W polskich szkołach dzieci uczą się dwóch języków obcych. Jak jest w pozostałych krajach UE?
Nauka języków obcych w kosmopolitycznym świecie jest czymś naturalnym, co potwierdzają dane Eurostatu. 96 proc. uczniów szkół podstawowych w Unii Europejskiej uczy się jednego języka obcego, a w liceach 6 na 10 osób uczy się co najmniej dwóch. Polska przebija te statystyki.
Wszystkie dzieci w szkołach podstawowych uczą się języka obcego od pierwszej klasy szkoły podstawowej, natomiast od klasy siódmej dochodzi uczniom drugi język obcy nowożytny. Nauka dwóch języków obcych dotyczy 81 proc. licealistów. Dzieci uczą się głównie angielskiego (98 proc.), niemieckiego (54 proc.) i hiszpańskiego (15 proc.).
Z raportu Eurostatu wynika, że większość uczniów szkół podstawowych i średnich w UE uczy się co najmniej jednego języka obcego. W 2020 r. było to 96,1 proc. uczniów szkół podstawowych oraz 98,4 proc. uczniów liceów ogólnokształcących. Bardziej rozbudowana oferta językowa dotyczy 6 na 10 uczniów liceów w Unii Europejskiej, którzy poznają co najmniej dwa języki obce w ramach obowiązkowego programu. W Luksemburgu i Francji dotyczy to wszystkich uczniów.
Rumunia, Finlandia i Czechy również mają wysoki odsetek uczniów uczących się co najmniej dwóch języków (wszystkie mają wskaźnik na poziomie 99 proc.). Tuż za tymi państwami członkowskimi znalazły się Słowacja i Estonia (po 98 proc.), Słowenia (96 proc.) i Chorwacja (94 proc.). Minimum dwóch języków obcych uczą się także dzieci i młodzież w Lichtenstein (92 proc.), Belgii (86 proc.) oraz Łotwie (83 proc.). Za Polską, w statystykach są takie kraje jak m.in.
- Szwecja,
- Węgry,
- Bułgaria,
- Holandia,
- Litwa,
- Hiszpania.
Znajomość języków obcych ułatwia młodym zawodowy start
W przypadku uczniów szkół podstawowych w Polsce, każde dziecko ma możliwość nauki języka obcego. Jeżeli chodzi o najczęściej nauczane języki w polskich szkołach, na pierwszym miejscu jest angielski (98 proc.), na drugim niemiecki (54 proc.), a podium zamyka hiszpański (15 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się kolejno francuski (12 proc.), rosyjski (11 proc.) oraz włoski (3 proc.).
Młodzież obligatoryjnie kontynuuje naukę języków w szkołach średnich, a niektórzy także na zajęciach dodatkowych.
W poprzednich pokoleniach brak znajomości języka obcego nie był czymś dziwnym. To zaczęło się intensywnie zmieniać i dla młodych posługiwanie się językiem angielskim jest czymś naturalnym, czasem uczą się oni również dodatkowego języka. To ważny aspekt z punktu widzenia ich przyszłej kariery zawodowej – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.
I dodaje, że „coraz częściej znajomość języka obcego jest warunkiem w biznesie, bo albo współpracujemy z zagranicą, albo mamy kolegów z pracy, który pracują na innych rynkach. Musimy ich rozumieć. To na czym należy się skupić to jakość nauczania języków obcych w szkole, bo niestety wciąż jest tak, że młodzi kończą podstawówkę czy liceum z kiepską znajomością języka obcego”.
Z analizy Pracuj.pl wynika, że w ponad 75 tys. ogłoszeń o pracy opublikowanych w styczniu 2021 r. wymóg znajomości języka obcego znajdował się, w co trzeciej ofercie. Jest to szczególnie istotne w następujących branżach:
- centrów usług wspólnych i outsourcingu (SSC/BPO),
- IT,
- prawo,
- zarządzanie i marketing,
- e-commerce,
- HoReCa.
Co ciekawe, to właśnie w call center i SSC/BPO, a także w IT oraz w usługach hotelarsko-gastronomicznych najczęściej znajdują swoje pierwsze zatrudnienie młodzi ludzie. To idealna praca dla studentów, ale również młodzież licealna może już podejmować aktywność zarobkową np. podczas wakacji.
– W Polsce dostęp do nauki języka obcego nie jest problemem, bo jak widać z danych Eurostatu jest to powszechne. Czasem jednak kuleje jakość tego nauczania, co powoduje, że młodzi kończą szkoły i mają problem z dogadaniem się po angielsku. Przeciwdziałają temu w jakiś sposób dodatkowe zajęcia i szkoły językowe, które są coraz popularniejsze. Z danych ClickMeeting wynika, że w 2021 r. funkcjonowało w Polsce ponad 19,4 tys. szkół nauki języka obcego. W pięć lat przybyło ich ponad 3 tys. Często to tam młodzi uczą się języków i przełamują barierę językową, choć optymalnie byłoby gdyby szkoła oferowała taką edukację. Zwłaszcza że teraz znajomość języka jest traktowana jako coś obowiązkowego – podsumowuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.
Co ważne, pracodawcy najczęściej wymagają co najmniej znajomości języka angielskiego, ale dodatkowy jest atutem. Zainteresowaniem firm cieszą się zwłaszcza osoby mówiące po niemiecku, francusku, hiszpańsku czy włosku, ale zdarzają się też oferty z językami takimi jak chiński, szwedzki czy arabski.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?