Kryminalistyka – co to za studia? Wymagania i najważniejsze informacje. Gdzie studiować kryminalistykę?

Magdalena Konczal
Wyjaśniamy, gdzie można wybrać specjalizację kryminalistyka i jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów pokrewnych, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne czy kryminologia.
Wyjaśniamy, gdzie można wybrać specjalizację kryminalistyka i jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów pokrewnych, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne czy kryminologia. freepik/ pressfoto
Kryminalistyka staje się coraz bardziej popularna. Wyjaśniamy, gdzie można wybrać tę specjalizację i jakie trzeba spełnić wymagania, by móc studiować kryminalistykę. Jakie są dalsze perspektywy zawodowe? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o kryminalistyce.

Spis treści

Kryminalistyka. Co to za studia?

Fani filmów kryminalnych i książek Agathy Christie czy Jo Nesbo mogą zastanawiać się nad wyborem specjalności, jaką jest kryminalistyka. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, co dokładnie na takich studiach się robi.

Kryminalistyka to jedna z dziedzin kryminologii, różni się od niej jednak tym, że ma bardziej praktyczny wymiar. Na kryminalistyce możemy dowiedzieć o metodach i sposobach rozpoznawania przestępstw i sprawców. Z kolei kryminologia to ogólna dziedzina i w jej skład (oprócz kryminalistyki) wchodzą także inne działy, takie jak wiktymologia czy psychopatologie.

Kryminologia a kryminalistyka

Jeśli zastanawiamy się, czy wybrać kryminologię, czy kryminalistykę, warto zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważniejsze: ogólna wiedza dotycząca badania przestępczości, zjawisk patologicznych, sprawcy przestępstwa, ale też praktyczny wymiar dotyczący wykrywania tychże przestępstw, czy głównie ten ostatni aspekt.

W zależności od tego, jaka jest nasza odpowiedź, wybierzmy studia kryminologiczne lub ze specjalizacją kryminalistyczną. Warto zaznaczyć, że na polskich uczelniach funkcjonuje kierunek kryminologia, a kryminalistyka jest zazwyczaj specjalizacją, którą można wybrać na tym lub innym kierunku (np. na bezpieczeństwie wewnętrznym). Można więc śmiało połączyć kryminalistykę z kryminologią.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc studiować kryminalistykę?

Kryminalistykę można studiować na poszczególnych uczelniach prywatnych i państwowych w Polsce jako jedną ze specjalizacji. Najpierw jednak trzeba spełnić konkretne wymagania, a więc zdać dobrze maturę, która obecnie zastępuje egzamin wstępny na studia. W zależności od progów punktowych konkretnej uczelni, różne są też wymagania.

Zasadniczo jednak warto uzyskać wysoki wynik na maturze rozszerzonej z przedmiotów, takich jak:

  • Język polski;
  • Biologia;
  • Język obcy nowożytny.
  • Na niektórych uczelniach liczą się też inne przedmioty zdawane w zakresie rozszerzonym (np. geografia, chemia, fizyka, historia czy WOS).

Gdzie studiować kryminalistykę?

Kryminalistykę jako ścieżkę kształcenia, ale też kryminologię można studiować w wielu różnych województwach w Polsce. Przyszli studenci mają do wyboru kierunki zaoczne i stacjonarne w państwowych i publicznych uczelniach. Gdzie można studiować kryminalistykę i kryminologię? Sprawdź poszczególne szkoły wyższe i kierunki:

  • Kryminologia z elementami kryminalistyki – bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW;
  • Kryminologia – Uniwersytet Gdański;
  • Kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa – Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie;
  • Kryminalistyka w biogospodarce – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
  • Analityka kryminalistyczna i sądowa - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
  • Biologia kryminalistyczna - Uniwersytet Łódzki;
  • Psychokryminalistyka - SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie; Filia w Katowicach.

Zobacz, gdzie jeszcze można studiować kryminalistykę i kryminologię>

Co robić po kryminalistyce? Perspektywy zawodowe

Po specjalności kryminalistyka na studiach kryminologicznych, bezpieczeństwie wewnętrznym lub innych kierunkach można pracować w różnych miejscach. Najczęściej jednak absolwenci znajdują pracę w:

  • Agencjach detektywistycznych;
  • Organizacjach pozarządowych;
  • Policji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji