Ruszył nabór wniosków o 800 plus na kolejny okres ruszył o północy. Pojawiły się problemy? ZUS wyjaśnia

Redakcja Strefy Biznesu
PAP
Opracowanie:
Andrzej Banas/ Polska Press
Nabór wniosków o przyznanie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy ruszył bez problemu. W ciągu pierwszej godziny po północy przyjęliśmy prawie 5 tys. wniosków na blisko 8,5 tys. dzieci – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca, ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego.

Spis treści

Wnioski o 800 plus. Rozpoczął się nabór wniosków na nowy okres rozliczeniowy

Od czwartku, 1 lutego, można składać wnioski o przyznanie świadczenia 800 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

– Nabór wniosków o przyznanie świadczenia 800 plus na kolejny okres ruszył bez problemu. W ciągu pierwszej godziny po północy przyjęliśmy prawie 5 tys. wniosków na blisko 8,5 tys. dzieci. Do godziny 7 rano było to już blisko 17,5 tys. wniosków na prawie 30 tys. dzieci – poinformował PAP rzecznik ZUS.

Wniosek złożony po terminie. Czym to grozi?

Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca, ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca, prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

Harmonogram wypłat 800 plus na 2024 rok

Termin wypłat 800 plus jest taki sam, jak w przypadku wypłaty wcześniejszego świadczenia, czyli 500 plus. Beneficjenci przypisani są doi stałych terminów wypłaty środków i obowiązuje przez cały czas trwania programu.

Dni wypłat środków z 800 plus to 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień każdego miesiąca. Co ważne, jeśli termin wypłaty przypada w weekend lub dzień wolny od pracy, pieniądze na konta rodziców i opiekunów trafią dzień wcześniej.

Dla kogo 800 plus?

800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmienia się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Pozostałe zasady przyznawania świadczenia wychowawczego pozostają bez zmian.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji