Oto patroni roku 2024. Wśród nich Marek Hłasko i Czesław Miłosz Kto jeszcze będzie nam towarzyszyć w tym roku?

Magdalena Ignaciuk
Kto będzie nam towarzyszył w 2024 roku? Ustanowiono patronów roku 2024. Wśród nich pojawił się Czesław Miłosz i Marek Hłasko.
Kto będzie nam towarzyszył w 2024 roku? Ustanowiono patronów roku 2024. Wśród nich pojawił się Czesław Miłosz i Marek Hłasko. jan_photo/unsplash.com
Sejm wybrał dziewięciu patronów roku 2024, a czterech z nich to wybitni polscy pisarze: Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński oraz Zygmunt Miłkowski. Na początku września natomiast Senat wybrał patronów na ten sam rok. Są wśród nich Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz. W ten sposób upamiętnia się osoby zasłużone dla polskiej kultury, sportu i historii. Czym wyróżniają się wymienieni artyści? Dlaczego wybrano właśnie tych patronów? Co warto o nich wiedzieć? Poznajcie najważniejsze fakty na ich temat.

Spis treści

90. rocznica urodzin Marka Hłaski

W 2024 roku będziemy obchodzić 90. rocznicę urodzin Marka Hłaski i z tego też powodu Sejm zdecydował, że to on będzie patronem nadchodzącego roku.

Marek Hłasko to wybitny polski prozaik i autor scenariuszy filmowych. Debiutował w 1951 r. opowiadaniem „Baza sokołowska”. Na podstawie jego utworów powstały m.in. filmy „Zbieg” Stanisława Jędryki czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego.

Posłowie w uchwale zwrócili uwagę na to, że pisarz potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną.

W czasie posiedzenia przypomniano o świetnie przyjętym przez krytyków tomu „Pierwszy krok w chmurach”. Zwrócono także uwagę na emigracyjne losy Hłaski i kolejne utwory „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.

Melchior Wańkowicz patron roku 2024

W 50. rocznicę od jego odejścia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2024 Rokiem Melchiora Wańkowicza – niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty, będącego wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa – napisali posłowie.

Melchior Wańkowicz to wybitny polski reportażysta i pisarz. Debiutował artykułami w prasie jeszcze w czasie zaborów. Do jego twórczości należą m.in.: „Strzępy Epopei. Opowiadania”, „Szczenięce lata”, „Bita o Monte Cassino”, „Westerplatte”, „Tędy i owędy”. Jego powieść autobiograficzna „Ziele na kraterze” znajduje się na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej.

Kazimierz Wierzyński – 130. rocznica urodzin

Polski poeta, eseista, prozaik. W młodości był zaangażowany w konspirację niepodległościową, a pod koniec I wojny światowej, po wyjściu z niewoli rosyjskiej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1913 r. wierszem „Hej, kiedyż, kiedyż”, ale za właściwy debiut uznaje się tomik wydany w 1919 r. „Wiosna i wino”, który przyniósł mu popularność. Pisarz otrzymał złoty medal w olimpijskim konkursie sztuki i literatury w 1928 r. w Amsterdamie za utwór „Laur Olimpijski”.

Otrzymał również Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Złoty Wawrzyn Akademicki.

Patronem roku 2024 również Zygmunt Miłkowski

W 2024 r. minie 200 lat od narodzin Zygmunta Miłkowskiego, znanego również jako Teodor Tomasz Jeż.

Żołnierz i pisarz, wytrwałego działacz niepodległościowy, twórca idei obrony czynnej i skarbu narodowego – tak na jego temat wypowiedzieli się posłowie.

Walczył w Powstaniu Styczniowym, a po jego upadku przebywał i działał we Francji, a następnie w Szwajcarii.

Artysta pozostawił po sobie ponad 80 powieści, jako powieściopisarz debiutował w 1858 r. powieścią „Wasyl Hołub” opublikowaną w „Dzienniku Literackim”. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

2024 rokiem Czesława Miłosza

W 2024 roku obchodzić będziemy 20. rocznicę śmierci Czesława Miłosza. To wybitny poeta, laureat Nagrody Nobla (w 1980 r.), a także polski eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata. Tworzył od lat wczesnej młodości, aż do śmierci, przez ponad 70 lat. To jeden z najczęściej tłumaczonych, na wszystkie języki, polskich autorów.

W ocenie senatorów jako pisarz i myśliciel stał się on jednym z największych autorytetów intelektualnych, a jego twórczość jest zakorzeniona w wieloetnicznych tradycjach polskiej kultury, reprezentuje zarazem dziedzictwo narodów Europy Środkowo-Wschodniej z jej doświadczeniem skutków nazizmu i komunizmu - czytamy uzasadnienie na stronie internetowej Senatu.

Witold Gombrowicz wśród patronów

Rok 2024 to 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza. Z tego powodu Senat zdecydował się na wspomnienie o nim w nadchodzącym roku.
Pisarz debiutował w 1933 r. zbiorem pt. „Pamiętnik okresu dojrzewania”, niezrozumianym przez krytyków, wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, nominowany do Nagrody Nobla. Jego utwory również często i chętnie są przekładane na języki obce. Utwory takie jak „Ferdydurke” czy „Trans-Atlantyk” na stałe zapisały się w historii polskiej literatury.

Senatorowie wskazują też, że autor „Ferdydurke” należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale jest również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału - napisano na stronie internetowej Senatu.

Rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej

Senat ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Oznacza to, że w nadchodzącym roku szczególny nacisk kładziony będzie na rozwój Edukacji Ekonomicznej. Senatorom zależy na wzmocnieniu świadomości ekonomicznej Polaków, a także docenieniu wkładu w rozwój gospodarczy w ostatnich 100 latach.

Kierując się słowami Władysława Grabskiego: «Edukacja ekonomiczna stanowi fundament dobrobytu narodowego i osobistego», chcemy wzmocnić dążenia świata ekonomii i edukacji do podmiotowej obecności edukacji ekonomicznej w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym – czytamy w uchwale.

Kto jeszcze wśród patronów roku 2024?

Lista patronów roku 2024 jest bardzo pokaźna, wśród nich poza wymienionymi powyżej pisarzami: abp. Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, rodzina Ulmów, Polscy Olimpijczycy. Senat wskazał również: Wincenta Witosa oraz Władysława Zamoyskiego.

Patroni roku wybierani są od kilku lat po to, by upamiętnić życie, twórczość, dokonania wybitnych jednostek. To dobry czas na wspomnienie o tych postaciach również w szkołach – tworzone są konkursy, projekty, przedstawienia związane z patronami, by ich dorobek nie odszedł w zapomnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji