Opinie o maturze próbnej z angielskiego okiem nauczyciela i uczniów. CKE przygotowało łatwy arkusz? Komentarze maturzystów jednoznaczne

Magdalena Konczal
Jak uczniowie poradzili sobie z maturą próbną z angielskiego?
Jak uczniowie poradzili sobie z maturą próbną z angielskiego? fot. Dariusz Bloch/ Polska Press zdjęcie ilustracyjne
Matura próbna z języka angielskiego z CKE to ostatni egzamin, z którym zmierzyli się maturzyści w grudniu 2023 roku. Uczniowie do arkusza zasiedli o godz. 9.00. Na rozwiązanie zadań mieli 120 minut, a więc oficjalnie długopisy odłożyli ok. godz. 11.00. Opinie na temat grudniowej matury z angielskiego pojawiały się w mediach społecznościowych już wcześniej, ponieważ niektórzy decydowali się zakończyć egzamin z wyprzedzeniem. Komentarzem na temat poziomu trudności egzaminu podzieliła się także Elżbieta Deja, anglistka z firmy Tutlo.

Spis treści

Próbna matura z angielskiego w grudniu 2023 – arkusz CKE i odpowiedzi

W grudniu uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych pisali próbne matury. Są już klucze odpowiedzi od CKE

Matura próbna z angielskiego 2024. Odpowiedzi i arkusz CKE. ...

(odpowiedzi do zadań znajdują się pod arkuszem).

Opinie o próbnej maturze z angielskiego. Było łatwo?

Uczniowie w mediach społecznościowych dzielą się spostrzeżeniami na temat poziomu trudności tegorocznej matury próbnej z CKE z języka angielskiego. Przypomnijmy, że zakończyła się ona o godz. 11.00. Zazwyczaj ten egzamin uważany jest za jeden z łatwiejszych. Okazuje się, że tym razem było podobnie. Uczniowie piszą:

  • giga slay ta maturka;
  • myślę, że to zły znak, że ta matura jest była taka prosta;
  • łatwe było aż za łatwe;
  • angielski był bardzo przyjemny tylko tego napoleona i as long as 12 hours nie jestem pewna.
Trwa głosowanie...

Jak poszła Ci matura z języka angielskiego z CKE?

Pojawiają się też spostrzeżenia dotyczące ostatniego, najdłuższego zadania. Uczniowie musieli napisać e-mail. Zgodnie przyznają jednak, że temat był przystępny:

  • angielski był prosty, w limicie słów nie mogłam się zmieścić;
  • Łatwy ten angielski życzę babce powodzenia w czytaniu maila w którym kumpel dowiaduje się żeby zdać kurs na oprowadzacza musi mieć przeszkolenie wojskowe

Temat ostatniego zadania brzmiał następująco:
Od niedawna uczestniczysz w kursie na przewodnika turystycznego. W e-mailu do kolegi z Anglii:

  • napisz, dlaczego warto być przewodnikiem turystycznym
  • poinformuj, w jaki sposób zdobyłeś(-aś) pieniądze na opłacenie tego kursu
  • przedstaw program kursu
  • wyraź swoją opinię o osobie prowadzącej ten kurs.

Matura z angielskiego okiem nauczyciela

Elżbieta Deja – lektorka język angielskiego, egzaminatorka OKE i główny metodyk Tutlo Teens w Tutlo – zaznacza, że matura próbna była trudniejsza, niż majowa.

– O ile zadania na rozumienie ze słuchu oraz rozumienie tekstów pisanych zapewne nie przysporzyły uczniom problemów, o tyle sformułowanie wypowiedzi pisemnej i wykonanie zadań na znajomość środków językowych dla niejednego z nich mogły stanowić spore wyzwanie. Według mnie średni wynik z dzisiejszej matury próbnej będzie o kilka procent niższy niż uzyskany przez maturzystów w maju 2023 r. – zaznacza ekspertka.

Dodaje również:

– Patrząc na arkusz matury próbnej zakładam, że matura właściwa będzie trudniejsza niż tegoroczna. Spodziewam się bardziej problematycznych zadań na znajomość struktur językowych i już nie tak szablonowych poleceń w zadaniu nr 12, jak miało to miejsce do tej pory. Z pewnością w zadaniach na gramatykalizację pojawią się trudniejsze zwroty, struktury do użycia - nie będzie to już tylko poprawne użycie czasu, ale także właściwe zrozumienie zdania zawierającego idiom czy czasownik frazalny np. typu „run out” – mówi Elżbieta Deja.

Podsumowanie matur próbnych z CKE

Język angielski lub inny wybrany język obcy nowożytny na poziomie podstawowym to już ostatnia matura próbna z CKE. Trzydniowy cykl matur próbnych rozpoczął się w środę egzaminem z języka polskiego, a we czwartek uczniowie zmierzyli się z testem diagnostycznym z matematyki. W tym roku CKE nie organizuje matur próbnych na poziomie rozszerzonym, tak jak to było w grudniu ubiegłego roku.

Kiedy oficjalne odpowiedzi od CKE do matur próbnych?

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, zasady oceniania rozwiązań w pierwszej wersji będą przekazane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO, a także zamieszczone na stronie internetowej CKE:

  • w przypadku testu diagnostycznego z języka polskiego – 11 grudnia br. (poniedziałek), ok. godz. 12:00;
  • w przypadku testu diagnostycznego z matematyki – 12 grudnia br. (wtorek), ok. godz. 12:00;
  • w przypadku testu diagnostycznego z języków obcych nowożytnych – 13 grudnia br. (środa), ok. godz. 12:00.

W przypadku zmian zasad oceniania uzgodnionych przez ekspertów oraz egzaminatorów sprawdzających i oceniających próbę prac egzaminacyjnych, na ww. stronach internetowych zostaną opublikowane zasady w drugiej wersji, nie później niż do 19 grudnia br. – można przeczytać w komunikacie CKE.

FAQ – próbna matura z CKE 2023/2024

Najważniejsze informacje na temat próbnej matury organizowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Sprawdź, kiedy są egzaminy, ile trwają i czy próbna matura jest obowiązkowa.

Kiedy jest próbna matura z CKE?

Próbna matura odbędzie się w następujących dniach:

  • 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym;
  • 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym;
  • 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, a więc język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.

Ile trwa próbna matura?

Matura próbna w roku szkolnym 2023/2024 trwa w zależności od przedmiotu:

  • 240 minut – w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym;
  • 180 minut – jeżeli chodzi o egzamin z matematyki na poziomie podstawowym;
  • 120 minut – w przypadku egzaminu z języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego) na poziomie podstawowym.

Kiedy pojawią się arkusze CKE testów diagnostycznych?

Arkusze CKE matury próbnej pojawią się w momencie, gdy uczniowie zaczną pisać egzamin. CKE podjęło taką decyzję, by umożliwić wszystkim maturzystom (także tym, którzy z różnych powodów nie przystępują do testów diagnostycznych w szkole) sprawdzenie się na egzaminie.

Arkusze egzaminacyjne będą więc dostępne w zależności od egzaminu:

  • w środę (6 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka polskiego;
  • we czwartek (7 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z matematyki;
  • w piątek (8 grudnia ok. godz. 9.00) – arkusz z języka angielskiego.

Czy można wystawiać oceny z egzaminu próbnego?

Jak przekazało CKE w komunikacie: Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia.

Kto sprawdza matury próbne?

Arkusze egzaminacyjne z próbnej matury sprawdzają nauczyciele ze szkoły, w której odbywa się egzamin. Prace są sprawdzane według klucza opracowanego przez CKE. Na maturze właściwej arkusze oceniać będą nauczyciele z uprawnieniami egzaminatora, a dane uczniów będą zakodowane.

Kiedy pojawią się zasady oceniania zadań na maturze próbnej?

Jak przekazano zasady oceniania rozwiązań zadań w pierwszej wersji zostaną opublikowane na stronach CKE i poszczególnych OKE odpowiednio:

  • 11 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z języka polskiego;
  • 12 grudnia 2023 ok. godz. 12.00 – w przypadku matury próbnej z matematyki;
  • 13 grudnia 2023 ok. godz. 12.00  – w przypadku matury próbnej z języka obcego.

Czy próbna matura jest obowiązkowa?

Do próbnej matury przystępują chętne szkoły. Testowy egzamin, na podstawie materiałów CKE (arkusze egzaminacyjne) organizuje dyrekcja placówki. Uczestnictwo w próbnej maturze nie jest obowiązkowe, ale pozwala sprawdzić poziom wiedzy przed właściwym egzaminem dojrzałości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji