Spis treści
90. rocznica urodzin Marka Hłaski
W 2024 roku będziemy obchodzić 90. rocznicę urodzin Marka Hłaski i z tego też powodu Sejm zdecydował, że to on będzie patronem nadchodzącego roku.
Marek Hłasko to wybitny polski prozaik i autor scenariuszy filmowych. Debiutował w 1951 r. opowiadaniem „Baza sokołowska”. Na podstawie jego utworów powstały m.in. filmy „Zbieg” Stanisława Jędryki czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego.
Posłowie w uchwale zwrócili uwagę na to, że pisarz potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną.
W czasie posiedzenia przypomniano o świetnie przyjętym przez krytyków tomu „Pierwszy krok w chmurach”. Zwrócono także uwagę na emigracyjne losy Hłaski i kolejne utwory „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.
Melchior Wańkowicz patron roku 2024
W 50. rocznicę od jego odejścia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2024 Rokiem Melchiora Wańkowicza – niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty, będącego wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa – napisali posłowie.
Melchior Wańkowicz to wybitny polski reportażysta i pisarz. Debiutował artykułami w prasie jeszcze w czasie zaborów. Do jego twórczości należą m.in.: „Strzępy Epopei. Opowiadania”, „Szczenięce lata”, „Bita o Monte Cassino”, „Westerplatte”, „Tędy i owędy”. Jego powieść autobiograficzna „Ziele na kraterze” znajduje się na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej.
Kazimierz Wierzyński – 130. rocznica urodzin
Polski poeta, eseista, prozaik. W młodości był zaangażowany w konspirację niepodległościową, a pod koniec I wojny światowej, po wyjściu z niewoli rosyjskiej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1913 r. wierszem „Hej, kiedyż, kiedyż”, ale za właściwy debiut uznaje się tomik wydany w 1919 r. „Wiosna i wino”, który przyniósł mu popularność. Pisarz otrzymał złoty medal w olimpijskim konkursie sztuki i literatury w 1928 r. w Amsterdamie za utwór „Laur Olimpijski”.
Otrzymał również Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Złoty Wawrzyn Akademicki.
Patronem roku 2024 również Zygmunt Miłkowski
W 2024 r. minie 200 lat od narodzin Zygmunta Miłkowskiego, znanego również jako Teodor Tomasz Jeż.
Żołnierz i pisarz, wytrwałego działacz niepodległościowy, twórca idei obrony czynnej i skarbu narodowego – tak na jego temat wypowiedzieli się posłowie.
Walczył w Powstaniu Styczniowym, a po jego upadku przebywał i działał we Francji, a następnie w Szwajcarii.
Artysta pozostawił po sobie ponad 80 powieści, jako powieściopisarz debiutował w 1858 r. powieścią „Wasyl Hołub” opublikowaną w „Dzienniku Literackim”. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami.
2024 rokiem Czesława Miłosza
W 2024 roku obchodzić będziemy 20. rocznicę śmierci Czesława Miłosza. To wybitny poeta, laureat Nagrody Nobla (w 1980 r.), a także polski eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata. Tworzył od lat wczesnej młodości, aż do śmierci, przez ponad 70 lat. To jeden z najczęściej tłumaczonych, na wszystkie języki, polskich autorów.
W ocenie senatorów jako pisarz i myśliciel stał się on jednym z największych autorytetów intelektualnych, a jego twórczość jest zakorzeniona w wieloetnicznych tradycjach polskiej kultury, reprezentuje zarazem dziedzictwo narodów Europy Środkowo-Wschodniej z jej doświadczeniem skutków nazizmu i komunizmu - czytamy uzasadnienie na stronie internetowej Senatu.
Witold Gombrowicz wśród patronów
Rok 2024 to 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza. Z tego powodu Senat zdecydował się na wspomnienie o nim w nadchodzącym roku.
Pisarz debiutował w 1933 r. zbiorem pt. „Pamiętnik okresu dojrzewania”, niezrozumianym przez krytyków, wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, nominowany do Nagrody Nobla. Jego utwory również często i chętnie są przekładane na języki obce. Utwory takie jak „Ferdydurke” czy „Trans-Atlantyk” na stałe zapisały się w historii polskiej literatury.
Senatorowie wskazują też, że autor „Ferdydurke” należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale jest również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału - napisano na stronie internetowej Senatu.
Rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej
Senat ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Oznacza to, że w nadchodzącym roku szczególny nacisk kładziony będzie na rozwój Edukacji Ekonomicznej. Senatorom zależy na wzmocnieniu świadomości ekonomicznej Polaków, a także docenieniu wkładu w rozwój gospodarczy w ostatnich 100 latach.
Kierując się słowami Władysława Grabskiego: «Edukacja ekonomiczna stanowi fundament dobrobytu narodowego i osobistego», chcemy wzmocnić dążenia świata ekonomii i edukacji do podmiotowej obecności edukacji ekonomicznej w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym – czytamy w uchwale.
Kto jeszcze wśród patronów roku 2024?
Lista patronów roku 2024 jest bardzo pokaźna, wśród nich poza wymienionymi powyżej pisarzami: abp. Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, rodzina Ulmów, Polscy Olimpijczycy. Senat wskazał również: Wincenta Witosa oraz Władysława Zamoyskiego.
📌Sejm podjął uchwały w sprawie ustanowienia roku 2024:
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) July 28, 2023
🔸Rokiem Marka Hłaski;
🔸Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka;
🔸Rokiem Romualda Traugutta;
🔸Rokiem Wincentego Witosa;
🔸Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego;
🔸Rokiem Melchiora Wańkowicza;
🔸Rokiem Rodziny Ulmów;
🔸Rokiem… pic.twitter.com/JdY0JQjAhx
Patroni roku wybierani są od kilku lat po to, by upamiętnić życie, twórczość, dokonania wybitnych jednostek. To dobry czas na wspomnienie o tych postaciach również w szkołach – tworzone są konkursy, projekty, przedstawienia związane z patronami, by ich dorobek nie odszedł w zapomnienie.
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?