Spis treści
Wielki sukces polskich uczniów. Zdobyli medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej
20. Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna odbyła się 21-29 lipca Bansku w Bułgarii. Polscy uczniowie reprezentowali nasz kraj indywidualnie i drużynowo: zespoły „Poland Ą” i „Poland Ę”.
Jak podało MEiN skład zespołu „Poland Ą” to:
- Michał Napieralski – V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie,
- Alicja Przybylik – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie,
- Wojciech Raszczuk – I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu,
- Alicja Urbańska – Liceum Ogólnokształcące nr V im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu.
Skład zespołu „Poland Ę” to:
- Jonasz Kościkiewicz – Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu,
- Bartłomiej Rozenberg – IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie,
- Wojciech Szot – V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
- Inge Zasowski – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Srebrne medale zdobyli: Bartłomiej Rozenberg i Wojciech Szot, a medal brązowy Jonasz Kościkiewicz. Wyróżnienie za najlepsze rozwiązanie jednego z zadań konkursowych zdobył Michał Napieralski. Otrzymał tzw. Wzmiankę Zaszczytną (Honorable Mentions). Wyróżnienie to trafiło też do Wojciecha Raszczuka i Alicji Urbańskiej.
W rozgrywkach drużynowych zespół „Poland Ę” zdobył brązowy medal. Na 20. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej przyznano indywidualnie: 12 medali złotych, 24 medale srebrne i 32 medale brązowe oraz drużynowo: jeden złoty, dwa srebrne i trzy brązowe.
Na czym polega Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna?
Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna – IOL (International Linguistics Olympiad), dawniej pod nazwą Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej, odbywa się od 2003 r. i stanowi kontynuację Olimpiad Lingwistyczno-Matematycznych organizowanych w Moskwie i Sankt Petersburgu od lat 60. XX w. Polscy uczniowie startują w niej od drugiej edycji. Polskie eliminacje do olimpiady organizowane są przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Lingwistyka matematyczna to dział językoznawstwa, w którym do badania języków stosuje się metody matematyczne. Udział w konkursie nie wymaga umiejętności językoznawczych ani znajomości języków obcych, wystarczy zdolność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego budowania hipotez oraz standardowa szkolna wiedza językoznawcza.
Źródło: