Zaczynają się wypłaty podwyżek dla nauczycieli. Nowa pensja z wyrównaniem jeszcze w tym tygodniu?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Samorządy przekazują, że zaczynają wypłacać podwyżki dla nauczycieli
Samorządy przekazują, że zaczynają wypłacać podwyżki dla nauczycieli 123 RF/ zdjęcie seryjne
Wszyscy nauczyciele z niecierpliwością czekają na podwyżki. Zasadniczo mają one pojawić się już w marcu. Zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach zapowiedział w środę, że 1 marca miasto wypłaci nauczycielom szkół samorządowych podwyżki związane ze wzrostem minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Wzrost wynagrodzenia obejmie blisko 7,3 tys. osób. Nauczyciele z innych miast wkrótce także mogą spodziewać się podwyżek.

Spis treści

Podwyżki dla nauczycieli od 1 marca

Rozporządzenie ministra edukacji z 19 lutego br. zakłada wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, zależnie od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania, z wyrównaniem od 1 stycznia.

– Subwencja już wpłynęła i możemy podwyżki wypłacić – stwierdził Mariusz Banach, dodając, że podwyżka obejmie także wypłacane nauczycielom dodatki.

Podczas konferencji poinformowano, że na wypłaty dla 7251 nauczycieli zatrudnionych w miejskich szkołach od 1 marca ratusz przeznaczy ok. 25 mln więcej niż w poprzednich miesiącach. Wynagrodzenie za marzec będzie wypłacane z wyrównaniem za styczeń i luty.

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

– W projekcie uchwały, którą skierowaliśmy na sesję (Rady Miasta Lublina), zgodnie z informacją otrzymaną od Ministerstwa Finansów zwiększamy subwencję oświatową o ponad 112 mln zł. Kwota ta zabezpiecza podwyżki wynagrodzeń (…), ponadto wzrost zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – powiedziała skarbnik miasta Lucyna Sternik.

Wzrost dodatków dla nauczycieli

Zastępca prezydenta zapowiedział także wzrost o 20 proc. dodatku funkcyjnego dla dyrektorów.

Mówiąc o zarobkach pracowników niepedagogicznych Banach, podał, że 80 proc. z nich objęła podwyżka płacy minimalnej.

– W najbliższych tygodniach wraz z dyrektorami jednostek przygotujemy propozycję podwyżek płac dla pracowników niepedagogicznych, pracowników administracji przede wszystkim – poinformował.

Wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli

20 lutego br. MEN zakomunikowało, że na mocy rozporządzenia wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33 proc., a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych – o 30 proc.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Załącznikiem do nowelizacji jest tabela. Zawiera ona sześć stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie trzy etapy rozwoju zawodowego, tj. nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany oraz dwa poziomy wykształcenia.

Zgodnie z tabelą, która jest załącznikiem do rozporządzenia, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym w przypadku:

  • nauczyciela początkującego od 1 stycznia br. wynosi 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto),
  • nauczyciela mianowanego – 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto),
  • nauczyciela dyplomowanego – 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).
rozporządzenie
Tak przedstawiają się pensje nauczycieli rozporządzenie MEN/ tabela

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym – stanowią najliczniejszą grupę – to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli. Pozostali nauczyciele to osoby z tytułem zawodowym magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz innym wykształceniem.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze:

  • nauczyciela początkującego z takim poziomem wykształcenia (druga grupa zaszeregowania) od 1 stycznia br. wynosi 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto),
  • nauczyciela mianowanego – 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto),
  • nauczyciela dyplomowanego – 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).

Wynagrodzenie zasadnicze jest jednym ze składników tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Jego wysokość na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wynika z określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli. Jak podkreśla MEN, zgodnie z ustawa budżetową na 2024 r. i tzw. ustawą okołobudżetową wynagrodzenia nauczycieli wzrasta w tym roku o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz odpowiednio o 33 proc. dla nauczycieli początkujących. O 30 proc. i 33 proc. wzrasta też minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Na średnie wynagrodzenie nauczycieli, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, składają się też dodatki do niego. Są one określone w Karcie Nauczyciela. Jest ich kilkanaście m.in. za wysługę lat, funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla mentora, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy metodycznego, nauczyciela konsultanta), motywacyjny, za warunki pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego (np. dodatek stażowy i wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe) – wzrost wynagrodzenia zasadniczego powoduje automatyczny wzrost składników od niego zależnych. O wysokości innych dodatków decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Samorządy mogą też przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż wynika to z rozporządzenia ministra edukacji o minimalnych stawkach.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji