Nauczyciele chcą być offline. Walka o balans między pracą, a życiem prywatnym. ZNP razem z ETUCE w kampanii #MakeTeachingAtraktive

Magdalena Ignaciuk
ZNP zachęca do rozmów o ochronie czasu wolnego nauczycieli. Dlaczego to takie istotne?
ZNP zachęca do rozmów o ochronie czasu wolnego nauczycieli. Dlaczego to takie istotne? freepik.com
O work-life balance sporo się mówi, jednak nie w kontekście nauczycieli. Tym zwykle zarzuca się za mało pracy, lenistwo i roszczeniowość. Pojawia się zatem kolejna kwestia - nauczyciele chcą być offline. „Chodzi o zapewnienie realnej równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz ochronę zdrowia, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, ponieważ nadmierne obciążenie pracą bardzo szybko może prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego” - wyjaśnia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Spis treści

„Nauczyciele nigdy nie są offline”

Od nauczycieli wymaga się bycia w gotowości przez cały czas. Choć niektórzy uważają, że problem jest fikcyjny, istnieje on w świadomości wielu nauczycieli. Na pewno wynika to z faktu, że czas pracy nauczyciela to kwestia bardzo względna i bardzo wiele obowiązków dokłada się mu „w ramach czterdziestogodzinnego tygodnia pracy”. ZNP poruszył ten problem i zwrócił uwagę na work-life balance w edukacji.

Rozwój narzędzi cyfrowych zaciera granicę między życiem zawodowym i prywatnym nauczycieli, dlatego nadszedł czas, aby mówić o prawie do bycia offline, czyli do wyłączenia się! Prawo do bycia offline ma zasadnicze znaczenie z perspektywy work-life balance. Chodzi o zapewnienie realnej równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz ochronę zdrowia, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, ponieważ nadmierne obciążenie pracą bardzo szybko może prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego. Dlatego musimy rozmawiać o ochronie czasu wolnego od pracy nauczycieli i nauczycielek!– apelują Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz ETUCE – European Trade Union Committee for Education w ramach kampanii #MakeTeachingAtraktive

„Odpisywanie na wiadomości w dzienniku elektronicznym wieczorem, albo nawet w nocy? Kto z nas tego nie robił? Może przyszedł czas, by porozmawiać o tym zawodowym obciążeniu nauczycieli i nauczycielek?” - czytamy na stronie ZNP.

Czas to zmienić

Powinniśmy zrozumieć, że to, że każdy z nas chodził kiedyś do szkoły, nie upoważnia nas do rozliczania nauczycieli z każdej godziny. Należy głośno mówić o tym, jak wygląda praca nauczyciela.

Wiadomości w dzienniku elektronicznym wieczorami i w weekendy to standard. Nie tylko od rodziców, ale od współpracowników, a także od dyrektora. Nieraz dostawałam informację w niedzielę wieczorem, że następnego dnia rano mam zastępstwo i muszę się pojawić w szkole wcześniej. Nie powinno to tak wyglądać - mówi pani Agnieszka, nauczycielka z białostockiej szkoły podstawowej.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje wyjątkowe, jednak często dyrektorzy przekazują informacje w piątkowy wieczór, oczekując, że w poniedziałek nauczyciele będą zaznajomieni z tematem lub nawet wykonają już zadania zlecone w mailu.

Warto zacząć głośno mówić o tym, że równowaga między pracą nauczyciela, a życiem prywatnym jest niezwykle istotna. Jej brak tworzy wypalonych zawodowo, sfrustrowanych i niezadowolonych nauczycieli, a przecież nie takiej edukacji potrzebujemy.

Brak cyfrowego „odłączenia się od pracy / wyłączenia się / wylogowania to:
- brak równowagi w życiu zawodowym i prywatnym nauczycieli
- negatywne konsekwencje psychospołeczne.
Dlatego musimy rozmawiać o ochronie czasu wolnego od pracy nauczycieli i nauczycielek! – apeluje ZNP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Głos Nauczycielski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji