„Paszenog, jątrew, zełwa” – tak mówili o sobie nasi przodkowie i to wcale nie złośliwie. To po prostu staropolskie nazwy rodzinnych więzi

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jeśli też tracisz orientację, kiedy w rodzinnych opowieściach mowa o „stryjecznym wuju dziadka czyjegoś drugiego męża”, to dlatego, że zubożał zasób słów na określenie familijnych związków. Do worka z kuzynami hurtowo wrzucamy dalszych krewnych z jednego pokolenia, do wujów wliczamy grono bliskich i znajomych rodziców, w poczet szwagrów natomiast wliczamy partnerów rodzeństwa. Tymczasem jątrew, paszenog i zełwa to nie są złośliwe inwektywny, a precyzyjne terminy pomagające się poruszać (przynajmniej staropolanom) po skomplikowanej sieci powinowactw.

Spis treści

Ewolucja nazw związków rodzinnych

Język jest elementem odzwierciedlającym struktury społeczne i relacje rodzinne, zachowuje pamięć o nich i ich istotności, nawet jeśli one same zmieniły się lub ustąpiły miejsca innym układom. W staropolskiej kulturze familijna sieć kontaktów miała istotne znaczenie, co przekładało się na bogactwo unikalnych terminów, nazywających stopnie pokrewieństwa i nie mniej ważnych powinowactw.

Geneza staropolskich nazw powinowactw sięga czasów prasłowiańskich, a ich pochodzenie często odwołuje się do tradycji i wierzeń przodków. Na przykład „stryj” oznaczał starszego brata ojca i wywodził się z terminu oznaczającego opiekuna rodziny.

Nazewnictwo rodzinne ulegało też wpływowi innych kultur i języków, szczególnie łacińskiego, niemieckiego i ruskiego, co wprowadzało nowe terminy oraz modyfikowało istniejące nazwy. Przykładowo „świekra” pochodzi ze staro-cerkiewno-słowiańskiego i odnosi się do osoby, która wprowadza nową członkinię do rodziny. Jest to zatem dzisiejsza teściowa.

Nazwy powinowactw ewoluowały wraz z przemianami społecznymi i kulturowymi. Od średniowiecza po czasy nowożytne, nazwy te zmieniały się, a ich znaczenie dostosowywało się do nowych realiów. Chociaż wiele z nich wyszło z użycia, mogłyby się okazać i dziś bardzo użyteczne, takie jak choćby „pociot”, który oznacza dalekiego krewnego lub przyjaciela rodziny.

Kto jest kim? Słownik staropolskich nazw powinowactw

Powinowactwo to pojęcie odnoszące się do relacji rodzinnych powstałych z małżeństwa, a nie z krwi. Obejmuje więzi pomiędzy małżonkami oraz ich rodzinami. Okazuje się, że wchodząc w związek małżeński nie tylko zyskujemy teściów i szwagrów, ale cały pakiet powinowatych. Kto dla kogo jest kim w powiększonej rodzinie?

Dla żony:

  • matka męża: świekra
  • ojciec męża: świekier
  • siostra męża: zełwa
  • mąż siostry męża: zełwin
  • brat męża: dziewierz
  • żona brat męża: jątrew.

Dla męża:

  • matka żony: teściowa
  • ojciec żony: teść
  • siostra żony: świeść
  • mąż siostry żony: paszenog
  • brat żony: szurzy
  • żona brata żony: szurzyna.

Dla rodziców:
mąż córki: zięć
żona syna: snecha
matka zięcia: swatka
ojciec zięcia: swat
matka snechy: współteściowa
ojciec snechy: współteść.

Dla rodzeństwa:
żona brata: bratowa
mąż siostry: swak.

Dawne nazwy dziś

Język nieustannie się zmienia. Jedne słowa odchodzą, przychodzą nowe – rozbłyskują i gasną lub zmienia się ich znaczenie. Nierzadko możemy zaobserwować też nieoczekiwany powrót dawno strupieszałych wyrazów do współczesnego języka. Czasem w nieco innym wydźwięku, jak np. „ziomek” przyswojony przez młodzieżową subkulturę, a czasem w pełnej swej krasie jak np.„zagwozdka” (kwestia do rozwikłania).

Staropolskie nazwy powinowactw są interesującym świadectwem dawnych czasów, przypominają o bogactwie języka i kultury naszych przodków, ale znajomość tych terminów, choć archaicznych, może i dziś wzbogacić nasze rodzinne życie. Czyż od razu nie poczujemy się ze sobą bliżej, kiedy powiemy „idę na kawę z szurzyną”? Zanim jednak wprowadzisz tę nomenklaturę w życie, upewnij się, tak na wszelki wypadek, że nikt nie poczuje się obrażony...

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji