Spis treści
Rzut oka na życiorys Marii Skłodowskiej-Curie
Maria Skłodowska-Curie urodziła się w rodzinie nauczycieli jako piąte i ostatnie dziecko. Od najmłodszych lat wykazywała zdolności naukowe – brak możliwości nauki w Polsce był dla niej bardzo bolesny. Zafascynowana nauką w 1891 roku wyjechała do Paryża, do swej siostry, by tam móc studiować na Sorbonie.
W 1895 r. wyszła za Piotra Curie i razem rozpoczęli pracę nad promieniotwórczością. W wyniku wspólnych działań udało im się odkryć dwa nowe pierwiastki – polon i rad. W 1903 r. praca małżonków została doceniona i wraz ze współpracownikiem Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla. Ich sytuacja finansowa zaczynała się poprawiać – Piotr otrzymał specjalnie dla niego powołaną katedrę profesorską na Sorbonie, Maria została w niej zatrudniona jako kierownik laboratorium. Jako pierwsza kobieta w Europie otrzymała tytuł doktora fizyki.
Sytuacja diametralnie zmieniła się w momencie nieszczęśliwego wypadku, którego następstwem była śmierć Piotra Curie. Maria musiała sama zająć się dwójką dzieci i zapewnić im bezpieczną przyszłość. Bardzo niechętnie przekazano jej katedrę po Piotrze, biorąc pod uwagę, że nikt nie wiedział o promieniotwórczości tyle, co ona. W ten sposób mogła kontynuować swoje badania, a także rozpocząć wykłady dla studentów.
W 1911 r. jako jedyna na świecie kobieta otrzymała drugą Nagrodę Nobla za wydzielenie czystego radu.
Na jej karierę naukową miał wpływ romans z żonatym mężczyzną, w który wdała się Maria, a który stał się skandalem i tematem wszystkich gazet. Podczas I wojny światowej Skłodowska zajęła się pomocą rannym żołnierzom – zorganizowała mobilne punkty z odpowiednią aparaturą, gdy dowiedziała się, że w szpitalach polowych brakuje pracowni rentgenowskiej oraz przeprowadzała szkolenia, które pozwalały obsługiwać ten sprzęt. To sprawiło, że nieco poprawiły się jej notowania. Po wojnie zajęła się zbieraniem pieniędzy na Instytuty Radowe w Paryżu i Warszawie.
Zmarła w 1934 roku na białaczkę wywołaną przez poddawanie się działaniu promieni radioaktywnych.
Tego nie wiedzieliście o badaczce
Skłodowska-Curie dała się lubić i była naprawdę niesamowitą, nietuzinkową kobietą. W wielu kwestiach była pionierką, a swoją odwagą i determinacją motywowała do działania inne kobiety.
- Nauczyła się czytać mając 4 lata.
- Była najmłodsza w klasie, ale miała najlepsze stopnie.
- Wyruszyła z mężem w podróż poślubną na rowerach.
- Jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła szczyt Rysów i zrobiła prawo jazdy.
- Była ateistką.
- Grała w amatorskim teatrze w Paryżu. W czasie jednego z przedstawień poznała i zaprzyjaźniła się z 7 lat starszym pianistą – Ignacym Janem Paderewskim.
- Wymyśliła słowo radioaktywność.
- Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem.
- Mówiła biegle w pięciu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, angielskim oraz francuskim.
- Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się w kamienicy, w której niegdyś mieszkała, w Warszawie przy ul. Freta 16.
- Notatki Marii są skażone izotopem radu, dlatego są przechowywane w ołowianych naczyniach. Natomiast jej ciało zostało pochowane w ołowianej trumnie.
Te słowa zapadają w pamięć
Wiele słów Marii Skłodowskiej-Curie warto zapamiętać na dłużej. Niosą za sobą niezwykłą mądrość, siłę i odwagę.
- „Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym”.
- „Ja zaś myślę, że w każdej epoce można mieć życie interesujące i użyteczne, a o to głównie chodzi, aby go nie zmarnować i móc sobie powiedzieć, jak Jean Christophe „Jak tylko mogłem”.
- „Narażamy się na wiele rozczarowań, jeśli wszystkie nasze życiowe zainteresowania uzależniamy od uczuć burzliwych, jak miłość…”
- „Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie”.
- „Wszystko, co widziałam nowego i czego się uczyłam, zachwycało mnie. Było to jakby objawienie nowego świata, świata wiedzy, do którego nareszcie otwarto mi wolny dostęp”.
- „Nikomu z nas życie, zdaje się, bardzo łatwo nie idzie, ale cóż robić, trzeba mieć odwagę i głównie wiarę w siebie, w to, że się jest do czegoś zdolnym i że do tego czegoś dojść potrzeba. A czasem wszystko się pokieruje dobrze, wtedy kiedy najmniej się człowiek tego spodziewa”.
- „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę”.
Maria Skłodowska-Curie nie tylko była genialnym naukowcem, ale także inspirującą postacią, która na zawsze pozostaje w pamięci jako ikona nauki i symbol nieustającej chęci rozwoju.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?