Studia za granicą coraz bardziej interesują polską młodzież. Dlaczego młodzi chcą wyjeżdżać? Jakie kierunki wybierają przyszli studenci?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Niezmiennie kierunki związane z biznesem, czy medycyną najbardziej interesują polskich kandydatów na zagraniczne uczelnie. Dlaczego Polacy chcą studiować za granicą?
Niezmiennie kierunki związane z biznesem, czy medycyną najbardziej interesują polskich kandydatów na zagraniczne uczelnie. Dlaczego Polacy chcą studiować za granicą? Juan Ramos/Unsplash
Studia za granicą to coraz częstszy cel polskiej młodzieży. Jakie kierunki interesują młodzież? Zdecydowanie biznes i zarządzanie cieszy się największą popularnością. W 2022 roku aplikowała na nie jedna czwarta kandydatów i kandydatek. Jednak istnieje również rosnące zainteresowanie innymi dziedzinami. Jakie są inne preferowane kierunki studiów oraz kraje, do których wyjeżdżają polscy studenci?

Spis treści

Studia zagraniczne - preferowane kierunki i trendy

W ubiegłym roku Elab Education Laboratory wspierało jedną czwartą polskich kandydatów w rekrutacji na studia zagraniczne związane z biznesem. Najpopularniejsze kierunki, oprócz „zarządzanie biznesem” i „administracja w biznesie” to:

  • medycyna,
  • informatyka.

Jak się okazuje, tendencje edukacyjne wśród polskich aplikantów na studia w Europie i USA są zbliżone. Zainteresowanie tymi, a nie innymi kierunkami wynika w dużej mierze z rosnącego zapotrzebowania na lekarzy oraz specjalistów w dziedzinach biznesu i IT.

Obecnie najbardziej poszukiwani są pracownicy specjalizujący się w bardzo wąskich obszarach, m.in.: programiści, analitycy danych, księgowi oraz pielęgniarki czy lekarze.

Preferowane kraje dla polskich studentów

Według danych Elab Education Laboratory w 2022 roku polscy studenci najczęściej wybierali Holandię jako cel studiów za granicą. Wielka Brytania i Włochy zajmują kolejne pozycje na liście popularnych kierunków. Pomimo Brexitu, brytyjskie uczelnie wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w niektórych krajach Europy, np. we Włoszech.

Studiowanie za granicą
Do których krajów wyjeżdżamy się uczyć? Elab Education Laboratory

Zależność między kierunkiem a wyborem kraju

Wybór kraju studiów często zależy od preferowanego kierunku oraz lokalnych zasad rekrutacyjnych, prestiżu uczelni i kosztów nauki.

– Osoby, chcące podjąć studia medyczne najczęściej wybierają Włochy i Irlandię. Niewiele kandydatów i kandydatek decyduje się jednak na studiowanie medycyny w USA, co wynika z faktu, że aby móc studiować ten kierunek w Stanach Zjednoczonych, trzeba najpierw ukończyć czteroletnie studia undergraduate, zdać specjalny egzamin i dostać się do szkoły medycznej, która trwa 4 lata – komentuje Przemysław Jeziorowski, Manager w Elab Education Laboratory.

Wśród osób kandydujących na studia w USA dużym zainteresowaniem cieszą się renomowane uczelnie należące do Ivy League, czyli Ligii Bluszczowej.

Wśród osób zainteresowanych kierunkami biznesowymi popularna jest Wharton Business School na University of Pennsylvania, podczas gdy osoby chcące studiować informatykę lub inżynierię najczęściej wybierają Massachusetts Institute of Technology.

Dlaczego Polacy wybierają studia za granicą?

Decyzja o studiach za granicą wynika często także z faktu, że polskie uczelnie nie posiadają w swojej ofercie kierunków, które chciałaby studiować polska młodzież. Tak było w przypadku specjalizacji Fashion Communication, którą podjęła Patrycja Drozdowska na jednej z uczelni w Wielkiej Brytanii.

W Polsce trudno jest znaleźć kierunki modowe, które nie wiążą się z projektowaniem ubrań. Często też szkoły oferują wiele kompletnie niepotrzebnych przedmiotów, a szkolnictwu wyższemu brakuje elastyczności studiowania, którą mam chociażby w Anglii, gdzie mogę łączyć studia, pracę i życie prywatne, a przy tym mieć jeszcze czas na rozwój swoich pasji – komentuje Patrycja.

Studia za granicą coraz bardziej popularne
Aplikacje polskich studentów i studentek na studia zagraniczne według kierunku Elab Education Laboratory

Udział w rekrutacji na studia za granicą to czasami próba znalezienie specjalizacji niedostępnych w Polsce oraz możliwości elastycznego studiowania i rozwijania pasji. Warto korzystać z targów studenckich, aby zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną, nawiązać kontakt z przedstawicielami uczelni i podjąć świadomą decyzję dotyczącą przyszłej ścieżki kariery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji