Kierunki studiów najpopularniejsze w rekrutacji 2023/2024. Wiemy, które cieszą się największym zainteresowaniem w poszczególnych uczelniach

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Na uczelniach popularnymi kierunkami okazały się (tak jak w ubiegłym roku) informatyka i psychologia.
Na uczelniach popularnymi kierunkami okazały się (tak jak w ubiegłym roku) informatyka i psychologia. unsplash/ Dom Fou
Trwa rekrutacja na studia. Tymczasem poszczególne uczelnie dzielą się już informacjami na temat najchętniej wybieranych przez młodych ludzi kierunków. Zaskoczeń nie ma. Tak jak co roku w wielu szkołach wyższych najpopularniejsza okazała się informatyka oraz psychologia. Jakie jeszcze kierunki cieszą się popularnością? Sprawdźcie.

Spis treści

Co warto studiować? Oto najchętniej wybierane kierunki

Rekrutacja na studia w pełni, część osób jeszcze nie jest zdecydowana i zastanawia się, jakie studia wybrać. Przypomnijmy, że z danych przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki najpopularniejszymi kierunkami studiów w roku akademickim 2022/2023 były:

 • Informatyka,
 • Psychologia,
 • Zarządzanie,
 • Prawo,
 • Kierunek lekarski.
Absolwenci tych studiów nie będą szukać pracy. To praca, będzie poszukiwała ich! Inżynierowi o specjalizacji. Inżynierowie będą mogli m.in. projektować, eksploatować oraz uruchamiać systemy automatyki, a także instalować i serwisować zautomatyzowane stanowiska w branżach takich jak lotnictwo, elektronika, produkcja maszyn czy przemysł samochodowy. Znajda zatrudnienie w placówkach badawczych i ośrodkach rozwoju technologicznego na całym świecie.

Co warto studiować? Po tych kierunkach możesz być spokojny o...

Oficjalne dane dotyczące najchętniej wybieranych kierunków studiów w zbliżającym się roku akademickim poznamy w październiku 2023, jednak już teraz, po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji, poszczególne uczelnie przekazują informacje na temat obleganych kierunków. Można zauważyć, że w wielu miejscach wciąż popularnością cieszy się informatyka i psychologia. Warto zwrócić też uwagę, że młodzi ludzie chętnie wybierają studia orientalistyczne – np. koreanistykę czy sinologię.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Warszawie

Do stolicy co roku przyjeżdża wiele młodych ludzi, by kontynuować swoją naukę na studiach wyższych. Niektóre uczelnie dzielą się już wstępnymi informacjami na temat najpopularniejszych kierunków studiów. Na przykład na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego najwięcej kandydatów chce studiować: psychologię, kierunek lekarski i prawo.

Z kolei wśród najbardziej obleganych kierunków (liczba kandydatów a liczba miejsc) na UKSW znalazły się: kierunek lekarski, psychologia, komunikacja medialno-kulturowa, stosunki i prawo międzynarodowe, dziennikarstwo ogólne, pedagogika – pedagogika resocjalizacyjna i opiekuńczo-wychowawcza, zarządzanie publiczne, ekonomia, pielęgniarstwo i archeologia.

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego największą popularnością cieszyły się z kolei:

 • finanse i rachunkowość,
 • zarządzanie,
 • informatyka,
 • dietetyka,
 • ekonomia,
 • informatyka i ekonometria,
 • logistyka,
 • biotechnologia,
 • technologia biomedyczna,
 • architektura krajobrazu,
 • weterynaria,
 • zarządzanie (w jez. angielskim),

W ubiegłym roku na SGGW popularne były: informatyka, zarządzanie, finanse i rachunkowość, ekonomia, logistyka i biotechnologia.

Jakie kierunki studiów cieszą się popularnością w Gdańsku?

Nadmorski klimat sprzyja studiowaniu w Gdańsku, zwłaszcza że nie brakuje tam zarówno uniwersytetów, jak i uczelni politechnicznych czy medycznych. Chęć studiowania w tym mieście widać także we wstępnych wynikach rekrutacji, np. na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie wniosków o przyjęcie na studia było blisko 700 więcej niż rok temu.

Najpopularniejszym kierunkiem studiów na tzw. GUM-edzie był kierunek lekarski (ponad 4,1 tys. kandydatów), na drugim miejscu uplasował się kierunek lekarsko-dentystyczny (1,3 tys. kandydatów). Zainteresowaniem cieszą się także: fizjoterapia, farmacja, psychologia zdrowia i analityka medyczna.

Na Uniwersytecie Gdańskim króluje z kolei nowopowstały kierunek – japonistyka. Studenci chętnie składali podania także na: skandynawistykę, kryminologię, dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz psychologię. Z kolei największa liczba zgłoszeń na UG wystąpiła w przypadku psychologii (2,2 tys. kandydatów), prawa (1,3 tys. chętnych osób), zarządzania (ponad 1,1 tys. osób), filologii angielskiej i ekonomii (ponad 1 tys. chętnych). Nabór jednak wciąż trwa, więc liczby te mogą ulec zmianie.

Politechnika Gdańska zachęciła absolwentów szkół średnich do studiowania:

 • informatyki (ok. 1,9 tys. kandydatów),
 • automatyki, cebernetyki i robotyki (ok. 1,5 tys. kandydatów),
 • budownictwa (ok. 1,5 tys. kandydatów),
 • automatyki, robotyki i systemów sterowania (ok. 1,4 tys. kandydatów),
 • ekonomii (ok. 1,3 tys. kandydatów).

Z kolei biorąc pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami są: ekonomia, zarządzanie inżynierskie, analityka gospodarcza oraz automatyka, cybernetyka i robotyka.

Popularne kierunki w Poznaniu w trakcie rekrutacji 2023/2024

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najwięcej osób chce studiować psychologię. Na podium znalazły się też prawo oraz filologia angielska. Poza tymi kierunkami popularnością na UAM cieszą się zarządzanie i prawo w biznesie, a także dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Jeżeli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce, to również przodowała psychologia, ale też filologia koreańska, zarządzanie i prawo w biznesie, filologia skandynawska oraz filologia angielsko-chińska.

Jakie kierunki najchętniej wybierają przyszli studenci we Wrocławiu?

W przypadku Uniwersytetu Wrocławskiego nie ma zaskoczeń – tradycyjnie największą popularnością cieszy się psychologia. Na kolejnych miejscach znalazły się: koreanistyka, komunikacja wizerunkowa, medyczna biotechnologia molekularna (nowy kierunek). Sporym zainteresowaniem cieszyły się także dziennikarstwo i komunikacja społeczna, sinologia i prawo.

Na Politechnice Wrocławskiej najbardziej obleganym kierunkiem był ten nowoutworzony: kierunek lekarski. Matematyka i analiza danych, informatyka stosowana, informatyka stosowana w języku angielskim oraz automatyka i robotyka – to kolejne kierunki, na które przyszli studenci chętnie aplikowali.

Z kolei na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu najchętniej zgłaszano się na kierunki: finanse i rachunkowość, zarządzanie i ekonomia.

Kierunki studiów w Lublinie. Który jest najpopularniejszy?

W Lublinie, a dokładnie na Uniwersytecie Przyrodniczym kierunkami, na które zgłosiło się najwięcej osób na jedno miejsce, są:

 • weterynaria (8,6),
 • analityka weterynaryjna (7,9),
 • architektura krajobrazu.

Pod względem liczby rejestracji na dany kierunek również najpopularniejsza była weterynaria.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim najpopularniejszy okazał się nowy kierunek: medycyna (ok. 1,5 tys. kandydatów). Młodzi ludzie chętnie wybierali także psychologię ze specjalizacją wspierania jakości życia, italianistykę w trybie hybrydowym, kryminologię, pielęgniarstwo, zarządzanie i filologię angielską.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie najbardziej obleganymi kierunkami w tegorocznej rekrutacji okazały się psychologia oraz kryminologia. Na kolejnych miejscach znalazły się:

 • public relations i zarządzanie informacją,
 • lingwistyka stosowana,
 • anglistyka,
 • zarządzanie,
 • komunikacja społeczna.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Krakowie

Na Politechnice Krakowskiej najpopularniejszym kierunkiem była informatyka. Dużo osób aplikowało także na architekturę w języku polskim i angielskim oraz budownictwo w języku polskim i angielskim. Popularnością na krakowskiej uczelni cieszy się też informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka oraz elektrotechnika i automatyka.

Uniwersytet Jagielloński poinformował z kolei, że po pierwszej turze naboru, lista studiów cieszących się największym zainteresowaniem wygląda bardzo podobnie do tej ubiegłorocznej:

 • psychologia (Wydział Filozoficzny) – liczba zgłoszeń 2204 (limit 120),
 • prawo – liczba zgłoszeń 1871 (limit 350),
 • psychologia (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) – liczba zgłoszeń 1853 (limit 220),
 • kierunek lekarski – liczba zgłoszeń 1249 (limit 240),
 • filologia angielska – liczba zgłoszeń 1201 (limit 120).

Najwięcej osób na jedno miejsce było na kierunkach: psychologia, filologia orientalna – japonistyka, kierunek lekarsko-dentystyczny, ekonomia oraz finanse, bankowość, ubezpieczenia.

Jakie kierunki popularne w Kielcach?

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach najpopularniejszy był kierunek lekarski. W pierwszej trójce znalazły się też: psychologia oraz fizjoterapia, a na kolejnych miejscach: filologia angielska, kryminologia stosowana, finanse i rachunkowość, pielęgniarstwo i prawo.

Najpopularniejsze kierunki studiów w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi podsumował już wyniki rekrutacji w tzw. pierwszym terminie. Okazuje się, że młodzi ludzie najchętniej aplikowali na: kierunek lekarsko-dentystyczny, kierunek lekarski oraz analitykę medyczną. Zainteresowaniem cieszy się też fizjoterapia.

Oficjalne i ogólnopolskie wyniki rekrutacji na studia 2023/2024 ogłaszane są na przełomie października i listopada.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji