Przyszli studenci obserwują trendy i wybierają kierunki, na które jest zapotrzebowanie na rynku. Spełniają też marzenia rodziców

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Studenci orientują się w potrzebach rynku. Najbardziej oblegane kierunki to te, na które jest zapotrzebowanie.
Studenci orientują się w potrzebach rynku. Najbardziej oblegane kierunki to te, na które jest zapotrzebowanie. Krzysztof Kapica/Polska Press
Wybierane dziś przez młodzież kierunki studiów okazują się być odzwierciedleniem marzeń ich rodziców. Programista, lekarz i prawnik – takiej przyszłości dla swoich dzieci pragną rodzice, jak wynika z analizy WEBCON. Oczekiwania te pokrywają się z wyborami przyszłych studentów, ale także z trendami rynkowymi. Z danych MEiN wynika, że w roku akademickim 2021/2022 najpopularniejsze kierunki studiów to informatyka, na którą aplikowało ponad 36 tys. młodych, następnie psychologia (35,2 tys.), zarządzanie (29,2 tys.), kierunek lekarski (21,6 tys.) oraz prawo (20,5 tys.). W tym roku na podium pierwsze miejsce ma natomiast psychologia.

Ekspert od rynku pracy Krzysztof Inglot chociaż podkreśla, że „Lepiej, żeby ktoś był szczęśliwym malarzem niż nieszczęśliwym programistą” to jednocześnie wyjaśnia, że warto uwzględnić także trendy rynkowe i zapotrzebowanie na określone grupy zawodów, bo wtedy możemy naszą pasją odpowiednio zarządzić.

Niestety okazuje się, że wciąż popularne są kierunki, po których absolwenci nie mogą znaleźć pracy w zawodzie, bo jest ich więcej, niż oczekuje tego rynek. Mowa np. o biznesie, administracji czy naukach społecznych. Dobrze więc planując dalszą edukację i karierę nie bagatelizować trendów rynkowych, jednocześnie mieć świadomość swoich predyspozycji i zainteresowań.

Od marzeń rodziców do faktycznej kariery

Krakowska firma IT WEBCON zapytała w swoim badaniu Polaków o to, jaką ścieżkę zawodową wybraliby dla swoich dzieci, gdyby to oni mogli podejmować decyzję. Na pierwszy miejscu został wskazany programista (22 proc.), a następnie lekarz (16 proc.) oraz prawnik (11 proc.). Kolejne wskazania zdobyły zaledwie 5 proc. poparcia wśród rodziców i byli to pracownicy naukowi, przedsiębiorcy i sportowcy.

Jak można się domyśleć, wybory rodziców są pragmatyczne, biorąc pod uwagę trendy na rynku pracy i oczekiwany poziom zarobków:

  • Informatyka
    Jeżeli chodzi o bycie programistą, Komisja Europejska w swoim najnowszym raporcie DESI oszacowała, że tylko w Polsce brakuje ok. 50 tys. specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej ok. 600 tys. Natomiast dane GUS mówią o tym, że programista znajduje się na liście najlepiej płatnych zawodów w Polsce w 2022 r. Zarobki mogą sięgać nawet 20 tys. zł brutto miesięcznie.
  • Medycyna
    Lekarze, zwłaszcza specjaliści, w tym m.in. chirurdzy, również świetnie zarabiają i – co więcej – jest to trzeci z najbardziej cenionych zawodów w Polsce, zaraz po strażaku i ratowniku medycznym. Co ciekawe, trendy demograficzne są tak nieubłagane, że zapotrzebowanie na pracowników w sektorze ochrony zdrowia będzie zdecydowanie rosło.
  • Prawo
    W przypadku adwokatów również możemy mówić o wysokich zarobkach, bo z analizy danych GUS wynika, że adwokat może zarobić nawet więcej niż programista – około 25 tys. zł brutto miesięcznie. W pandemii wzrosło też zapotrzebowanie na usługi prawników i ten trend na pewno jeszcze się utrzyma.

Młodzi aplikują na kierunki marzeń swoich rodziców, ale też śledzą trendy

Wybory młodych ludzi wybierających się na studia wskazują na to, że śledzą oni trendy rynkowe i słuchają swoich rodziców.

Na ogólnopolskie dane dotyczące przyjęć na studia na rok akademicki 2022/2023 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednak już teraz na stronach szkół wyższych publikowane są informacje o najbardziej obleganych kierunkach studiów. Na pierwszym miejscu znalazła się psychologia. Wysokie wyniki odnotowała także informatyka, prawo i kierunek lekarski.

- Takie wybory dobrze świadczą o młodych ludziach w Polsce. Oczywiście nadal popularne są ekonomia, filologia czy zarządzanie, gdzie obecnie nie potrzebujemy już tak wielu specjalistów. Pamiętajmy, że od wielu lat ekonomista znajduje się na liście zawodów nadwyżkowych. Cieszy mnie jednak dominacja kierunków związanych ze zdrowiem, bo to nie tylko kierunek lekarski, ale też psychologia i pielęgniarstwo. A chyba nic tak mocno jak pandemia nie udowodniło nam, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, psychiczne i fizyczne. Programiści, budowlańcy czy prawnicy również są na wagę złota – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji