedzy dotyczącej energii elektrycznej, jej źródłach oraz racjonalnego podejścia do zasobów. Jednak program z roku na rok się rozwijał, a jego treści zostały rozszerzone o przydatne materiały, które pozwolą na lepsze zrozumienie świata, a także wpływu naszych działań, w tym codziennych zwyczajów, na środowisko.

Obecnie program „Planeta Energii” dodatkowo stawia sobie za cel skupienie uwagi nauczycieli oraz uczniów na otaczającą nas przyrodę, znaczeniu jej ochrony, a także konieczności troski o wspomaganie bioróżnorodności, zwłaszcza na poziomie lokalnym. A włączyć w to można nawet małe dzieci, wystarczy chcieć.

Jak zachęcić dziecko do dbania o środowisko?

Zarówno rodzice, jak i nauczyciele mogą pokazywać dzieciom, że warto szanować planetę. Tego typu inicjatywy angażujące najmłodszych z pewnością okażą się wartościowe.

Zadania dla najmłodzszych w tematyce ekologii
Zadania dla uczniów przedstawione są w formie internetowego kursu z animacjami - te poświęcone bioróżnorodności dzieci znajdą na: https://planetaenergii.pl/misja/kraina-bioroznorodnosci

Poszerzenie szkolnego programu nauczania o edukację ekologiczną lub organizacja dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, to świetny sposób. W tym celu można wykorzystać przygotowane przez ekspertów ,,Planety Energii’’ wszelkiego rodzaju zadania oraz scenariusze udostępnione na PlanetaEnergii.pl.

Zadania dla najmłodzszych w tematyce ekologii
Na https://planetaenergii.pl/scenariusze nauczyciele znajdą gotowe scenariusze i karty pracy pomocne w przeprowadzeniu przyrodniczych lekcji

Nic tak nie zachęca do dbania o środowisko, jak podejmowanie wspólnych działań. Wystarczy wspólnie z uczniami zbudować i zainstalować budkę lęgową, domek dla owadów, czy wysiać miododajne rośliny, żeby móc następnie przez wiele tygodni obserwować jak na naszych oczach rodzi się życie, rodzą pisklęta, czy rozkwitają przyciągające motyle kwiaty. Segregacja śmieci i gromadzenie biodegradowalnych odpadków na kompostowniku w ogródku szkolnym, włączanie się w akcje sprzątania świata czy organizacja dni ekologicznych w szkole to kolejne świetne pomysły na zaangażowanie najmłodszych w ochronę środowiska. Dzięki temu dzieci uczą się, że zmiana codziennych zwyczajów lub proste działania nie wymagające dużego wysiłku mogą przynieść małe, pozytywne zmiany. Im więcej osób będzie postępowało podobnie, tym nasz wpływ na otoczenie będzie większy.

Wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu korzystnie budują kontakt z naturą oraz więź ze środowiskiem. Spacery, jazda na rowerze czy zabawy na placu zabaw mogą przynieść niezwykłe korzyści w szerszej perspektywie.

Materiały z projektu ,,Planeta Energii’’ są darmowe, dlatego warto je wykorzystywać zarówno w domu, jak i w szkole. To świetny sposób na naukę poprzez zabawę!

Za nami już 11 edycja programu Skorzystało z niego już około 300 tysięcy dzieci i 7 tysięcy nauczycieli z całej Polski. A to nie koniec przygody. Właśnie wystartowała 12 odsłona ,,Planety Energii’’. Tym razem program uczy dzieci w wieku 6-10 lat (zerówki przedszkolne i klasy 0-3 szkół podstawowych), jak dbać o ekosystemy wodne. Szkoły i przedszkola, które wezmą udział w akcji, podobnie jak rok temu, mogą liczyć na bardzo atrakcyjne nagrody. Aż 100 klas, które do 15 listopada zaraportuje przeprowadzenie przyrodniczych lekcji otrzyma „biopakiety”, czyli domki dla jeży, hoteliki dla zapylaczy, budki lęgowe dla ptaków i nasiona miododajnych roślin.

Trzy placówki najwyżej ocenione za zrealizowanie scenariuszy zajęć, zdobędzie wizytę ekipy „Planety Energii” oraz vouchery o wartości 10 tys. zł na stworzenie własnej strefy bioróżnorodności. Na nauczycieli i uczniów czekają też przyrodnicze nagrody indywidualne.

Małe czyny, wielki efekt. Jak dzieci mogą wpływać na stan planety?

Warto od najmłodszych lat wspierać budowanie nawyków dbania o środowisko, a także edukację ekologiczną. Odgrywa to kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń, które będą gotowe do troski o swoje najbliższe otoczenie, a przez to także naszą planetę. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze gesty mogą mieć korzystny wpływ na środowisko.

Nauka najmłodszych o przyrodzie, klimacie czy odnawialnych źródłach energii może być zabawna oraz pouczająca jednocześnie. Nawet stosunkowo proste czynności, jak segregacja śmieci, recykling czy oszczędzanie wody, mogą stać się nawykami, które będą towarzyszyć dzieciom w codziennym życiu.

Dlatego warto zachęcać kilkulatków do podejmowania małych, ale istotnych działań na rzecz ochrony naszej planety. Z programem „Planeta Energii” będzie to jeszcze prostsze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji