Renta rodzinna 2023: jeżeli nie złożysz wniosku, świadczenie zostanie wstrzymane! ZUS może nakazać zwrot środków wraz z odsetkami

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nie jest konieczne coroczne przedstawianie nowej informacji o dalszej nauce, jeśli zaświadczenie nie wygasło, bo szkoła wydała je na cały okres trwania nauki, np. studia 5-letnie.
Nie jest konieczne coroczne przedstawianie nowej informacji o dalszej nauce, jeśli zaświadczenie nie wygasło, bo szkoła wydała je na cały okres trwania nauki, np. studia 5-letnie. Unsplash/ Niels Kiehl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy dostają rentę rodzinną po śmierci swojego rodzica, muszą do końca września złożyć wniosek potwierdzający, że nadal się uczą. Jeśli zrobią to z opóźnieniem, stracą część wypłat. – Uprzedzam, że sprawdzamy, czy ktoś się naprawdę nadal uczy – ostrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Spis treści

Dostałeś się na studia? Pamiętaj o zaświadczeniu!

– W przypadku maturzystów, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów, ważne jest złożenie u nas wniosku o kontynuację wypłaty renty wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Potem, do końca października, nowi studenci muszą donieść zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów – przestrzega.

Z kolei pozostali studenci, czyli ci, którzy kontynuują naukę mają czas na złożenie wniosku i zaświadczenia o kontynuowaniu nauki do końca października. – Wtedy, kiedy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie należy u nas złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę – wyjaśnia.

Natomiast jeśli zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia czy szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie), to w takim przypadku nie jest konieczne coroczne przedstawianie nowej informacji o dalszej nauce.

Fakt kontynuowania nauki potwierdzają zaświadczenia wystawiane w dziekanacie uczelni. Większość uczelni wydaje je tylko na rok, tylko niektóre z nich na cały programowy czas nauki. Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 4-letni, 2-letni, to wtedy przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.

Jeśli jednak za pierwszym razem wystawi zaświadczenie na rok i student nie przyniesie nowego – wtedy ZUS przestaje wypłacać rentę, gdyż nie wie, czy nauka jest kontynuowana, czy nie – wskazano w komunikacie.

KW tym przypadku ZUS wstrzyma wypłaty

Rzeczniczka zapewnia, że jeśli ktoś nie ma jeszcze zaświadczenia ze szkoły, wystarczy złożenie napisanego przez siebie wniosku o niewstrzymywanie wypłaty wraz z dołączonym zaświadczeniem, o dostaniu się na studia. W takim przypadku ZUS będzie kontynuował wypłatę. Jednak jeśli październiku student nie przyniesie zaświadczenia z uczelni, wypłata zostanie wstrzymana oraz trzeba będzie zwrócić pieniądze za wrzesień.

Bardzo ważne jest także również to, żeby uczeń lub student uprawniony do renty powiadomił ZUS, gdy przestanie się uczyć. – Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty, ale gdy sprawdzi, że nauka została przerwana, wtedy wypłacone pieniądze potraktuje jako nienależnie świadczenie, które trzeba będzie oddać razem z odsetkami – mówi Kowalska-Matis. – Uprzedzam, że sprawdzamy, czy ktoś się naprawdę nadal uczy – ostrzega.

Limity dorabiania dla osób pobierających rentę rodzinną

Studentów, którzy dostają rentę po zmarłym rodzicu, obowiązują także limity dorabiania. – Jeśli student osiągnie przychód 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, renta zostanie zmniejszona – wyjaśniono.

ZUS całkowicie zawiesi wypłatę, gdy zarobki są wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – poinformowano.

Student musi ZUS powiadomić o rocznych dochodach do końca lutego następnego roku, podobnie jak o zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego czy pobieraniu innej renty np. renty socjalnej.

Renta rodzinna 2023. Kto może otrzymać?

Rentę rodzinną mogą dostać dzieci do 16. roku życia, jeżeli kontynuują naukę, to do 25. roku życia. Warto wiedzieć, że, w przypadku, gdy 25. urodziny przypadają w ostatnim roku studiów w szkole wyższej, student może dostawać rentę aż do końca tego roku studiów. Jednak jest wyjątek od tej zasady.

– Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą dostawać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25.rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą – wskazano.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Renta rodzinna 2023: jeżeli nie złożysz wniosku, świadczenie zostanie wstrzymane! ZUS może nakazać zwrot środków wraz z odsetkami - Strefa Biznesu

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji