Spis treści
Nauczyciele z końcem roku odchodzą ze szkół
Pod koniec roku szkolnego nauczyciele często składają wypowiedzenia. Największy wzrost wakatów obserwowany jest od maja do sierpnia. Przyczyn jest kilka i nie chodzi wyłącznie o zarobki nauczycieli. Niski prestiż zawodu, wypalenie zawodowe, stres i brak wyzwań skłania ludzi - jeszcze przed emeryturą - do szukania lepszych perspektyw do rozwoju swojego potencjału, a także wyższego wynagrodzenia za swoją pracę.
Niektórzy przebranżawiają się i rozpoczynają zupełnie nową ścieżkę kariery, inni otwierają własne firmy, jeszcze inni korzystają ze świadczenia kompensacyjnego lub decydują się odpocząć od pracy, zadbać o swoje siły fizyczne i psychiczne podczas urlopu dla podratowania zdrowia.
Wielu pozostaje w zawodzie, tylko decyduje się podjąć pracę w innego typu placówce np. w szkole niepublicznej, społecznej, językowej.
Na jednej z popularnych facebookowych grup „Nauczyciel zmienia zawód”, która liczy 35,9 tys. członków, nie brakuje postów, w których pedagodzy opowiadają o trudach swojej pracy, wątpliwościach związanych ze zmianą zawodu, czy ogłaszają, że zdecydowali się pracę zmienić i złożyli wypowiedzenie. Nie brakuje wyznań takich, jak:
- Złożyłam wypowiedzenie. Poczułam ulgę,
- Wypowiedzenie złożone! Od września nowy etap,
- Zmieniam z publicznej na prywatną,
- Urlop zdrowotny to najlepsze co spotkało mnie w tej pracy,
- Nie czekam na nagrody, dodatki...idę na świadczenie kompensacyjne.
Rośnie liczba wakatów dla pedagogów. Kto znajdzie prace w szkole?
Według danych, przygotowanych przez nauczyciela prowadzącego grupę „Dealerzy Wiedzy”, liczba wakatów wzrosła w maju 2023 r. o 30 proc. względem roku poprzedniego. Największe zapotrzebowanie jest w województwie mazowieckim (ponad 3 tys. ofert pracy) a najmniejsze w województwie świętokrzyskim (123 oferty). Łącznie w Polsce dostępnych jest ponad 15 tys. ofert pracy, w tym 5 844 to wakaty (od 19 do 40 godzin).
Największe zapotrzebowanie jest w całym kraju na:
- psychologów,
- pedagogów (głównie pedagogów specjalnych),
- nauczycieli wychowania przedszkolnego,
- nauczycieli języka angielskiego,
- matematyków.
Najmniej ofert dotyczy nauczycieli:
- muzyki,
- geografii,
- biologii,
- historii.
Oferty pracy dla nauczycieli są dostępne w bankach pracy na stronach kuratoriów.
Za mało nauczycieli w szkołach średnich. Będzie więcej godzin ponadwymiarowych
Z problemem kadrowym mogą zmagać się szkoły ponadpodstawowe, w których w roku 2023/2024 będzie dużo więcej uczniów niż standardowo. To pokłosie reformy edukacji, w wyniku której w 2015 roku sześciolatki poszły do pierwszych klas wraz z siedmiolatkami.
Dlatego w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych bierze udział półtora rocznika tegorocznych ósmoklasistów. Rozwiązaniem zaproponowanym przez MEiN jest czasowa zmiana przepisów, która umożliwia nauczycielom podjęcie większej liczby godzin ponadwymiarowych oraz korzystania przez szkoły z dodatkowych miejsc do prowadzenia lekcji.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?