Spis treści
Nowe 800 plus. Wnioski tylko elektronicznie
Od czwartku 1 lutego 2024 r. ZUS przyjmuje nowe wnioski o świadczenie 800 plus. Chodzi o nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Rzecznik ZUS zapewnia, że Zakład jest gotowy do przyjmowania wniosków, które będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, choć na kilka sposobów, a więc poprzez:
- bezpłatną aplikację mZUS,
- Platformę Usług Elektronicznych ZUS,
- portal Emp@tia,
- bankowość elektroniczną banku.
Aplikacji mZUS można używać na urządzeniach mobilnych (telefonach i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS). Zawiera ona funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o zwaloryzowane 500 plus.
Czy trzeba złożyć wniosek o przedłużenie 800 plus?
Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia niezależnie od dochodów i innych świadczeń, które pobiera. Nowy okres świadczeniowy oznacza, że każdy rodzic musi złożyć w ZUS wniosek, aby utrzymać ciągłość wypłat 800 plus.
Rodziny, które dotychczas pobierały 500 i 800 plus łatwiej wypełnią jednak nowy wniosek - także przez aplikację mZUS.
– Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.
Przedłużenie wniosku o 800 plus będzie zatem prostsze, bo nowy wniosek wypełnisz w oparciu o podane wcześniej dane. Jeżeli jednak będzie problem z ich aktualnością, to każdy rodzic może dane edytować lub pobrać je poprzez platformę PUE ZUS.
– Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon – dodaje Żebrowski.
Zobacz także: Sprawdź harmonogram wypłat świadczenia 800 plus, które od stycznia 2024 zastąpiło 500 plus
Kiedy może być przerwana ciągłość wypłat 800 plus?
Wniosek o 800 plus na nowy okres świadczeniowy najlepiej złożyć jak najszybciej. Złożenie wniosku po terminie to groźba przerwania ciągłości wypłat. ZUS przypomina: nabór wniosków rusza 1 lutego i zachowanie ciągłości świadczenia możliwe będzie tylko w przypadku przesłania do ZUS wniosku najpóźniej 30 kwietnia. Elektroniczne złożenie wniosku w tym terminie gwarantuje wypłatę 800 plus w czerwcu 2024 roku.
A co jeśli wniosek o 800 plus wpłynie w maju? W takim przypadku rodzice nie otrzymają przelewu w czerwcu, a dopiero w lipcu. ZUS zapewnia jednak, że wówczas dojdzie do wyrównania za czerwiec. Tacy rodzice otrzymają wówczas 1600 zł na każde dziecko w rodzinie. Wnioski o 800 plus złożone w czerwcu to także wyrównanie świadczenia i wypłata w sierpniu.
Jeśli wniosek pojawi się dopiero w lipcu, przelew z wyrównaniem nastąpi we wrześniu, natomiast wyrównanie będzie miało miejsce od lipca, nie czerwca, a więc początku nowego okresu świadczeniowego.
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?