Skończą się kartkówki i sprawdziany po długich weekendach? RPD apeluje do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Nie wszyscy uczniowie mogą cieszyć się dniami wolnymi. Wszystko przez nadmiar sprawdzianów i kartkówek zapowiedzianych na czas po długich weekendach. Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do nauczycieli.
Nie wszyscy uczniowie mogą cieszyć się dniami wolnymi. Wszystko przez nadmiar sprawdzianów i kartkówek zapowiedzianych na czas po długich weekendach. Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do nauczycieli. freepik.com
Mówi się o rekordowej liczbie dni wolnych w maju. Jednak nie wszyscy będą się nimi cieszyć, bo na czas po powrocie do szkoły uczniowie mają zapowiadane liczne kartkówki i sprawdziany. Temat podjęła Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, która w liście skierowanym do nauczycieli, podkreśla znaczenie respektowania prawa uczniów do odpoczynku podczas majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Spis treści

Rodzice apelują o czas wolny o szkoły

W swoim liście, Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, zwraca uwagę na często powtarzające się prośby kierowane do jej biura. Rodzice i uczniowie apelują o to, by czas wolny od szkoły, takie okresy jak ferie, majówka czy długi weekend czerwcowy związany ze świętem Bożego Ciała, był prawdziwym czasem odpoczynku, a nie okresem przygotowań do nadchodzących kartkówek, zaliczeń czy sprawdzianów.

Horna-Cieślak zauważa, że obecna praktyka zapowiadania testów i zaliczeń zaraz po dniach wolnych sprawia, że uczniowie spędzają ten czas na nauce, rezygnując z możliwości aktywnego wypoczynku i realizacji własnych pasji.

Wprowadzajmy zmiany, które usprawnią proces nauki, nie zapominając przy tym o prawie dziecka do odpoczynku, zabawy i życia poza szkołą. Nie organizujmy sprawdzianów wiedzy w tygodniu następującym po dłuższym wolnym i nie zadawajmy na ten czas prac domowych. Wierzę, że dzięki takim zmianom polska szkoła może stać się lepszym miejscem dla rozwoju naszych uczniów. Kluczowe jest jednak traktowanie ich jako pełnoprawnych uczestników procesu edukacyjnego, z poszanowaniem ich potrzeb i praw – napisała Rzeczniczka w swoim liście.

Apeluje także o zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne uczniów i respektowanie ich prawa do wypoczynku, szczególnie w nadchodzącej majówce oraz w długi weekend czerwcowy, kiedy to uczniowie powinni móc cieszyć się wolnym czasem bez myśli o nadchodzących ocenach.

Przeczytaj także: W podstawówce bez „W pustyni i w puszczy”, ale za to z „Quo vadis”. Takie zmiany proponuje MEN, a nauczyciele są źli i rozczarowani

Dzieci muszą mieć czas na relaks

RPD podkreśla, jak ważne jest zapewnienie uczniom możliwości do odpoczynku i regeneracji, zwłaszcza w obliczu intensywnego rytmu życia szkolnego. Odpowiedni czas wolny od nauki, poświęcony na relaks i rozwijanie zainteresowań poza szkołą, jest niezbędny dla zdrowia psychicznego i prawidłowego rozwoju dzieci.

Planowanie testów i zaliczeń bezpośrednio po przerwach od nauki może przyczyniać się do niepotrzebnego stresu i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne uczniów. Dlatego tak ważne jest, by szkoły rozumiały potrzebę dawania dzieciom czasu na prawdziwy odpoczynek – zalecono.

Przypomina się również, że prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego jest fundamentalne dla ich rozwoju i jest chronione zarówno przez lokalne, jak i międzynarodowe przepisy prawne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji