Kalendarz roku akademickiego 2023/2024: dni wolne od zajęć. Te daty powinien znać każdy student

Magdalena Konczal
Te dni będą wolne na studiach.
Te dni będą wolne na studiach. Robert Woźniak/ Polska Press
Rok akademicki 2023/2024 rozpoczyna się 1 października. Jest to jednak niedziela, więc pierwsze zajęcia dydaktyczne będą miały miejsce w poniedziałek. Studenci jeszcze na dobre nie zaczęli nauki, a już teraz zastanawiają się, jakie dni są wolne od zajęć w tym roku akademickim. Podajemy daty.

Spis treści

Rok akademicki 2023/2024. Kiedy studenci mają wolne?

Warto zaznaczyć, że w przypadku roku akademickiego dni wolne mogą się od siebie różnić w zależności od uczelni, a nawet wydziału. Pamiętajmy więc, by sprawdzać kalendarz roku akademickiego 2023/2024 na stronie szkoły wyższej, do której uczęszczamy. Lista wolnych dni przedstawia się następująco:

  • 1 listopada 2023 (środa): Uroczystość Wszystkich Świętych;
  • koniec grudnia i początek stycznia (różne daty w zależności od ustaleń uczelni: zimowa przerwa świąteczna – najczęściej 22.12.23 – 7.01.24;
  • 1 stycznia 2024 (poniedziałek): Nowy Rok;
  • Styczeń-luty (różne daty w zależności od ustaleń uczelni): przerwa międzysemestralna;
  • 1 kwietnia 2024: Poniedziałek Wielkanocny (uczelnie zazwyczaj ustalają kilka dni wolnych przed i po świętach Wielkanocnych – np. 28.03.24 – 2.04.24);
  • 1-3 maja 2024 (środa-piątek): majówka;
  • 30 maja 2024: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało).
  • Maj-czerwiec 2024 (różne dni w zależności od uczelni): juwenalia.

Kiedy się zaczyna rok akademicki, a kiedy kończy?

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na poszczególnych uczelniach miała miejsce już pod koniec września, jednak zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się od 2 października, a więc w poniedziałek. Rok akademicki kończy się 30 września 2024, ale studenci, którzy zdali wszystkie egzaminy, mają aż trzy miesiące wolnego (lipiec, sierpień i wrzesień), ponieważ nie muszą przystępować do sesji poprawkowej i w niej uczestniczyć.

Co to są dni rektorskie?

Dni rektorskie to dodatkowe dni wolne na studiach, które ustanawia rektor (osoba zarządzająca całą uczelnią). Wówczas zajęcia nie odbywają się na wszystkich wydziałach określonej uczelni. Może on także ustanowić godziny rektorskie. Zostają one ogłoszone, np. z powodu dni poprzedzających ważne święta czy innych wewnętrznych uroczystościach.

Niektórzy rektorzy decydują się na wprowadzenie dnia rektorskiego, np. 31 października, tak by uczniowie, którzy mieszkają w innych miejscowościach, mogli dotrzeć do domu na 1 listopada. Rektor może także ustalić godziny na rektorskie na ten dzień, np. zajęcia po godz. 15.00 nie obywają się 31 października.

Czym są godziny dziekańskie?

Dni dziekańskie albo godziny dziekańskie to czas wolny od zajęć na studiach, który ustalony jest przez dziekana konkretnego wydziału w związku z różnymi uroczystościami czy innymi ważnymi wydarzeniami wydziałowymi. Czym dni dziekańskie różnią się od rektorskich? Te pierwsze ustanawia dziekan, a więc osoba, która stoi na czele konkretnego wydziału, wolne mają więc tylko studenci kształcący się na tym wydziale. Z kolei dni rektorskie obowiązują wszystkich studentów uczęszczających na zajęciach na danej uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji