Matura po latach: spełnienie marzeń o studiach i edukacji. Najważniejsze informacje o egzaminach dojrzałości po 5, 7, czy nawet 10 latach

Barbara Wesoła
Egzamin dojrzałości można zdać po wielu latach od zakończenia szkoły średniej
Egzamin dojrzałości można zdać po wielu latach od zakończenia szkoły średniej Unsplash
Marzenia o studiach, rozwijanie kariery zawodowej czy zaspokojenie własnej ciekawości naukowej nie znają wieku. Dla wielu osób, które z różnych przyczyn nie zdawały matury tuż po liceum czy technikum lub nie zdały satysfakcjonująco na obecne potrzeby, zdawanie tego egzaminu po latach staje się wielkim celem. Czy to możliwe? Jakie są zasady i co warto wiedzieć na temat matury po latach? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czy można zdawać maturę po latach?

Odpowiedź brzmi: tak! Niezależnie od wieku, każda osoba, która posiada świadectwo ukończenia liceum lub technikum, może przystąpić do egzaminu maturalnego. W zależności od tego, kiedy podchodziłeś do matury po raz pierwszy – będziesz zdawać jeden wybrany przedmiot (poprawiać z niego wynik) lub egzaminy z wszystkich przedmiotów.

Jak wygląda matura dla dorosłych po latach?

Matura dla dorosłych wygląda tak samo, jak dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich. Składa się z trzech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego,
  • matematyki,
  • języka obcego
  • oraz z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Czy można poprawić tylko jeden przedmiot maturalny?

Osoby, które chcą poprawić tylko wynik z jednego z egzaminów, mają na to 5 lat od daty pierwszego podejścia. Wystarczy zgłosić taką chęć w swojej szkole macierzystej lub w najbliższym Okręgowym Komisariacie Egzaminacyjnym (OKE).

Po pięciu latach należy podejść do całej matury od nowa, ze wszystkich przedmiotów.

Jak zgłosić chęć zdawania matury?

Procedura zgłoszenia chęci zdawania matury po latach jest stosunkowo prosta. Możesz zgłosić swoją chęć w szkole macierzystej lub w najbliższym OKE. Tam dowiesz się, jakie są terminy i wymagania. Jeśli minęło już więcej niż 5 lat, to tak jak wspomnieliśmy, konieczne będzie przystąpienie do wszystkich egzaminów od nowa. W tym celu trzeba złożyć deklarację maturalną, aby w dniu matur dla zdającego w odpowiedniej placówce był przygotowany arkusz.

Deklarację maturalną (deklaracja A) do szkoły macierzystej muszą złożyć absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 r.), którzy przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2019–2022, ale nie uzyskał świadectwa dojrzałości, a także których szkoła nie została zlikwidowana.

Natomiast do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) składają deklarację (deklarację B):

  • absolwenci 4-letniego LO, którego macierzysta szkoła została zlikwidowana;
  • absolwenci 3-letniego LO lub szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego LO, 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2022/2023 włącznie, których macierzysta szkoła została zlikwidowana;
  • absolwenci uzupełniających LO, którzy ukończył szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie;
  • absolwenci liceum profilowanego lub technikum uzupełniającego dla młodzieży, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2013/2014;
  • absolwenta ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 r.);
  • osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Dorośli, którzy chcą zdawać maturę w maju 2024, muszą także jak najszybciej zgłosić się do OKE o utworzenie profilu ZIU, za pomocą którego można złożyć e-deklarację. Deklaracja maturalna musi zostać złożona do 7 lutego 2024. Bez tego nie będzie możliwe przystąpienie do egzaminów w maju.

Gdzie szukać informacji o egzaminach maturalnych?

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu egzaminów z poszczególnych przedmiotów, jak również wymagania, a także przykładowe arkusze, arkusze maturalne z poprzednich lat, harmonogram matur znajdziemy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Warto tam zaglądać, aby nie ominęły nas ważne komunikaty np. o tym, co można wnieść na salę lub o zmianach na maturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji